TOP 10 piosenek które znasz, ale nie pamiętasz ich tytułu

Dziś zestawienie utworów, które znamy wszyscy. Każdy z nas potrafi zanucić ich główny motyw, jednak gdy pada pytanie o tytuł, nikt nie zna odpowiedzi. Nawet nie wiadomo gdzie jej szukać!

1. The Who - Baba O'Riley

Znane również pod tytułem "Teenage Wasteland". Skąd to znamy? Oczywiście z seriali. W piosence zasłuchiwał się doktor House. Numer również otwierał "CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku". The Who to legendarny zespół rockowy, który powstał w 1964 roku.

Byli idolami brytyjskiej subkultury młodzieżowej - modsów, a największą popularność osiągnęli na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Ich piosenkę "Behind Blue Eyes" w 2003 roku skowerował Limp Bizkit. Co oprócz "Baba O'Riley" możesz znać z repertuaru The Who? Oczywiście "My Generation".

2. Suzanne Vega - Tom's Diner

Znane jako "Tytytyry tytytyry". Suzanne Vega urodziła się 11 lipca w Kalifornii. Jej muzyka oscyluje wokół folku i folk rocka. Artystka swoją popularność zawdzięcza między innymi takim przebojom jak "Tom's Diner" czy "Luka".

3. Quincy Jones - Soul Bossa Nova

Znamy jako "ta piosenka z Austina Powersa". Quincy Delight Jones to urodzony 14 marca 1933 roku w Chicago kompozytor muzyki jazzowej i filmowej. Siedemdziesięciokrotnie (!) nominowany do nagrody Grammy, z czego 25 statuetek wygrał. W 1991 roku Quincy odebrał zaszczytną Grammy Legend Award.

Piotr Czajkowski - Taniec Cukrowej Wieszczki

Z czym nam się to kojarzy? Z Harrym Potterem? Z Narnią? Świętami Bożego Narodzenia? Czy po prostu z baśniami i magią dzieciństwa? Utwór pochodzi ze słynnego baletu "Dziadek do orzechów", który Czajkowski skomponował w 1892 roku. Jego twórczość wywarła wielki wpływ na rozwój muzyki klasycznej w Rosji.

5. The Fratellis - Chelsea Dagger

Kolejna piosenka z niezawodnym motywem "Tararara". Piosenka znana przede wszystkim z reklamy piwa. Idealnie spełniała swoją marketingową powinność - za pierwszym zamachem wpada w ucho i swobodnie można ją puścić na imprezie bez powodowania obciachu.

The Fratellis to indie rockowy zespół założony w Glasgow. 23 kwietnia 2010 roku zespół niestety zawiesił działalność. Jednocześnie wokalista, Jon Lawler rozpoczął karierę solową.

6. Aram Chaczaturian - Taniec z szablami

A to skąd znamy? Utwór pojawił się w niezliczonej ilości filmów, najczęściej będąc tłem do komicznych pościgów. Motyw nucili również bohaterowie serialu "Teoria Wielkiego Podrywu" podczas zabawy przechodzenia przez lasery. Aram Chaczaturian to prawdziwa duma Armenii. Urodził się 3 czerwca 1903 roku w Tbilisi i często stosował w swojej twórczości oryginalne motywy ormiańskie.

"Taniec z szablami" pochodzi z baletu "Gajane", do którego Chaczaturian skomponował całą muzykę. Co możemy jeszcze znać? "Adagio" z tego samego baletu wykorzystał sam Stanley Kubrick do drugiej części swojego filmu "2001: Odyseja kosmiczna".

7. Teddybears feat. Mad Cobra - Cobrastyle

Kolejna piosenka z reklamy, która powinna znaleźć się na każdej imprezie. Utwór znalazł się również w ścieżce dźwiękowej gry FIFA 06. Ich inną piosenkę zatytułowaną "Hey Boy" skowerowały dziewczyny z zespołu Blog 27.

Teddybears (znane również jako Teddybears STHLM bądź Teddybears Stockholm) to szwedzka grupa rockowa, łącząca w swoich utworach gitarowe brzmienia i elektronikę.

8. Télépopmusik - Breathe

Piosenka znana jak kilka poprzedniczek, z reklamy. Teledysk idealnie wpisuje się w klimat piosenki i wakacyjnego leniuchowania w rytmie muzyki lounge. Télépopmusik to francuskie trio, które swój debiut zanotowało w 2001 roku albumem "Genetic World". Zespół również był nominowany do Nagrody Grammy.

9. I Monster - Daydream in blue

Piosenka podobnie utrzymana w stylu lounge, swoim dusznym i lepkim klimatem przywodzi na myśl najgorętsze dni lata. I Monster to duet brytyjskich producentów - Deana Honera i Jarroda Goslinga. Utwór również wykorzystany był w kilku reklamach i serialach, między innymi w dramacie "Hustle".

10. Edvard Grieg - W grocie Króla Gór

Utwór wszystkim doskonale znany. Ostatnio wykorzystany przez oskarowy duet Trenta Reznora i Atticusa Rossa w soundtracku do filmu "Social Network". Edvard Grieg to urodzony w 1843 roku w norweskim Bergen kompozytor i dyrygent.

Oficjalny przedstawiciel skandynawskiego romantyzmu w muzyce. "W grocie Króla Gór" zostało skomponowane do sztuki "Peer Gynt" napisanej przez norweskiego dramaturga, Henrika Ibsena.