Być jak Travolta i Swayze, czyli kultowe sceny taneczne w filmach

Zapraszamy Was w podróż po najsłynniejszych scenach tanecznych w historii kinematografii.

1. "Saturday Night Fever & Airplane!"

To zestawienie nie mogło zacząć się inaczej! John Travolta i jego układ w rytmie disco w "Gorączce sobotniej nocy", to zdecydowanie jedna z najsłynniejszych scen tanecznych w historii kina. W filmie z 1977 roku, młody Tony Manero (John Travolta) pragnie zostać królem danceflooru, w czym towarzyszy mu ścieżka dźwiękowa przygotowana przez grupę Bee Gees. Nastolatek, pracujący na co dzień w sklepie z farbami, przemienia się w króla disco podczas sobotnich weekendów, które spędza w najlepszych dyskotekach Nowego Jorku.

Taniec do utworu "You Should Be Dancing" grupy Bee Gees jest jedną z najbardziej popularnych i rozpoznawalnych scen filmowych. Święcąca rytmicznie podłoga, dyskotekowe kule, a przede wszystkim spodnie typu dzwony i wystylizowane fryzury. "Gorączka sobotniej nocy" nie bez powodu została okrzyknięta ikonicznym filmem, który w stu procentach oddaje klimat szalonych lat 70. Warto dodać, że ścieżka dźwiękowa do filmu jest jednym z najlepiej sprzedających się soundtracków w historii.

Oczywiście jeśli mowa o Travolcie i "Saturday Night Fever" to nie mogło zabraknąć również sceny tanecznej z "Czy leci z nami pilot?", czyli komedii z 1980 roku. Głównym miejscem akcji jest samolot, w którym znajduje się młody pilot, Ted Striker (Robert Hays) oraz jego była dziewczyna, stewardessa Elaine Dickinson (Julie Hagerty). Podczas krytycznej sytuacji na pokładzie, Striker odpływa w odmęty swoich wspomnień i czasów, kiedy to poznał Elaine... Pilot przypomina sobie ich pierwsze spotkanie, które miało miejsce... na dancefloorze przy, jakże mogło by być inaczej, "Stayin' Alive" zespołu Bee Gees.

W tej parodii najlepszych hollywoodzkich filmów znalazło się miejsce także dla "Gorączki sobotniej nocy" i niezapomnianego utworu Bee Gees. Warto zwrócić uwagę na bogaty wachlarz pozycji tanecznych młodego pilota, którego strój oraz ruchy nawiązują do lat 70. oraz postaci Manero.

2. "High Fidelity"

Jeśli nie oglądaliście "High Fidelity" (pol. "Przeboje i podboje"), a bardzo lubicie muzykę, winyle i... Jacka Blacka, to koniecznie wpiszcie to na listę filmów do zobaczenia. Film z 2000 roku opowiada o rozterkach sercowych Roba Gordona, granego przez Johna Cusacka. Rob jest właścicielem sklepu płytowego, w którym zatrudnia mało rozgarniętych, ale pasjonujących się muzyką pracowników. Wśród nich jest melancholijny Dick oraz lekko roztargniony Barry.

W roli tego ostatniego zobaczymy Jacka Blacka, komika i muzyka, który wzbogacił film o fantastyczną, choć krótką, scenę taneczną, nazwaną "Monday Morning Tape", która jak nazwa wskazuje jest najlepsza na poniedziałki. W tej scenie wykorzystany został jeden z bardziej popularnych utworów grupy Katrina & The Waves, pt.: "Walking on Sunshine".

 

3. "Dirty Dancing"

W zestawieniu nie mogłoby zabraknąć także popisowego tańca Patricka Swayziego z Jennifer Gray. "Wirujący Seks" z 1987 roku to kolejny filmowy hit, którego ścieżka dźwiękowa pobiła rekordy sprzedaży. "Dirty Dancing" przeszedł do historii również jako jeden z najlepszych filmów tanecznych. A to za sprawą tańca do utworu "(I've Had) the Time of My Life" Billa Medleya i Jennifer Warnes w scenie finałowej, gdzie Johnny Castle (Swayzie) występuje z Frances "Baby" Houseman (Gray) na scenie przed publicznością.

