5 najbardziej niezwykłych muzeów na świecie

Podróże kształcą - to wiemy i z tym zgadzamy się bez wątpliwości. Na szczęście mineły już czasy, kiedy zwiedzając muzea, trzeba było gapić się w gabloty na zakurzone zbiory, do tego jeszcze w paputkach na butach. Gdzie i jakie najciekawsze i najbardziej niezwykłe muzea czekają na was? Muzeum zupki chińskiej? A może muzeum z eksponatami pod wodą? Sprawdźcie te najbardziej zaskakujące!
Podwodne muzeum Podwodne muzeum Black Sheep/JasonTaylor/East News

Podwodne muzeum w Cancun

Kiedyś, żeby zwiedzać muzeum, trzeba było uzbroić obuwie w filcowe kapcie. W tym muzeum co prawda nie trzeba kapci, ale też trzeba się odpowiednio ubrać. Konkretnie w strój do nurkowania!

Tak jest w podwodnym Muzeum Sztuki Współczesnej w Cancun w Meksyku. Pierwsze rzeźby trafiły w morskie odmęty w roku 2009 i wciąż kolekcja sukcesywnie powiększała się o nowe eksponaty. W tej chwili składa się z ponad 500 rzeźb w skali 1:1, które zajmują obszar ponad 420 m kwadratowych na głębokości 4 i 8 metrów.

Muzeum zupek chińskich Muzeum zupek chińskich YOSHIKAZU TSUNO / AFP / EAST NEWS

Muzeum Zupek Chińskich

Jest na świecie takie muzeum, którego zwiedzanie "na głodniaka" to bardzo zły pomysł. Chodzi o japońskie muzeum poświęcone zupkom instant, popularnie zwanych u nas zupkami chińskimi.

Można dowiedzieć się tutaj jaki szlachetny cel przyświecał twórcy pierwszych zupek, który chciał nakarmić tanio głodnych na świecie. Aż 800 opakowań po różnych produktach zdobi cały tunel pokazując ewolucję ramenu przez dekady. Muzeum klusek znajdziecie w miejscowości Ikeda, w japońskim regionie Osaka. Jeśli wasz apetyt rośnie to kluskowe muzeum ma także Yokohama. Shin-Yokohama Ramen Museum ma między innymi stałą ekspozycję poświęconą... ramenowi w kubku.

Aston Martin Aston Martin Greg Mathieson / Rex Features / EAST NEWS

Muzeum Szpiegów w Waszyngtonie

"My name is Bond, James Bond" - Zapraszam do waszyngtońskiego, Międzynarodowego Muzeum Szpiegów. To miejsce dla tych, którzy chcą poznać techniki i gadżety stosowane przez szpiegów z całego świata.

Najstarszym eksponatem jest list George'a Washingtona z 1777 roku, w którym zatwierdzał utworzenie siatki szpiegowskiej.

Z tych nowszych najpopularniejsze wśród zwiedzających to np. śmiercionośny parasol i kamera ukryta w guziku płaszcza, której używał agent KGB. Miał przełącznik w kieszeni..

Szczególną uwagę zwiedzających przyciąga też słynny Aston Martin - dokładna replika samochodu, którym jeździł James Bond w "Człowieku ze Złotym Pistoletem". Jest też sala poświecona kryptologii, w której można zobaczyć Enigmę i samemu spóbować złamać kod.

Muzeum toalet Muzeum toalet Xinhua / Sipa USA / East News

Muzeum Toalet

Człowiekiem jestem i nic co ludzkie nie jest mi obce. Pewnie o tym myśał dr Bindeshwar Pathak, którego pasą jest zgłębianiu historii sedesów! To on wpadł na pomysł, by w Nowym Delhi założyć Muzeum Toalet.

Znajduje się tam ekspozycja, która pokazuje ewolucję tego wynalazku i jak na przykład zmieniały się materiały, z których wykonywano toalety. Nocniki, klozety, bidety i meble toaletowe - to wszystko można podziwiać na wystawie. Najstarsze używane były w 1145 roku. Część wystawy dotyczy natomiast toalet przyszłości.

Zupełnie nowego znaczenia nabiera w tym miejscu ostrzeżenie: "Nie dotykać eksponatów".

Anzola dell'Emilia Anzola dell'Emilia Carpigiani Gelato University / Cov / EAST NEWS

Muzeum lodów Carpigiani Gelato Museum

Od najprymitywniejszych sposobów, aż po najnowocześniejsze urządzenia do produkcji lodów - to między innymi można podziwiać w najstarszym na świecie muzeum lodów Carpigiani Gelato Museum. Aż 10 tysięcy zdjęć, do tego archiwalne dokumenty, ilustrujące rozkwit branży i niekwestionowany prym Włoch w dziedzinie wytwarzania lodów.

Można dowiedzieć się jak lody, kiedyś zarezerwowane dla najbogatszych, trafiły w ręce ludu i jak wygląda historia maszyn do produkcji lodów wymyślonych przez braci Carpigiani. To z automatów tej marki powstaje 150 mln lodów dziennie zjadanych na całym świecie.