10 tajemnic naszego organizmu [CIEKAWOSTKI]

My - od urodzenia "posiadacze" ludzkiego organizmu, często okazujemy się mało poinformowani o tym, jak zaskakujące to "urządzenie". Ile gigabajtów pamięci mózgu mamy do dyspozycji? Jakie ciśnienie może powstaje w naszym krwiobiegu? Ile cystern śliny produkujemy? Ile słoni mogą unieść ludzkie włosy? Człowiek to ciekawa maszyna. Weźmy ją na warsztat.
Łzy Łzy Angelika Lingnau / East News

1. Łzy

Pod względem chemicznym to bardzo ciekawy i niejednorodny płyn. Na przykład skład tych wywołanych wiatrem jest zupełnie inny niż ten wywołany smutną wiadomością!

Proboscis Monkey Proboscis Monkey Thomas Marent / ardea.com/EAST NEWS

2. Węch

Nadzwyczajnym aparatem, który zafundowała nam natura jest nos. Nie jest tak sprawny jak ten u psa czy kota, ale też jest nieźle, bo ten ludzki jest w stanie rozpoznać około 50 000 różnych zapachów.

A czy to znowu takie szczęście? Pewnie nie zawsze - im cieplej i im tłoczniej.

Mózg Mózg SZYMON STARNAWSKI /POLSKA PRESS/East News

3. Komórki mózgowe

To nie jest najlepsza wiadomość dla tych, którzy są po trzydziestce, bo mniej więcej od tego wieku człowiek traci około 7 tysięcy komórek mózgowych dziennie.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że to nie tak znowu dużo biorąc pod uwagę, że mamy ich do dyspozycji około tryliona. W tym tempie tracąc więc komórki mózgowe zapas wyczerpie się po 391389432485 latach...

Mózg Mózg East News

4. Mózg

Nasz procesor - ludzki mózg - fascynuje ludzkość od zarania, choć wiemy o nim w sumie jeszcze niewiele. Na pewno wiemy jednak to, że choć stanowi zaledwie 2% masy ciała, to do funkcjonowania zużywa aż 20% potrzebnego organizmowi tlenu.

Może pora trochę przewietrzyć?

Krew Krew VOISIN/PHANIE / East News

5. Krew

50 wanien... to sporo prawda? To dokładnie tyle ile w ciągu doby przepompowuje krwi nasze serce. Te wanny to mniej więcej 7200 litrów!

Pamięć Pamięć Peter Horvath / East News

6. Pamięć

45 tysięcy gigabajtów - około 50 TB - tyle wynosi pojemność naszego twardego dysku, czyli mózgu przeliczona na jednostki ze świata informatyki.

Co z kolei znaczy tyle, że teoretycznie moglibyśmy zapamiętać absolutnie wszystkie szczegóły z 65 000 filmów zapisanych w formacie Divx.

Kichanie Kichanie East News

7. Ślina

Człowiek produkuje około półtora litra śliny dziennie. Jeśli to zsumować, to przez całe życie wychodzi pełna cysterna czyli około 40000 litrów na osobę.

Serce Serce Marc Phares / East Newss

8. Serce

Ludzkie serce to niezwykle wydajna, ale też silna pompa. Wytwarza ciśnienie, które pozwoliłoby wyrzucić ciecz na wysokość 10 metrów. Czyli mniej więcej do trzeciego piętra...

Nerwy Nerwy Science Source/EAST NEWS

9. Impulsy nerwowe

Impuls nerwowy w naszym ciele przepływa z prędkością około 300 km/h, czyli tyle ile na prostej osiągają bolidy Formuły 1.

Włosy Włosy DAREK LEWANDOWSKI / East News

10. Włosy

Pojedynczy ludzki włos jest w stanie wytrzymać obciążenie od 150 do 250 gramów. Gdyby zrobić linę ze wszystkich włosów jednej osoby, to można by na niej unieść cztery słonie, czyli około 20 ton.