10 ciekawostek o Edycie Górniak

Edyta Górniak to bez wątpienia jedna z największych gwiazd polskiej muzyki. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek z jej życia, o których mogliście nie wiedzieć.

1. Początki kariery

Wszystko zaczęło się w roku 1989, kiedy to Edyta Górniak wystąpiła w programie telewizyjnym "Śpiewać każdy może". I wyśpiewała słynne "Stop" z repertuaru Sam Brown. Piosenkarka już wtedy postawiła wszystko na muzyczną karierę przerywając naukę w technikum ogrodniczo-pszczelarskim w Kluczborku.

Przełomowym momentem w karierze Edyty zaczęła się jednak od kultowego dziś musicalu "Metro". Zaśpiewała tam m.in. kapitalną "Litanią", w której brawurowo pokazała ogromne możliwości swojego głosu.

2. Skala głosu

Skala głosu Edyty Górniak wyliczona jest na 3 oktawy i 8 półtonów. Często porównywana do Mariah Carey, która słynie z mieszania najsilniejszych rejestrów z falsetem, nie mniej charakterystycznych dla polskiej gwiazdy.

3. Konflikty rodzinne

Grażyna Górniak często zarzuca w mediach brak kontaktu z rodziną swojej córce. Kiedy przechodziła skomplikowany zabieg usunięcia tętniaka aorty brzusznej, Edyty nie było, bo od sześciu lat nie utrzymuje kontaktów z matką.

4. Międzynarodowa kariera

W 1994 roku Edyta Górniak była pierwszym artystą z Polski startującym w Konkursie Piosenki Eurowizji. Zaśpiewała tam piosenkę "To nie ja" ("Once in a Lifetime") i zajęła drugie miejsce, przegrywając tylko z gospodarzami festiwalu.

Piosenka "To nie ja" była przełomem w karierze wokalistki w Polsce, zostając największym przebojem roku 1994. Górniak podpisała kontrakt z niezależną wytwórnią fonograficzną ORCA, której właścicielem był Wiktor Kubiak, producent musicalu Metro, a w latach jej największych sukcesów, czyli od 1994 do 1998, jej menedżer. Dzięki niemu artystka zadebiutowała singlem "Once in a Lifetime"/"To nie ja", który sprzedawany był jesienią 1994 w Polsce, Niemczech, Austrii i Szwajcarii. Artystką zainteresowały się wówczas liczne wytwórnie płytowe, w tym polski oddział koncernu EMI Pomaton EMI, który podpisał z nią, poprzez niezależną wytwórnię Kubiaka, kontrakt płytowy.

Na początku 1999 roku umiarkowany sukces w krajach niemieckojęzycznych i francuskojęzycznych niespodziewanie odniósł kolejny anglojęzyczny singiel Górniak, "One & One". W 1996 roku jako pierwszy wydał tę piosenkę debiutant Robert Miles, mimo że to Górniak nagrała ją pierwsza. Wersja Milesa doszła na szczyt europejskiej listy bestsellerów. Inny utwór z zagranicznej płyty Górniak, "Perfect Moment", nagrała z kolei po niej debiutantka Martine McCutcheon, która doprowadziła go w 1999 na szczyt brytyjskiej listy bestsellerów. Album "Edyta Górniak" w Norwegii zyskał status "Złotej Płyty", natomiast w Portugalii "Srebrnej Płyty". Na świecie rozeszło się ponad 350 tysięcy egzemplarzy tego albumu, z czego ponad 200 tysięcy poza granicami Polski.

W roku 2002 wytwórnia EMI International rozwiązała kontrakt z Edytą Górniak, ale wokalistka podpisała nowy, z niemieckim oddziałem wytwórni Virgin Records. Za produkcję i piosenki na jej kolejny międzynarodowy album, tym razem odpowiadał brytyjski producencko-kompozytorski zespół Absolute, pracujący wcześniej m.in. ze Spice Girls i Tiną Turner.

5. Celine Dion

Wydanie albumu Edyty E.K.G. poprzedził singiel "List", będący polskojęzyczną wersją utworu "I Surrender" z repertuaru Céline Dion, pierwotnie napisanego dla piosenkarki.

Edyta Górniak - 1994 Edyta Górniak - 1994 ZENON ZYBURTOWICZ/ East News

6. Kolekcjonerka

Edyta Górniak kolekcjonuje szczoteczki do zębów, o czym opowiedziała podczas jednej ze swoich wizyt w Pytaniu na Śniadanie. Jest to dla niej szczególnie ważne ponieważ przy występach na scenie jej uzębienie jest szczególnie widoczne.

7. Wykształcenie

Edyta ma jedynie wykształcenie podstawowe. Nigdy nie skończyła szkoły średniej, ponieważ gdy jej klasa zdawała maturę. ona występowała na Broadwayu.

Edyta Górniak -  2006 Edyta Górniak - 2006 / East NewsEast News

8. Imię

Imię Edyta nadała jej babcia na cześć Édith Piaf, którą bardzo kochała. Chciała w ten sposób sprawić, by jej wnuczka zaznała w życiu tyle miłości co ta francuska artystka. 

Edyta Górniak - 1995 Edyta Górniak - 1995 GRAZYNA WOJCIK/ East News

9. Propozycja Prince'a

O współpracę z Edytą zabiegał ponoć sam Prince, który ma na swoim koncie pracę z takimi gwiazdami jak Madonna, Alicia Keys czy Stevie Wonder. Wokalistka jednak obawiając się nieprzewidywalności znanego muzyka odmówiła.

10. Niegasnąca gwiazda

Edyta Górniak jest na polskiej scenie muzycznej praktycznie nieprzerwanie od ponad 25 lat. Nagrała osiem studyjnych albumów, ma niezliczone rzesze fanów. Skala jej głosu to ponad 3 oktawy, przez co porównywana jest przez muzycznych krytyków do takich artystek jak Whitney Houston, Mariah Carey czy Celine Dion.

Artystka wiele razy wspominała, że na muzykę była poniekąd skazana od najmłodszych lat. Na nasze szczęście!