10 strasznych klipów na Halloween

Wibrujące, niepokojące brzmienia, upiorne teksty i piekielne teledyski, czyli zestaw muzyczny idealny na Halloween. Lepiej nie gaście świateł!

1. Ray Parker, Jr. - "Ghostbusters"

Komedia "Ghostbusters" ("Pogromcy duchów") o trzech nieustraszonych naukowcach walczących z duchami, które zaatakowały Nowy Jork, zadebiutowała w kinach w 1984 roku i z miejsca stała się jedną z obowiązkowych pozycji filmowych na Halloween. Podobnie z nominowanym do Oscara przebojem Raya Parkera Juniora o tym samym tytule - czy ktoś nie zna tej wpadającej w ucho, chwytliwej melodii? Aż samemu chce się urządzić polowanie na przerażające istoty nie z tej planety!

2. Meat Loaf - "Bat Out Of Hell"

Amerykański, charyzmatyczny muzyk i aktor, Meat Loaf szczególnie upodobał sobie nadprzyrodzoną tematykę - w teledysku do utworu "I Would Do Anything for Love" wcielił się w bestię o wrażliwym sercu, a w kultowym już musicalu "The Rocky Horror Picture Show" zagrał podobną do zombie postać Ediego. Power ballada "Bat Out of Hell" idealnie pasuje do Halloween - energetyczna, opowiadająca tajemniczą i emocjonującą historię, prawdziwie z piekła rodem.

3. Michael Jackson - "Thriller"

Utwór przeszedł do historii za sprawą 14-minutowego klipu wyreżyserowanego przez Johna Landisa (tak, tego Landisa - twórcy między innymi kultowego filmu "The Blues Brothers"). Klip w roku 2006 został wpisany do księgi rekordów Guinnessa jako teledysk, który odniósł największy sukces, sprzedając się w nakładzie ponad 9 mln egzemplarzy. "Thriller" podtrzymuje napięcie i buduje poczucie grozy: skrzypienie drzwi, tajemnicze kroki, wycie wilków.

CIEKAWOSTKI:

Jako ówczesny świadek Jehowy, Michael Jackson został zmuszony do poprzedzenia "Thrillera" informacją: "Zgodnie z moimi przekonaniami, chciałbym zaznaczyć, że ten film w żaden sposób nie popiera wiary w okultyzm". Lecz nawet to nie załagodziło sporu z duchowymi przywódcami, którzy wykluczyli Jacksona ze wspólnoty.

Podczas projekcji filmu (scena w kinie) można dojrzeć samego Johna Landisa, widocznego w tłumie widzów w prawym dolnym rogu ekranu.

W filmie, który oglądają Michael Jackson i dziewczyna, słychać kwestię "See you next Wednesday". Jest to znak firmowy produkcji Johna Landisa.

Na uwagę zasługuje również zwrotka Vincenta Price'a - aktora filmowego i teatralnego, znanego głównie z występów w filmach grozy. I ten charakterystyczny, przeszywający ciało śmiech.

4. The Cranberries - "Zombie"

Skoro mowa o żywych trupach, trzeba wspomnieć o emocjonalnym utworze "Zombie" grupy The Cranberries. I chociaż w utworze nie pojawiają się prawdziwe zombie, ta buntownicza i mocna piosenka, będąca protestem przeciwko atakowi terrorystycznemu IRY w Waszyngtonie, z pewnością powinna znaleźć się w repertuarze Halloweenowej imprezy.

5. Danny Elfman - "This is Halloween"

Jeśli do tej pory nie zaczęliśmy się bać, utwór "This is Halloween" Danny'ego Elfmana z pewnością wprowadzi nas w upiorny klimat Halloween. Elfman skomponował ten musicalowy numer do animowanego filmu "Miasteczko Halloween" autorstwa Tima Burtona.

Obraz dzieje się właśnie w tytułowym, przerażającym miasteczku pełnym duchów, mówiących dyń i kościotrupów. Jeśli wolimy spędzić Halloween w domu zamiast na głośnej imprezie, z pewnością powinniśmy obejrzeć wszystkie filmy genialnie pokręconego Tima Burtona, którym towarzyszy klimatyczna, idealnie dziwaczna muzyka Danny'ego Elfmana.

6. Dead Can Dance - "Frontier"

Dead Can Dance w utworze "Frontier" połączył psychodeliczne dźwięki z niezrozumiałym, tajemniczym tekstem. Utwór pochodzi z debiutanckiej płyty zespołu z roku 1983-84. Dead Can Dance to brytyjsko-australijska grupa muzyczna prezentująca alternatywne spojrzenie na world music, z wpływami gatunków zaliczanych do szeroko pojętego "dark independent".

7. Michael Jackson - "Ghosts"

Mistrz filmu muzycznego w kolejnej odsłonie! Produkcja z 1997 roku została uznana za najdłuższy teledysk w historii (mimo starań Kanye Westa, który próbował pobić rekord Jacksona). Film opowiada historię Maestro obdarzonego nadprzyrodzonymi mocami, który jest zmuszony przez burmistrza do opuszczenia miasteczka. Broniąc się przed przymusową eksmisją, Maestro próbuje nastraszyć przybyłą grupę mieszkańców, co jest zaprezentowane w formie tanecznych scen wykonywanych przez Michaela Jacksona.

8. Aphex Twin - "Come to daddy"

Aphex Twin to jednoosobowa muzyczna instytucja. Brytyjski muzyk, kompozytor i multiinstrumentalista, a także producent muzyczny. Określany powszechnie jako jedna z najbardziej wpływowych i innowacyjnych osób we współczesnej muzyce elektronicznej.

"Come to daddy" budzi grozę nie tylko w wersji audio - teledysk dopełnia upiorną muzykę. W video pojawiają się postacie dzieci mające twarze artysty. O zgrozo...

9. Marilyn Manson - "Born Villain"

Muzyk znany jest przede wszystkim z prowokujących tekstów, kontrowersyjnego wizerunku i zachowania. Większość teledysków artysty pozostaje w mrocznym, upiornym klimacie, często wykorzystując motyw szatana i odwołując się do symboliki chrześcijańskiej.

Doprawdy ciężko wybrać najmroczniejszy teledysk Mansona. "Born Villan" to video kipi turpistycznym podejściem do ciała, seksualności. Jest to obrzydliwe, ale jednocześnie niezwykle pociągające, hipnotyzujące, przerażające. I te sceny zszywania ciała... Oglądacie na własną odpowiedzialność! 

10. Bonnie Tyler - "Total Eclipse of the Heart"

Zaćmienie księżyca, ciemno, ponuro, tajemniczo - Bonnie Tyler swoim zachrypniętym głosem idealnie wprowadza w świat mroku i strachu. Tę atmosferę podkreśla jeszcze fakt, że oryginalny tytuł tego przebojowego utworu z 1983 roku brzmiał "Vampires in Love", a autor singla, John Steinman wielokrotnie podkreślał, że "Total Eclipse of the Heart" jest tak naprawdę piosenką o miłości kobiety do wampira - wampiryczną balladą miłosną. Czy zakochana Bonnie Tyler oprze się mrocznemu urokowi swojego ukochanego nie z tego świata?