10 najważniejszych utworów w karierze Janis Joplin

Janis Lyn Joplin zmarła 4 października 1970 roku w wieku 27 lat. Była niezwykle ważną osobą w świecie muzyki i pozostaje nią do dnia dzisiejszego. Dzisiaj przypomnimy Wam 10 jej najpiękniejszych utworów.

10. "Get It While You Can"

Występ, który możecie obejrzeć poniżej, został zarejestrowany cztery miesiące przed tragiczną śmiercią gwiazdy. Utwór natomiast pochodzi z drugiego solowego albumu Janis Joplin nagrywanego wraz z zespołem Full Tilt Boogie Band  "Pearl" wydanego pośmiertnie w 1971 roku.

9. "Kozmic Blues"

Nagranie Wideo pochodzi z koncertu w Toronto, który odbył się w 1970 roku. Utwór został umieszczony na trzecim albumie wokalistki, a zarazem jej pierwszym solowym zatytułowanym "I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!" z 1969 roku. Płyta powstała przy współpracy Kozmic Blues Band.

8. "Maybe"

Kolejny utwór, który pochodzi z pierwszego solowego albumu artystki "I Got Dem Ol' Kozmic Blues Again Mama!" z 1969 roku, nagranego wraz z zespołem Kozmic Blues Band.

7. "Try (Just A Little Bit Harder)"

Nagranie wideo pochodzi z koncertu we Frankfurcie, który odbył się 12 kwietnia 1969 roku.

6. "Summertime"

Utwór pochodzi z albumu "Cheap Thrills", który Joplin nagrała wraz z zespołem Big Brother and the Holding Company w 1968 roku. Album ten osiągnął pierwszą pozycję na liście Billboard i został na tym miejscu przez osiem kolejnych tygodni.

5. "Move Over"

Nagranie wideo to zapis występu artystki z programu "The Dick Cavett Show", który miał miejsce 25 czerwca 1970 roku. Sam utwór był kolejnym singlem promującym solowy album Janis Joplin "Pearl" , który powstał przy współpracy z zespołem Full Tilt Boogie Band.

4. "Cry Baby"

Utwór jest kolejną pozycją z wydanego pośmiertnie w 1971 roku drugiego solowego albumu Janis Joplin "Pearl". 

3. "Mercedes Benz"

Utwór jest jednym z największych hitów artystki, w dodatku śpiewanym całkowicie a capella. Został napisany razem z Michaelem McClurem (amerykański poeta, dramaturg, autor piosenek i powieściopisarz) i Bobem Neuwirthem (amerykański wokalista, autor piosenek, producent muzyczny i artysta wizualny). Piosenka pochodzi z drugiego solowego albumu Janis Joplin "Pearl".

2. "Me and Bobby McGee"

Nagranie wideo przedstawia kompilację ujęć z festiwalu Woodstock'a 1969 roku. Piosenka to słynny hit, który pochodzi z popularnego już w naszym zestawieniu drugiego solowego albumu Janis Joplin "Pearl".

1. "Piece Of My Heart"

Zestawienie kończymy wielkim hitem artystki! Wideo pochodzi z koncertu w Niemczech, który miał miejsce w 1968 roku.