10 najpopularniejszych piosenek z seriali

Są takie seriale, które każdy chociaż raz widział w swoim życiu. Albo te, które wciągają bez reszty. Każdemu odcinkowi towarzyszy utwór, który najpierw wprowadza widza w życie bohaterów, a potem melodia zostaje w głowie. Prezentujemy najpowszechniejsze seriale z ich motywami przewodnimi. Na pewno je znacie!

1. "Przyjaciele"

Kolejny kultowy serial lat 90. Motywem przewodnim stała się piosenka "I'll be there for You" zespołu The Rembrandts. Amerykańska kapela rockowa powstała w 1989 r. i zyskała rozgłos właśnie dzięki temu hitowi. Losy Rachel, Moniki, Phoebe, Joey'a, Chandlera i Rossa do dziś fani śledzą z zapartym tchem. Czwórka przyjaciół, ich stroje, sposób bycia i problemy stały się prawdziwą ikoną tamtych czasów.

2. "Klan"

Oglądali go nasi dziadkowie, rodzice i my. W tym polskim serialu muzyka nie była dziełem przypadku. Początek i koniec kolejnych odcinków sygnalizowała melodyjna piosenka "Życie jest nowelą" w wykonaniu Ryszarda Rynkowskiego.

Za aranżacje muzyczne odpowiadał Krzesimir Dębski. Poza tym kilka lat temu furorę zrobił remix wypowiedzi Maćka "Co się stało?". Jak widać "Klan" przyniósł cały wachlarz muzycznych hitów.

3. "Z Archiwum X"

Z Archiwum X to opowieść o zmaganiach dwóch agentów FBI - Foxa Muldera (David Duchovny) i Dany Scully (Gillian Anderson) - ze sprawami, których nie da się logicznie wyjaśnić. Duchy, kosmici, wampiry, nadprzyrodzone moce - wszystko z domieszką thrilleru i kryminału.

Autorem charakterystycznej, wywołującej dreszcze kompozycji "The X-Files Theme" jest Mark Snow, który stworzył również muzykę m.in. do serialu "Tajemnice Smallvile" czy "Pogoda na miłość".

4. "Słoneczny patrol"

Przygody ratowników z Los Angeles otwiera utwór "I'm always here" stworzony przez amerykańskiego muzyka rockowego Jim'a Jamison'a. Wokalista znany był z występów z zespołem Survivor. To z nimi, na zlecenie Sylvestra Stalone stworzył singiel "Eye of the Tiger", wykorzystany później do filmu "Rocky III".

Piosenka utrzymywała się przez 6 kolejnych tygodni na liście Billboard Hot 100.

5. "Rodzinka.pl"

To właściwie nie serial, a... samo życie! Perypetie rodziny Boskich wydają się być wprost wyciągnięte z naszych domów. Kłótnie, pranie brudnych skarpetek, kłopoty w szkole lub pracy no i wpadający bez zapowiedzi dziadkowie - wszyscy to znamy.

Każdy odcinek otwiera ciepły i pogodny utwór Piotra Kupichy "Więcej jeśli się da". Autor tekstów i lider popowego zespołu Feel prosi w piosence o jeszcze więcej miłości.

6. "Ostry dyżur"

Kolejna ekipa lekarzy, tym razem z Chicago. Tu nie ma czasu na zastanawianie się jak u Dr House'a, tutaj trzeba działać błyskawicznie. Pracę na najwyższych obrotach i wysoki poziom adrenaliny w serialu podkręca dynamiczna muzyka. Chociaż za oprawę muzyczną odpowiadało wielu twórców, warto zwrócić uwagę na Jamesa Newtona Howarda.

W latach 90. napisał muzykę do komedii "Pretty Woman", a od lat 2000 określano go jako jednego z najbardziej rozpoznawalnych kompozytorów muzyki filmowej. Wtedy też stworzył ścieżkę dźwiękową do "King Konga".

7. "M jak miłość"

"M jak miłość" to jeden z najpopularniejszych polskich seriali, który gromadzi do dzisiaj przed telewizorami miliony widzów.  Premiera pierwszego odcinka miała miejsce 16 czerwca 2001 roku. Przez 10 lat piosenką rozpoczynającą serial był utwór Wojciecha Gąsowskiego "M jak miłość". 

A tak prezentowała się jedna z pierwszych czołówek:

8. "Czterdziestolatek"

Kultowy serial komediowy emitowany w latach 1974-1977, do którego często wracamy z sentymentem. W zabawny, zdystansowany sposób przedstawiał realia socjalistycznej Polski i wszystkie absurdy lat 70.

Tytułową piosenkę skomponował Jerzy Matuszkiewicz, a wykonał ją Andrzej Rosiewicz.

9. "Na dobre i na złe"

Kolejny serial, który do dzisiaj cieszy się ogromną popularnością. Co ciekawe "Na dobre i na złe" to najdłuższy w historii polskiej telewizji cotygodniowy serial obyczajowy i trzeci serial (po "Klanie" i "Świecie według Kiepskich") pod względem liczby lat nieprzerwanej produkcji.

Tytułową piosenkę wykonuje Anna Jurksztowicz.

10. "Dr House"

Wredny, ironiczny, nieczuły na ludzką krzywdę Dr House, to jeden z ulubionych bohaterów serialowych ostatnich czasów. Tak jak medyk powinien być dokładny, tak samo skrupulatnie były opracowane odcinki serialu. Lekarze, walcząc o ludzkie życie, często zmagali się z czasem, a poczucie niepewności podkręcała ścieżka dźwiękowa.

Za jej realizację odpowiadają panowie Jason Derlatka oraz Jon Erlich. Klimatyczną muzykę do serialu tworzył także trip hopowy zespół Massive Attack.