Miejsca z kultowych polskich filmów i seriali

Lubicie dawne polskie filmy i seriale? Pewnie też nierzadko myślicie sobie: "ciekawe gdzie to było kręcone?". Poniżej znajdziecie kilka ciekawych filmowych lokalizacji, które być może nieco was zaskoczą, a może przy okazji także zachęcą do odwiedzenia tych miejsc.
Pałac w Nieborowie Pałac w Nieborowie MAREK ZAJDLER / East News

1. "Akademia Pana Kleksa"

Tajemnicza i bajkowa siedziba profesora Ambrożego Kleksa to przepiękny barokowy pałac W Nieborowie. Do 1944 roku należał do rodziny Radziwiłłów, a od końca drugiej wojny światowej jest częścią Muzeum Narodowego w Warszawie.

W słynnym filmie Krzysztofa Gradowskiego tak naprawdę widać jedynie fasadę pałacu. Zdjęcia we wnętrzach realizowane były w Wytwórni Filmów Fabularnych w Łodzi.

Na pewno pamiętacie też scenę kiedy Adaś Niezgódka śledzi w parku Golarza Filipa. Ten park to sąsiadująca z pałacem Arkadia. Przepiękne i urokliwe miejsce, do którego z pewnością warto wybrać się na spacer.

Dworzec centralny Dworzec centralny ANDRZEJ STAWINSKI / REPORTER / East News

2. "Czterdziestolatek"

Miejscami, które najczęściej pojawiają się w serialu Jerzego Gruzy są: mieszkanie rodziny Karwowskich, Dworzec Centralny w Warszawie i stołeczna Trasa Łazienkowska.
Karwowscy mieszkali przy ulicy Pańskiej, w budynkach z początku lat 70., które z resztą w praktycznie niezmienionej formie stoją do dziś. Wnętrza samego mieszkania były kręcone w studiu filmowym, ale podwórko i okolica budynku znajdowały się faktycznie przy ulicy Pańskiej.

Dworzec Centralny, który w pierwszej serii budował inżynier Karwowski, niewiele zmienił się z zewnątrz, natomiast w ostatnich latach został w środku mocno zrewitalizowany.
Zaś słynna Trasa Łazienkowska już od ponad 40 lat stoi w praktycznie niezmienionej formie i służy mieszkańcom stolicy do dziś.

'ul.Grzegorzewskiej 3, dawniej Alternatywy 4' 'ul.Grzegorzewskiej 3, dawniej Alternatywy 4' Kuba Mędrzycki

3. "Alternatywy 4"

Głównym bohaterem serialu Stanisława Barei jest oczywiście blok mieszkalny przy fikcyjnej ulicy Alternatywy. W rzeczywistości budynek znajdziemy pod adresem Marii Grzegorzewskiej 3. Okolica samego bloku jest dużo bardziej zielona niż ta, którą znamy z serialu, a sam blok ma zupełnie nową elewację. Na dodatek nieopodal budynku jeszcze do niedawna stał kiosk, w którym Balcerkowa kupowała "Ekstra mocne bez filtra dla starego".

'ul.Grzegorzewskiej 3, dawniej Alternatywy 4'
Kuba Mędrzycki

Za drzwiami, którymi mieszkańcy Alternatywy 4 wchodzili do bloku dziś mieści się gabinet lekarski, ale na cześć kultowego serialu kilka lat temu przybito charakterystyczną niebieską tabliczkę z napisem "ul.Grzegorzewskiej 3, dawniej Alternatywy 4".

Ojciec Mateusz Ojciec Mateusz KRZYSZTOF TADEJ / FOTONOVA / East News

4. "Ojciec Mateusz"

Kto jest fanem jednego z najdłuższych polskich seriali ostatnich lat czyli "Ojca Mateusza" obowiązkowo powinien odwiedzić Sandomierz. To właśnie uliczki tego malowniczo położonego i niezwykle barwnego miasta przemierza głównie na rowerze tytułowy Ojciec Mateusz grany przez Artura Żmijewskiego.

Miejsc, które "grają" w poszczególnych odcinkach tego serialu jest tak wiele, że ciężko je wszystkie wymienić. Ale do najważniejszych i najbardziej charakterystycznych na pewno warto zaliczyć Wąwóz Królowej Jadwigi, Bramę Opatowską, Rynek Starego Miasta, a także renesansowy ratusz.

Trzeba przyznać, że miasto doskonale wykorzystało popularność serialu do swojej promocji. W ostatnich latach ilość turystów odwiedzających Sandomierz wzrosła o 30 procent.

Dobrzykowice Dobrzykowice JAROSLAW JAKUBCZAK / EAST NEWS

5. "Sami swoi"

Na pewno wszyscy pamiętają dwa najbardziej znane gospodarstwa w Polsce, czyli domy Kargulów i Pawlaków. Oprócz nich w całej trylogii Sylwestra Chęcińskiego bardzo często pojawia się rynek filmowych Krużewników. W rzeczywistości rynek od domów dzieli ponad... 140km. Trochę sporo jak na codzienne zakupy czy załatwienie sprawy w urzędzie, prawda? Ale cóż, taka jest magia kina.

Domy obu rodzin stoją do dziś w podwrocławskiej wsi Dobrzykowice, a rynek w Lubomierzu także niewiele się zmienił do dziś. No, może poza tym, że jest odnowiony i bardziej kolorowy.

W samych Dobrzykowicach przy bramach wjazdowych do obu gospodarstw można przeczytać tabliczkę, że to właśnie tu była realizowana saga opowiadająca o perypetiach dwóch zwaśnionych rodzin.