10 ciekawostek o albumie "Bad" Michaela Jacksona

31 sierpnia 1987 ukazał się "Bad" - siódmy solowy album Michaela Jacksona. Z tej okazji mamy dla was garść ciekawostek na temat tego wydawnictwa.

1. "Bad"

Był to pierwszy singiel promujący kultowy album króla popu. Początkowo w nagraniu miał wziąć udział również Jackson Prince. Do tego duetu jednak nie doszło z nie wiadomych powodów. W jednym z wywiadów Prince krótko skomentował, że bez niego ten utwór i tak stanie się hitem! 

W swojej autobiografii Michael Jackson napisał o utworze:

"Bad" to utwór o życiu ulicy. Jest o dzieciaku ze złego osiedla, który zaczyna chodzić do szkoły. Wraca na stare śmieci kiedy ma przerwę od szkoły i dzieciaki z osiedla zaczynają się do niego przyczepiać. Śpiewa "I'm bad, you're bad, who's bad, who's the best?.

'Bad' Michael Jackson 'Bad' Michael Jackson Okładka płyty 'Bad' Michael Jackson

2. Pasmo sukcesów

Album osiągnął status ośmiokrotnej platyny! Na całym świecie sprzedał się w nakładzie 45 milionów egzemplarzy. Aż pięć singli z tej płyty dotarło do pierwszego miejsca listy Billboard 100. Nikomu się to wcześniej nie udało. 

3. Rekordowa liczba piosenek

Michael Jackson miał przygotowanych aż 30 utworów, które chciał umieścić na albumie. Do samego końca próbował do tego przekonać swoją wytwórnię i producentów. Quincy Jones namówił go jednak, aby zredukował tę liczbę do 10 najlepszych piosenek. Nie było to łatwe zadanie dla Jacksona, ponieważ uważał, że wszystkie są genialne! 

4. Wielka trasa koncertowa

Jesienią 1987 roku Michael Jackson wyruszył w światową trasę koncertową "Bad World Tour". Zagrał 123 koncerty, które obejrzało łącznie blisko 5 milionów fanów. Dzięki tourne zarobił łącznie 125 milionów dolarów!

5. Neverland

Niespełna rok od premiery albumu "Bad" w marcu 1988 roku Michael Jackson zakupił teren w pobliżu Santa Ynez w Kalifornii, by zbudować Ranczo Neverland, za bagatela 17 milionów dolarów. Na posiadłości o wielkości 11 kilometrów kwadratowych, zainstalowano liczne atrakcje rodem z lunaparku, takie jak diabelski młyn, karuzelę, menażerię, kino oraz zoo.

Obsługa obiektu liczyła 40 osób. W 2003 wyceniono ją na 100 milionów dolarów. Trzy lata później główny budynek na ranczu został zamknięty, ze względu na oszczędności.

6. "The Way You Make Me Feel" i Britney Spears

Jako trzeci utwór z płyty "Bad dotarł na 1 miejsce listy Billboard 100. W 2001 roku doszło do słynnego duetu z Britney Spears w Madison Square Garden w Nowym Jorku. 

W teledysku u boku Michaela Jacksona wystąpiła Tatiana Thumbtzen oraz jego siostra La Toya Jackson.

7. Teledysk pełen gwiazd

Piosenka "Liberian Girl" była ostatnim singlem z wydanego w 1987 roku albumu "Bad". Michael zadedykował ją swojej przyjaciółce Elizabeth Taylor. W teledysku wystąpiły gościnnie same największe gwiazdy między innymi John Travolta, Olivia Newton-John, Brigitte Nielsen, Steven Spielberg, Whoopi Goldberg, Quincy Jones i wielu innych.

Michael Jackson nie ?yje Michael Jackson nie ?yje Eugene Adebari / Rex Features/EAST NEWS

8. Album wszech czasów

W 2003 roku album "Bad" znalazł się na 202 miejscu wśród 500 albumów wszech czasów magazynu "Rolling Stone". 

Michael Jackson nie ?yje Michael Jackson nie ?yje EAST NEWS

9. Kuriozalne plotki

Jackson stał się obiektem, narastających sensacyjnych doniesień. W 1986 roku tabloidy ciągnęły opowieść, jakoby artysta sypiał w specjalnej komorze tlenowej, by spowolnić proces starzenia. Nawet sfotografowano go w szklanym pojemniku. Pomimo tego, że historia okazała się wyssana z palca, tabloidy utrzymywały, iż Michael sam rozsiewał takie sfabrykowane teorie. Kiedy odkupił szympansa Bubble z laboratorium, stwierdzono brak kontaktu muzyka z rzeczywistością.

Donoszono również o rzekomej ofercie zakupu kości Josepha Merricka ("człowieka-słonia") i chociaż to też nie była prawdą, Jackson nie zaprzeczył. Początkowo nawet postrzegał te newsy jako promocję własnej osoby, lecz z czasem zaczęły mu one dokuczać. Zwłaszcza gdy ukuto pseudonim "Wacko Jacko", znienawidzony przez samego bohatera i rozpoczęto produkcję plotek na własną rękę.

10. "Moonwalker"

Mini film wydany w 1988 roku, w którym główną rolę odgrywa Michael Jackson. Wcielił się w nim w przybysza z innej planety, który przybywa, aby uratować cały świat. Wykorzystano w nim fragmenty teledysków z albumu "Bad". Obraz był jednym z wielu elementów promujących trasę koncertową "Bad World Tour".