Wielkie diwy polskiej sceny muzycznej

Oto największe Diwy polskiej sceny muzycznej. Te, które oczarowywały nas kiedyś i dziś. Wspaniałe artystki podziwiane przez miliony Polaków.

Kim są?

Polskie Diwy to kobiety, które hipnotyzują na scenie. Z niepowtarzalnym stylem i energią. Patrzymy na nie niczym na dzieła sztuki i podziwiamy za niebywałą klasę.

Na polskiej scenie muzycznej, nigdy nie brakowało takich kobiet. Zachwycających i kochanych przez Polaków. Poza oczywistym talentem muzycznym, mają one w sobie "to coś" co przyciąga, skupia wzrok i uwagę tylko na nich.

Diwa oznacza kobietę sceny, ikonę stylu i wybitną piosenkarkę cenioną przez ludzi. Choć pochodzenie słowa wzięło się z opery, bardzo szybko przeszło do popkultury. Mianem tym zostały obdarzone wyjątkowe artystki, które świecą jaśniej od gwiazd.

Czasem uwielbiane, a czasem znienawidzone. Ale nigdy nie obojętne! Kontrowersyjne i ekstrawaganckie ale zawsze wybitne i niepowtarzalne!

Halina Kunicka

Urodzona 18 lutego 1938 roku we Lwowie. Niezwykła artystka, która sama nazywa się zwykłą kobietą. Prawdziwa dama polskiej piosenki. O jej niezwykłości wiedział Zbigniew Herbert, uwieczniając ją w wierszu Dalida "na jego straży stoją Dalida, Halina Kunicka, Irena Santor, dobre wróżki, dzięki nim tyrania upiększona została piosenkami".

Nagrała 17 albumów i nadal koncertuje po całym świecie.

Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy artystycznej, Oznaką Zasłużonych dla Miasta Warszawy oraz Medalem Gloria Artis.

Ma na koncie wiele przebojów, koncertowe utwory Andrzeja Kurylewicza, piosenki kabaretowe i aktorskie. Tworzyła dla niej m.in. Agnieszka Osiecka.

Violetta Villas

Urodzona 10 czerwca 1938 roku, zmarła 5 grudnia 2011 roku. Nietuzinkowa postać polskiej sceny muzycznej! Jej prawdziwe nazwisko to Czesława Gospodarek.

Była śpiewaczką operową, a także sceniczną, kompozytorką i pisarką tekstów. W latach 60. cieszyła się niesłychaną sławą nie tylko w Polsce.

Była niezwykle złożoną i kontrowersyjną osobą. W ostatnich latach życia przebywała w szpitalu psychiatrycznym. W swojej posiadłości miała ponad 300 zwierząt. Umarła okryta niezbyt pozytywną opinią, osoby chorej psychicznie i zaniedbanej. Jednak w latach swojej świetności zdecydowanie zasługiwała na miano Polskiej Diwy!

Maryla Rodowicz

Urodzona  8 grudnia 1945 roku, współczesna królowa polskiego popu! Piosenkarka, a także aktorka. Najbarwniejsza postać polskiej sceny muzycznej.

Kochana przez Polaków. Każdy jej koncert jest niezapomnianym wydarzeniem, również dzięki niezwykłym kreacjom, z których jest znana.

Zadebiutowała w Opolu, potem jej kariera potoczyła się bardzo dynamicznie. Znana jest między innymi z niezwykłych interpretacji piosenek Agnieszki Osieckiej.

Niepodważalnie jest już ikoną polskiej muzyki oraz stylu. Jej sława od lat nie gaśnie. Najprawdziwsza Diwa polskiej sceny, jedyna w swoim rodzaju!

Irena Jarocka

Urodzona 18 sierpnia 1946 roku, zmarła 21 stycznia 2012 po długiej chorobie nowotworowej.

Kobieta o pięknym, ciepłym, delikatnym głosie, którego nie sposób zapomnieć, bo trafiał wprost do serca słuchaczy. Niezwykle charyzmatyczna osoba, kochająca życie sceniczne. Prawdziwa kobieta renesansu. Na koncertach śpiewała w ośmiu językach i różnych stylach. Od popu przez rock po jazz.

W 2007 roku ukazała się jej poruszająca autobiografia "Motylem jestem, czyli piosenka o mnie samej".

Krystyna Prońko

Artystka urodzona w Gorzowie Wielkopolskim 14 stycznia 1947 roku. Wokalistka jazzowa i kompozytorka, magister Akademii Muzycznej w Katowicach.

Debiutowała w 1696 roku z zespołem Respekt. Współpracowała z Czesławem Niemenem, zespołem Skaldowie i Czerwone Gitary. Wielokrotnie występowała na festiwalu w Opolu.

Serca słuchaczy zdobyła takimi piosenkami jak "Jesteś lekiem na całe zło" czy "Małe tęsknoty". Swoim cudownym, kojącym głosem zachwyca nas do dziś!

Alicja Majewska

Piosenkarka urodzona we Wrocławiu 30 maja 1948 roku. Karierę rozpoczęła w zespole Partita. Od 1974 roku rozwijała solową działalność artystyczną.

Koncertowała po całym świecie. Laureatka wielu nagród Festiwalu w Opolu.

Tworzyła niezapomniane duety z wieloma artystami, takimi jak Ryszard Rynkowski, Jerzy Połomski czy Zbigniew Wodecki.

Jest niezwykłą kobietą, jak ze swojego wielkiego przeboju.

Anna Jantar

Jedna z największych gwiazd swoich czasów. Urodzona 10 czerwca 1950 roku w Poznaniu. Zginęła w katastrofie samolotu niedaleko warszawskiego lotniska na Okęciu 14 marca 1980 roku.

Działalność artystyczną rozpoczęła śpiewając w zespole Waganci, a od 1969 roku zajęła się solową karierą.

Współpracowała z największymi sławami: Stanisławem Sojką, Zbigniewem Hołdysem, Budką Suflera czy zespołem Perfect.

Do dziś jej przeboje są nadal żywe, dzięki jej córce Natalii Kukulskiej. Piosenkarka wykonała zachwycające covery swojej matki, np. piosenkę "Tyle słońca w całym mieście".

Do wspomnienia artystki, nie mogliśmy wybrać innego utworu.

Edyta Górniak

Urodzona 14 listopada 1972 roku, jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich wokalistek. Poza karierą piosenkarki, komponuje, pisze teksty, jest producentką i występuje w licznych programach telewizyjnych.

Jej przeboje są niezwykle popularne i plasują się od wielu lat wysoko na listach przebojów.

Artystka ma za sobą kilka kontrowersyjnych związków i wydarzeń. O wpadkach artystki, takich jak wykonanie hymnu w 2002 roku, rozpisywały się wszystkie gazety.

Jak przystało na prawdziwą diwę, wokalistka słynie z ogromnych wymagań oraz miłości do luksusu.

Mimo wielu spornych poczynań Edyty Górniak trzeba przyznać, że głosem zachwyca jak mało kto!