10 najpiękniejszych cytatów Kory

Kora była nazywana barwnym ptakiem polskiej muzyki rockowej. Słynęła nie tylko ze swoich wspaniałych tekstów piosenek, ale również z bezpośrednich i szczerych wypowiedzi. Dzisiaj Wam je przypomnimy.
Kora i Kamil Sipowicz - 01.1997 Warszaw Kora i Kamil Sipowicz - 01.1997 Warszaw REPORTER /EAST NEWS

1. O talencie

Show business nie wymaga grubej skóry tylko talentu (...), i jeśli nie ma tego talentu, to po co się męczyć, bo to jest droga donikąd.

Źródło: Wywiad dla plotek.pl, listopad 2014 

18.09.2004. Warszawa. Koncert urodzinowy Wola Park 18.09.2004. Warszawa. Koncert urodzinowy Wola Park REPORTER /EAST NEWS

2. O Marku Jackowskim

Im dalej od jego śmierci, tym większy jest jego brak. Oboje robiliśmy w życiu różne rzeczy, razem i osobno, ale jednak stworzyliśmy coś, co do dzisiaj bardzo mocno daje się odczuć. Marek to był absolutnie wybitny kompozytor, a nasz duet postrzegano jako idealny. Wszystko jednak ma swój kres, co wynika nie tylko ze spraw czysto personalnych, ale i życiowych - wyznała.
Marek umarł, mając 67 lat, zdecydowanie za wcześnie Bardzo to przeżyłam i nie mogłam w to uwierzyć. Brakuje mi go i jako człowieka, i jako kompozytora. Ogromnie jego odejście odczuł nasz syn Mateusz, który nawiązał bardzo dobry kontakt z Markiem. Ma po nim wiele pamiątek i strzeże ich jak relikwii. Marek jest dla niego punktem odniesienia.

Źródło: plotek.pl 

10.05.2015 Pierwszy polfinalowy odcinek 9 edycji Must Be The Music 10.05.2015 Pierwszy polfinalowy odcinek 9 edycji Must Be The Music EAST NEWS

3. O frustracjach

Dziś jest lepiej. Dziś piję pierwszy od trzech lat kieliszek wina, ale gdy ktoś w mojej obecności mówi: "Nie ma się co martwić, porządzą jeszcze trzy lata, no, w najgorszym razie siedem" - to dla mnie jest jak policzek, jak zbrodnia na moim umyśle, moich uczuciach, moim komforcie. Trzy lata? Gdybym dziś wiedziała, że tyle jeszcze pożyję, to skakałabym na księżyc.

Źródło: Newsweek 

29.09.2016 Sopot Europejskie Forum Nowych Idei 2016. Spotkanie z Korą i Kamilem Sipowiczem 29.09.2016 Sopot Europejskie Forum Nowych Idei 2016. Spotkanie z Korą i Kamilem Sipowiczem REPORTER /EAST NEWS

4. O molestowaniu

To tkwi głęboko. Wrosło w psychikę, jak tatuaż wrasta w skórę. Oczywiście, nie myślę o tym obsesyjnie dzień i noc, ale to wciąż powraca. Pamiętam doskonale, jak strasznie się bałam, gdy wyszłam od księdza. Przez lata nie byłam w stanie nikomu o tym powiedzieć, nikomu się poskarżyć, bo byłam wychowywana w poczuciu, że kobieta jest grzesznym narzędziem, że to ta Ewa, to jabłko, że wina jest we mnie. Choć to przecież ja byłam ofiarą starego, obrzydliwego księdza.

Źródło: Meritum-news

Kora Kora EAST NEWS

5. O lęku

Przez długą część młodego życia było we mnie bardzo dużo gniewu i agresji, których nie byłam w stanie powściągnąć. Oczywiście teraz tego już nie ma, ale wciąż mam w sobie odwagę i siłę na przełamywanie lęków, bo przede wszystkim osłabia nas lęk i wstyd.

Źródło: innastrona.pl

1995. Warszawa. Uroczystość wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej 'Fryderyki 1994' 1995. Warszawa. Uroczystość wręczenia Nagród Akademii Fonograficznej 'Fryderyki 1994' REPORTER /EAST NEWS

6. O inspiracjach

Nigdy nikogo nie naśladowałam. Jeżeli już szukałam inspiracji, to wśród tych, którzy wyrastają ponad tłum nie dzięki swoim sukcesom, ale talentowi.

Źródło: kobiecyporadnik.pl 

Kora Jackowska Kora Jackowska REPORTER / East News

7. O niezależności

Bardzo cenię samodzielność. Długo pracowałam, by osiągnąć zawodową i osobistą niezależność. Mimo to lubię współpracować z ludźmi, bo nie można wszystkiego robić samemu. Sceptycznie podchodzę do osób, które uważają, że umieją uporać się z każdym problemem bez pomocy innych. 

Źródło: kobiecyporadnik.pl

%Wernisa? prac Kory i Kamila Sipowicza %Wernisa? prac Kory i Kamila Sipowicza REPORTER/ EAST NEWS

8. O buncie

W kapitalizmie bunt natychmiast staje się produktem. Mam nadzieje, że za "oburzonymi" stoi coś poważnego i nie dadzą się skomercjalizować, bo polegną.

Źródło: zwierciadlo.pl 

Amy Winehouse Amy Winehouse Fot. Matt Dunham / AP Photo / East News

9. O Amy Winehouse

Nikt nie zachwycił mnie tak od trzech dekad. (.) Ja nie tylko doceniałam muzykę Amy, ale pokochałam ją w całości - za to, jak się zachowywała na scenie, jak wyglądała, jaki image przybrała, nawet za te autodestrukcyjne skłonności. Pokochałam ją, choć zostawiła po sobie tak niewiele. (.) A ja cały czas czekałam na jej nową płytę! Widziałam w internecie nagranie z Belgradu, ale przez myśl mi nie przeszło, że mogłaby umrzeć. Byłam pewna, że się pozbiera, że wróci do pracy. Zrobiła nam straszne świństwo. Nienawidzę jej za to, że umarła. I zawsze będę ją kochała.

Źródło: Kora o Winehouse: Amy zrobiła nam świństwo, wyborcza.pl, 25 lipca 2011.

*Kora, Kamil Sipowicz i Ramona na EFNI 2016 *Kora, Kamil Sipowicz i Ramona na EFNI 2016 REPORTER/EAST NEWS

10. O walce z rakiem

Ludziom, szczególnie takim prostszym, wydaje się, że choroba uczy pokory, że człowiek staje się potulny i musi chodzić przepraszać i prosić. I tacy pacjenci lekarzy przepraszają, że chorują, przepraszają, że o coś pytają, że zawracają głowę swoją chorobą.
Nie można tak! Żeby ocalić życie, trzeba ocalić przede wszystkim godność. Trzeba mieć tę energię, trzeba czegoś chcieć. Nie można tak się dać uprzedmiotawiać. Bo po co się wtedy leczyć? Człowiek, lecząc się, chce ocalić siebie jako człowieka.
Bo to jest trudno rozpoznawalny rak. (...) Niech to dociera do jak największej liczby różnych ludzi.(...) Powtarzam się, wiem, ale to dla mnie szalenie istotne. Gdybym już miała odejść z tego świata, to chciałabym, żeby coś do kobiet dotarło.

Źródło: Agnieszka Kublik, Dajcie nam żyć, "Gazeta Wyborcza" nr 60 (8697), 12 marca 2016.