10 wielkich hitów, które są... coverami!

Chyba każdy z nas miał usta otwarte ze zdziwienia, gdy w pewnym momencie życia dowiadywaliśmy się, że "I Will Always Love You", to piosenka autorstwa Dolly Parton, a nie Whitney Houston. Dziś prezentujemy Wam utwory, które mogą wywołać podobny efekt.

1. "I Will Allways Love You"

Raczej nie ma na świecie osoby, która nie kojarzyłaby filmu "Bodyguard". Trudne, miłosne relacje gwiazdy muzyki, Rachel Marron (granej przez Whitney) i jej ochroniarza, Franka Farmera (w tej roli Kevin Costner), wzruszały widzów w chwili premiery w 1992 roku. Towarzysząca filmowi piosenka "I Will Always Love You", praktycznie z miejsca stała się hitem.

Od tamtego momentu utwór, kojarzony jest przede wszystkim z Whitney Houston. Jednak mało kto wie, że nie jest to jej kawałek! Jego pierwotną wersję, wydała w 1974 roku piosenkarka country, Dolly Parton. Utwór napisała po rozstaniu z Porterem Wagonerem, z którym prowadziła również program w telewizji. Niestety pan Wagoner nie docenił gestu i pozwał Dolly Parton, za złamanie umowy i odejście z programu.

2. "If I Were A Boy"

Beyonce Knowles umieściła ten utwór, na swoim trzecim solowym albumie, "I Am... Sasha Fierce". Piosenka odniosła wielki sukces komercyjny. Tylko w samej Wielkiej Brytanii, sprzedano ponad 588 000 kopii!

Jednak Knowles nie jest jego autorką tego hitu! Tak naprawdę niewiele osób zna kryjącą się za tym utworem historię. "If I Were A Boy" napisała początkująca wokalistka BC Jean. Ponoć spacerując ze swoim producentem po Times Square, BC Jean zauważyła budkę z hot dogami. Zażartowała, że gdyby była facetem, mogłaby zjeść hot doga, nie oglądając się na swoją figurę. Snując podobne rozważania, doszła do wniosku, że będąc mężczyzną na pewno byłaby lepsza od swojego eks. Po powrocie do studia, w 15 minut napisała o tym piosenkę. Jednak kawałek został odrzucony przez jej wytwórnię.

Dopiero później Beyonce, której piosenka bardzo przypadła do gustu, nagrała swoją wersję. Nie obyło się bez kontrowersji. Albowiem BC Jean, podobno nie była świadoma, że ktoś inny wykonał jej utwór.

3. "I Love Rock and Roll"

Joan Jett to jedna z ikon kobiecego rocka. W 1982 roku, odziana w skórzaną kurtkę wokalistka, nagrała przebojowy kawałek "I Love Rock and Roll", wraz ze swoim zespołem The Blackhearts.

Do dziś niektórzy sądzą, że jest to pierwsze wykonanie tego utworu. Jednak kawałek "I Love Rock and Roll", powstał znacznie wcześniej. W 1975 roku numer wylansował zespół The Arrows. Od tamtego czasu, numer jest chętnie coverowany przez różnych wykonawców (swoją wersję nagrała między innymi Britney Spears, lecz jej wizja została znienawidzona przez słuchaczy).

Co ciekawe, nawet sama Joan Jett coverowała go już wcześniej. W 1979 roku piosenkarka zagrała ten utwór, wraz z dwoma muzykami zespołu Sex Pistols: Steve'm Jonesem i Paulem Cookiem.

4. "Mambo No. 5"

"Mambo No. 5" to wielki hit roku 1999. Nagrania dokonał, na potrzeby albumu "A Little Bit of Mambo", pochodzący z Niemiec piosenkarz Lou Bega. Piosenka przebojem wdarła się na czołowe miejsca zestawień, między innymi w Wielkiej Brytanii, Australii i Francji. Tak wtedy jak i dziś, trudno sobie bez tego kawałka wyobrazić którąkolwiek imprezę karnawałową.

Lecz niewiele osób, które w 1999 roku tańczyły przy dźwiękach "Mambo No. 5", zdawało sobie sprawę, że ta kompozycja ma 50 lat! Otóż w 1949 roku, wraz ze swoim zespołem, prezentował ją kubański kompozytor, Dámaso Pérez Prado.

Po latach, Lou Bega wykorzystał fragment oryginału i oparł na nim swoją wersję. Niemiecki artysta nie mógł jednak w pełni cieszyć się z sukcesu. Utwór stał się bowiem powodem, trwającego siedem lat sporu prawnego, o prawa autorskie pomiędzy nim, a wytwórnią, która przed laty wydała wersję Dámaso Péreza.