Moment, w którym Castle podnosi Baby do góry podczas występu jest jednym z najbardziej ikonicznych w historii kina amerykańskiego. Mimo fali krytyki, która zalała film po jego premierze, pobił on nie tylko rekordy oglądalności, ale pozostaje jednym z najchętniej kupowanych i oglądanych po dzisiejszy dzień. Sam utwór wykorzystany w tej scenie został nagrodzony Oskarem za najlepszy oryginalny utwór filmowy.

 

4. "Footloose"

Kolejnym kultowym musicalem, który podbił serca widowni jest film "Footloose" z 1984 roku, w którym występują m.in. Kevin Bacon oraz Lori Singer. Film stawiany jest na równi z "Dirty Dancing" czy "Saturday Night Fever". Ren McCormack (Bacon) przeprowadza się z Chicago do małego miasteczka, gdzie... zostaje zakazany taniec oraz słuchanie rocka. Ren postanawia zbuntować swoich rówieśników i zorganizować studniówkę wbrew zakazom lokalnych władz. Do najsłynniejszych scen tanecznych z filmu należy ta, w której Ren tańczy w... stodole! Piosenka wykorzystana do tej sceny, to utwór "Never" autorstwa grupy Moving Pictures.

Kolejną sceną taneczną z filmu wartą uwagi jest oczywiście scena finałowa podczas balu maturalnego, gdzie młodzież z miasteczka może w końcu dać upust swojej energii do tytułowego utworu "Footloose" Kenny'ego Logginsa. Nastolatkowie szaleją na parkiecie, ukazując swoje skryte taneczne talenty.

 

5. "Grease"

Przy okazji tematu łobuziarskich tańców, warto wspomnieć także o legendarnej scenie z musicalu "Grease" z 1978 roku. Akcja "Grease" rozgrywa się w latach 50. w Rydell High School, gdzie rządzą gangi, zarówno męskie, jak i... żeńskie! Jednak tym razem chcemy przypomnieć Wam nie finałową, lecz garażową scenę pt.: "Greased Lightning" z udziałem gangu T-birds, w której łobuziaki naprawiają oldschoolową brykę kolegi.

Oczywiście grupie przewodzi Danny Zuko (John Travolta). Warto dodać, że stylizacja "na Presleya" nie jest tutaj przypadkowa! Zwróćcie uwagę na skórzane kurtki oraz... "Elvisowe" fryzury.

 

"Pulp Fiction"

Travolta do trzech razy sztuka! Talentu tanecznego nie można mu odmówić, tak samo jak Umie Thurman, z którą zatańczył jako legendarny Vincent Vega. Mia i Vincent, bohaterowie ikonicznego filmu Quentina Tarantino z 1994 roku pt.: "Pulp Fiction", udają się do restauracji, aby coś przegryźć. Żona szefa-gangstera, Marsellusa Wallace'a, wymusza na Vincencie udział w konkursie tanecznym. Vincent nie mając wyboru, zaczyna swój słynny występ z Mią Wallace na parkiecie. Więcej chyba nie trzeba dodawać. To trzeba po prostu obejrzeć.

Ten niedbały, rock'n'rollowy, lecz pełen kreatywności taniec przeszedł do historii jako ikona kina lat 90. Trzeba przyznać, że Travolta zdecydowanie zasługuje na tytuł tanecznego króla kinematografii. Para tańczy do utworu "You Never Can Tell" Chucka Berry'ego.

