10 filmów na Dzień Ojca

Przed nami kolejne bardzo ważne święto, a mianowicie Dzień Ojca. Z tej okazji wybraliśmy dla Was 10 filmów z najpiękniejszymi ojcowskimi kreacjami.

1. "To wspaniałe życie" (1946) reż. Frank Capra

Niektórzy mogą stwierdzić, że "To wspaniałe życie" jest odpowiednim filmem tylko w okresie bożonarodzeniowym, jednak sprawdzi się również idealnie na Dzień Ojca. Obserwujemy w nim wędrówkę głównego bohatera, który uczy się, jak być kochanym przyjacielem, mężem i ojcem.

Obraz jest przykładem filmu, który uznanie zdobył dopiero po latach. W czasie premiery okazał się wielką porażką. Obecnie natomiast uważany jest za jeden z największych klasyków kina.

2. "Zabić Drozda" (1962) reż. Roberta Mulligana

To doskonały dramat sądowy opowiadający o humanitaryzmie. Oparty na książce Harper Lee film opowiada o dojrzewaniu, rasizmie, pokonywaniu nienawiści i zwalczaniu dobrem zła. Jest to pozycja obowiązkowa dla wszystkich kinomaniaków.

Film zdobył trzy Oscary, w tym dla najlepszego aktora, najlepszy scenariusz i najlepszą scenografię.

3. "Sprawa Kramerów" (1979) reż. Robert Benton

Film przedstawia przemianę wiecznie nieobecnego pracoholika w troskliwego ojca i domatora. W głównej roli zobaczymy Dustina Hoffmana, który za swoją kreację aktorką w tej produkcji, otrzymał Oscara.

Ciekawostką jest fakt, że początkowo Meryl Streep miała jedynie zagrać kochankę Teda. Kiedy jednak Kate Jackson odrzuciła rolę pani Kramer, Meryl otrzymała propozycję zagrania głównej roli.

4. "Chłopaki z sąsiedztwa" (1991) reż. John Singleton

"Chłopaki z sąsiedztwa" to jeden z najważniejszych filmów kina afroamerykańskiego. Debiut reżyserski Johna Singeltona. Przedstawia losy trzech czarnoskórych przyjaciół z getta, którzy próbują się odnaleźć w szarej rzeczywistości, gdzie każdy dzień jest walką o lepsze jutro.

5. Pani Doubtfire (1993) reż. Chris Columbus

Jedna z najbardziej kultowych i zabawnych ról Robina Williamsa. Aktor, aby być blisko swoich dzieci przechodzi przemianę w panią Doubtfire - opiekunkę do dzieci. Film jest oparty na podstawie powieści Anne Fine "Alias Madame Doubtfire". 
Każdy dzień zdjęciowy zaczynał się od pięciogodzinnej charakteryzacji Robina Williamsa.

Ciekawostką może być fakt, że producenci filmu myśleli nad szczęśliwym zakończeniem całej historii, w której Daniel i Miranda znów są razem. Reżyser, jednomyślnie z parą głównych bohaterów, odrzucili ten pomysł jako mało prawdopodobny.

6. "Życie jest piękne" (1997) reż Roberta Benigniego

Nie ma chyba drugiego takiego filmu, w którym miłość ojcowska jest tak silna, że nie straszne są jej żadne przeciwności losu. Podczas seansu nawet najtwardszemu mężczyźnie może zakręcić się łezka w oku. Obraz w bardzo oryginalny sposób opowiada o holokauście i realiach panujących w tamtych czasach.

Został nagrodzony aż trzema Oscarami: za najlepszą rolę męską, najlepszy film nieanglojęzyczny i muzykę.

7. "Billy Elliot" (2000) reż. Stephena Daldry'ego

Obraz był inspirowany częściowo historią tancerza Philipa Mosleya. Opowiada historię 11-letniego Billy'ego, który wychowuje się w rodzinie górniczej w latach 80. Marzy, aby tańczyć w balecie, co nie podoba się jego rodzinie. Film niesie ze sobą bardzo ważne przesłanie, że rodzicielstwo bardzo często polega na kompromisie.

8. "Genialny klan" (2001) reż. Wes Anderson

Film przedstawia bardzo często spotykany problem, odnawiania kontaktów z ojcem, który pojawia się w życiu swoich dzieci po wielu latach nieobecności. Pojawia się z nieuleczalną chorobą i chce odzyskać stracony czas. Film emanuje urzekającym i specyficznym humorem.

Denny Glover, Luke Wilson i Owen Wilson odrzucili role w "Ocean's Eleven" by móc zagrać w "Genialnym Klanie".

9. "W pogoni za szczęściem" (2006) reż. Gabriele Muccino

Obraz został oparty na powieści "The Pursuit of Happyness" Christophera Gardnera. W główną rolę (Chrisa) wcielił się Will Smith, który zagrał u boku swojego syna Jadena Smitha. Film opowiada o trudnościach i przeciwnościach losu, które musi pokonać Chris, aby zapewnić swojemu synkowi jak najlepsze życie.

Will Smith, przygotowując się do swojej roli, zapuścił włosy i schudł 12 kilogramów.

10. "Spadkobiercy" (2011) reż. Alexander Payne

Tragikomedia oparta na powieści Kaui Hart Hemmingsa o tym samym tytule. George Clooney, który wciela się w postać głównego bohatera po tragicznym wypadku swojej żony, zostaje zmuszony do zmiany swojego życia o 360 stopni.

Podczas 84. ceremonii wręczenia Oscarów obraz otrzymał aż 5 statuetek, w tym za: najlepszy scenariusz, najlepszy film, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy montaż.