5. "Torn"

W 1997 roku, debiutancki album Australijki Natalie Imbruglii, zbierał świetne recenzje. Jednym z utworów, który zapewnił krążkowi tak wielką popularność, był kawałek "Torn". Młoda, bo zaledwie 22 letnia Natalie, zaśpiewała piosenkę w przystępnej, popowej aranżacji, a ciekawy teledysk przesądził o sukcesie.

Przez lata zapomniano, że nie jest to oryginalne wykonanie. Po raz pierwszy "Torn" zagrała mało znana, amerykańska kapela Ednaswap, grająca alternatywnego rocka. Przez swoją niszowość, zespół nie przebił się do mainstreamu. Spodobał się jednak australijskiej wokalistce, co wystarczyło, aby ich utwór przeszedł do historii muzyki popularnej.

6. "Love Is All Around"

W 1994 roku numer ten zyskał drugą młodość, dzięki świeżej aranżacji zespołu Wet Wet Wet. Ich wykonania użyto w ścieżce dźwiękowej, do komedii romantycznej "Cztery wesela i pogrzeb", co zapewniło singlowi niesamowity sukces, a Brytyjczykom poczesne miejsce wśród zespołów jednego przeboju.

Jednak zanim "Love Is All Around" zostało na trwałe związane, z filmowymi kreacjami Andie McDowell i Hugh Granta, piosenka funkcjonowała jako oryginalne wykonanie zespołu The Troggs. Panowie napisali utwór w 1967 roku, zainspirowani kawałkiem gospelowej grupy The Joystrings. Piosenka, choć nie stała się przebojem, całkiem nieźle radziła sobie na listach przebojów.

7. "Self Control"

Wszyscy pamiętają ten legendarny utwór, w wykonaniu gwiazdy lat 80., Laury Branigan. Ta amerykańska wokalistka, umieściła "Self Control" na albumie o tym samym tytule. Piosenka wydana w 1984 roku, do dziś jest jednym z najbardziej charakterystycznych hitów tamtej dekady.

Jednak większości osób umknęło, że Laura Branigan coveruje utwór, wydany w tym samym roku przez włoskiego artystę Rafaele "Raf" Riefoli. Oryginał, nieco bardziej surowy i mniej taneczny, nie zdobył takiej popularności, ale warto go sobie przypomnieć.

8. "Make You Feel My Love"

Ta piękna, romantyczna ballada znalazła się na debiutanckim albumie Adele - Brytyjki o magicznym głosie. Utwór został wydany jako ostatni singiel z krążka "19" i początkowo nie zwrócił na siebie większej uwagi. Jednak w 2010 roku, aż dwa lata po wydaniu, zdobył popularność dzięki pojawieniu się w brytyjskiej wersji programu X Factor

'

Tymczasem mało kto wie, że autorem piosenki nie jest wcale Adele, ale ... legendarny muzyk Bob Dylan. "Make You Feel My Love" znalazło się na albumie muzyka wydanym w 1997 roku - "Time Out of Mind". Swoje wersje utworu nagrali także między innymi Billy Joel, Bryan Ferry i Kelly Clarkson. Jak więc pokazuje ten przykład, piosenka może mieć nawet kilka żyć.

9. "Nothing Compares 2 U"

W 1990 roku Sinead O'Connor opublikowała na płycie "I Do Not Want What I Haven't Got" swój największy przebój "Nothing Compares 2 U'". Opatrzony pamiętnym teledyskiem, w którym irlandzka wokalistka śpiewa z ogoloną głową, dotarł na pierwsze miejsca wielu zestawień, w tym prestiżowego Billboard Hot 100.

Popularność tego wykonania sprawiła, że większość słuchaczy zapomniała o oryginale. W 1985 roku, wraz ze swoim projektem The Family, nagrał go Prince. Jego wersja przeszła jednak bez echa.

10. "Girls Just Want To Have Fun"

Nie od dzisiaj wiadomo, że dziewczyny po prostu chcą się dobrze bawić. Nie do końca jednak wiadomo, kto jako pierwszy odkrył tę głęboką prawdę. Wbrew pozorom nie była to niesforna i rudowłosa Cyndi Lauper. Kawałek "Girls Just Want To Have Fun" pojawił się na debiutanckim albumie Amerykanki "She's So Unusual" w 1983 roku i sprawił, że z dnia na dzień wokalistka stała się gwiazdą.

Piosenka została feministycznym manifestem, ale wbrew pozorom nie napisała jej kobieta. Jej autorem jest amerykański muzyk Robert Hazard, który napisał utwór z męskiego punktu widzenia i w 1979 roku nagrał demo kawałka. Kilka lat później przerobił jednak tekst piosenki specjalnie dla Lauper i była to naprawdę dobra decyzja.