7. "Dirty Dancing 2"

Sukces "Dirty Dancing" potwierdza produkcja sequelu, będącą co prawda zupełnie odmienną historią, ale mocno wzorująca się na oryginale. "Dirty Dancing 2", film z 2004 roku, cofa publiczność w czasie do Hawany lat 50. Akcja rozgrywa się tuż przed objęciem władzy przez Fidela Castro. W głównych rolach pojawili się Diego Luna oraz Romola Garai. Javier i Katie, bo tak nazywają się bohaterowie, poznają się na ulicy, gdzie dziewczyna podziwia kubańskich tancerzy. Nastolatkowie postanawiają wziąć udział w konkursie tanecznym. "Dirty Dancing 2" to podróż po kubańskich klubach, w których króluje zmysłowy taniec i oczywiście gorąca latynoska muzyka.

Najsłynniejszą sceną z filmu jest ta, w której Javier i Katie biorą udział w półfinale konkursu. Rodzice będący na widowni są zaskoczeni tańcem córki. Utwór wykorzystany do sceny pt.: "Do You Only Wanna Dance" wykonuje Mya.

W filmie pojawia się również wiele innych zmysłowych scen tanecznych ukazujących najlepsze kubańskie tańce, takie jak salsa czy mambo. Pod koniec filmu, Katie i Javier porywają publiczność swoim tańcem w jednym z najlepszych hawańskich klubów, gdzie zostają królem i królową parkietu, tańcząc do kawałka Black Eyed Peas pt.: "Dirty Dancing".

 

"Jailhouse Rock"

Jeśli chodzi o najbardziej łobuziarskie tańce kinowe, nie może zabraknąć Elvisa Presleya w filmie "Jailhouse Rock" z 1957 roku. Presley gra pracownika budowlanego, Vince'a Everetta, który oskarżony o zabójstwo, trafia do więzienia na rok. To właśnie za kratkami natyka się na pewnego muzyka country, Hunka Houghtona, który uczy go grać na gitarze. Vince decyduje się na wzięcie udziału w występie więźniów, który ma być transmitowany w krajowej telewizji. Dzięki temu jego kariera rozkręca się.

To właśnie z tego filmu pochodzi popisowy numer Presleya, "Jailhouse Rock". Podczas występu, Vince tańczy rock'n'rolla w scenerii stylizowanej na więzienne cele, otoczony przez więźniów i strażników. Nie tylko piosenka przeszła do historii, lecz także charakterystyczne rock'n'rollowe taneczne ruchy Presleya.

8. "500 days of Summer"

I znów wracamy do kina współczesnego. Jedną z najbardziej znanych i lubianych scen tanecznych jest ta z filmu "500 days of Summer" (pol. "500 dni miłości") z 2009 roku, w którym Tom Hansen (Joseph Gorden Levitt) robi taneczne show na ulicy! Film opowiada o związku Toma z Summer (Zooey Deschanel), koleżanką z pracy, która mimo tego, że nie wierzy w prawdziwą miłość, trwa z nim w relacji. Po pierwszej wspólnie spędzonej z Summer nocy, Tom wychodzi z domu i zaczyna tańczyć wraz z napotkanymi ludźmi na ulicy. Utwór "You Make My Dreams" Daryla Halla i Johna Oatesa z 1980 roku zyskał dzięki tej scenie ogromną popularność, a sam film został okrzyknięty następcą "Love, Actually" w kategorii komedii romantycznych.

10. "Blues Brothers"

Przy tej okazji warto też przypomnieć inną słynną scenę uliczno-taneczną. W musicalu "The Blues Brothers" z 1980 roku spora grupa młodzieży wychodzi na ulicę, aby zatańczyć przy akompaniamencie Raya Charlesa i jego "Shake A Tail Feather". Charles gra właściciela lombardu, który odwiedzają Joliet Jake (John Belushi) oraz Elwood Blues (Dan Aykroyd), słynni Blues Brothers.

W scenie widać oczywiście nie tylko tańczącą młodzież, ale także sam legendarny duet, który wykonuje swój taniec wewnątrz lombardu, wraz z zespołem i Rayem Charlesem, grającym na pianinie. Fabuły całego filmu chyba nie trzeba przypominać, dlatego po prostu zachęcamy do obejrzenia Raya Charlesa i Blues Brothers: