10 ciekawostek o zespole Wilki i Robercie Gawlińskim

Zespół Wilki ze swoim charyzmatycznym liderem to jedni z najważniejszych wykonawców polskiej sceny muzycznej. Przedstawiamy wam 10 ciekawostek z historii grupy.
Robert Gawliński i zespół Madame Robert Gawliński i zespół Madame Facebook

1. Debiut w Jarocinie

W 1985 roku Robert Gawliński wystąpił na Festiwalu w Jarocinie. Był wówczas liderem zespołu Madame. W tym samym roku muzyk został utytułowany jednym z najlepszych polskich wokalistów. Zespół Madame przestał istnieć rok później.

Robert Gawliński w zespole Opera Robert Gawliński w zespole Opera Facebook

2. Wilk w Operze

Na początku 1988 roku, Robert Gawliński otrzymał propozycję współpracy od członków zespołu Republika, z którego odszedł wówczas Grzegorz Ciechowski. Nowa supergrupa otrzymała nazwę Opera. Opera także wystąpiła na scenie w Jarocinie, ale płyta zespołu doczekała się premiery dopiero w 1993 roku, gdy istniał już zespół Wilki.

Okładka reedycji debiutanckiej płyty zespołu Wilki Okładka reedycji debiutanckiej płyty zespołu Wilki archiwum prywatne autorki tekstu

3. Międzynarodowy sukces

Zespół Wilki był pierwszym z naszego kraju, którego teledysk emitowała brytyjska MTV. Mowa rzecz jasna o piosence "Son of the Blue Sky" a był to rok 1992.

Monika Gawlińska Monika Gawlińska Facebook

4. Żona i szefowa

Menadżerem Roberta Gawlińskiego i zespołu Wilki jest od ponad dwudziestu lat żona muzyka, Monika. Poznali się w latach 80. Historia ich miłości jest bajkowa - poznali się, gdy Monika przyszła na koncert zespołu Madame. Od tamtej pory jest największą i najwierniejszą fanką Roberta.

Robert i Beniamin Gawlińscy Robert i Beniamin Gawlińscy Facebook

5. Krew z krwi

Od 2014 roku zespół Wilki ma w swoich szeregach trzeciego gitarzystę. Jest nim Beniamin, jeden z synów Roberta Gawlińskiego. Grupa w odświeżonym składzie w 2016 roku wydała album "Przez dziewczyny". 

Zespół Wilki. Zespół Wilki. Facebook

6. Powrót po latach

Marcin Ciempiel, obecny basista zespołu Wilki, był już członkiem grupy w latach 2002-2005. Do Wilków powrócił z początkiem 2015 roku. Marcin Ciempiel jest autorem muzyki do jednego z polskich przebojów "Andzia i ja" Oddziału Zamkniętego.

Londyńska O2 Arena Londyńska O2 Arena Facebook

7. Jako pierwsi w Londynie

W kwietniu 2008 roku, Wilki jako pierwszy polski zespół dał koncert na kultowej O2 Arenie w Londynie.

Zagraliśmy za taką stawkę jak w Polsce w plenerze. W O2 Arena mogliśmy poczuć komfort, jaki mają światowe gwiazdy. Kiedy występowaliśmy w Roseland Ballroom, naszą stawkę próbował przebić Bryan Adams. Ale właściciel się nie zgodził, argumentując, że podczas polskich imprez bar ma największe obroty.

Wspominała Monika Gawlińska w wywiadzie dla "Rzeczypospolitej".

Okładka płyty MTV Unplugged Okładka płyty MTV Unplugged Facebook

8. Bez prądu

W lutym 2009 roku w Teatrze Buffo odbył się akustyczny koncert zespołu Wilki, wydany cztery miesiące później na płycie MTV Unplugged.

Do teatru Buffo na nagranie koncertu zostali zaproszeni najwierniejsi fani i przyjaciele zespołu. Atmosfera była wyjątkowa. Gościnnie zaśpiewali z Wilkami Reni Jusis i Kasia Kowalska. 

Andrzej Smolik Andrzej Smolik Facebook

9. Wilcze korzenie

Z zespołu Wilki wywodzi się Andrzej Smolik, muzyk, kompozytor i producent płyt. Andrzej ma za sobą współpracę m.in. z Kasią Nosowską, Krzysztofem Krawczykiem i Marią Peszek. Nagrywa też płyty pod własnym nazwiskiem. W 2010 roku odebrał nagrodę "Człowiek ze Złotym Uchem".

Gdy w 2009 roku Wilki zawiesiły działalność, by powrócić po dwóch latach, Andrzej Smolik w 2011 roku odłączył się od watahy.

Graliśmy razem ponad 10 lat i to nie tylko z Wilkami. Również wszystkie płyty solowe, z wyjątkiem tej ostatniej, nagrałem z Andrzejkiem. On jest Wilkiem, to dla mnie oczywiste i naturalne. Gdybyśmy mieli grać jakiś koncert jubileuszowy, na pewno na scenie znajdzie się dla niego miejsce, nie wyobrażam sobie, żeby było inaczej. Ale jak wiesz, Andrzej sporo ostatnio nagrywa własnych rzeczy, jest też jednym z czołowych polskich producentów . W pewnym momencie stanęliśmy przed alternatywą ? Maciek czy Andrzej ? i Andrzej mówi, że chętnie by pograł, ale nie może obiecać, że będzie na wszystkich koncertach, bo ma swoje zobowiązania.

Wyjaśnił Robert Gawliński w wywiadzie dla Arkadiusza Siedleckiego.

Robert Gawliński Robert Gawliński Facebook

10. Działalność charytatywna

W 2007 roku Robert Gawliński został ambasadorem WWF Poland. Jego działania polegają na przekonywaniu Polaków, że wilki nie są groźne i nie trzeba ich zabijać, a konflikty z hodowcami można rozwiązywać inaczej.

Muzyk wspiera również Przystań Ocalenie - Fundację, która ratuje konie przeznaczone na rzeź. Co ciekawe, jedyną "pozakoncertową" możliwością zdobycia autografu Roberta Gawlińskiego jest udział w jednej z aukcji charytatywnych na rzecz Przystani, na których licytowane są zdjęcia i single Wilków z autografami. Jeśli takiej aukcji nie ma, fan zobowiązany jest do wpłacenia 20 zł na konto Fundacji i wysłania zespołowi Wilki potwierdzenia przelewu oraz adresu, na który ma otrzymać zdjęcie z autografami.