TOP 5 najlepszych filmów Woody'ego Allena

Woody Allen swoją karierę rozpoczął w latach 50. Zapewne nie przepuszczał wtedy, że zostanie jednym z najlepszych reżyserów i scenarzystów na świecie. W jego bogatej filmografii znajduje się ponad 50 filmów. Przedstawiamy Wam subiektywną listę pięciu naszym zdaniem najlepszych filmów w karierze Woody'ego Allena.
'O północy w Paryżu' 'O północy w Paryżu' Plakat filmu 'O północy w Paryżu'

5. "O północy w Paryżu" (2011)

"O północy w Paryżu" to komedia  romantyczna z elementami kina science-fiction. W filmie obok Owena Wilsona, Rachel McAdams, Marion Cotillard i Kathy Bates, wystąpiła żona byłego Prezydenta Francji, Carla Bruni

Na 84. ceremoni wręczenia Oscarów, Woody Allen otrzymał dwie statuetki, za najlepszy oryginalny scenariusz oraz za najlepszego reżysera.  

Purpurowa róża z Kairu Purpurowa róża z Kairu Plakat filmu '4. Purpurowa róża z Kairu'

4. "Purpurowa róża z Kairu" (1985)

Tworząc film "Purpurowa róża z Kairu" Woody Allen zainspirował wczesnymi amerykańskimi komediami takimi jak, "Sherlock, Jr." czy "Hellzapoppin" oraz sztuką Luigiego Pirandello "Sześć postaci w poszukiwaniu autora".

Akcja filmu toczy się w latach 30. XX wieku w New Jersey. W głó.wnych rolach wystąpili Mia Farrow, Jeff Daniels, Stephanie Farrow oraz Dianne Wiest.

Manhattan Manhattan Plakat filmu 'Manhattan'

3. "Manhattan" (1979)

Woody Allen od samego początku swojej kariery udowodnił, że jest mistrzem komedii romantycznych! Nie inaczej było w przypadku czarno-białego "Manhattanu" z 1979 roku. W filmie mogliśmy zobaczyć samego reżysera oraz rewelacyjną Diane Keaton

"Manhattan" nominowany został do dwóch Oscarów, za drugoplanową rolę żeńską Mariel Hemingway oraz scenariusz. Zdobył też nagrodę BAFTY za najlepszy film.

'Hannah i jej siostry' 'Hannah i jej siostry' Plakat filmu 'Hannah i jej siostry' (1986)

2. "Hannah i jej siostry" (1986)

Film opowiada o perypetiach trzech sióstr pochodzących z aktorskiej rodziny i żyjących w Nowym Jorku oraz ich bliskich. W rolach głównych wystąpili Barbara Hershey oraz Carrie Fisher

Film zdobył 21 różnych nagród filmowych, w tym trzy Oscary w 1987 roku: Woody Allen za najlepszy scenariusz, Michael Caine i Dianne Wiest dla najlepszych aktorów w rolach drugoplanowych (oprócz tego nominowany w czterech innych kategoriach), dwie nagrody BAFTA i jeden Złoty Glob.

Plakat filmu 'Annie Hall' Plakat filmu 'Annie Hall' Plakat filmu 'Annie Hall'

1. "Annie Hall" (1977)

"Annie Hall" to zdecydowanie najpopularniejszy film Woody'ego Allena i jeden z największych klasyków kina. Film zdobył szereg różnych nagród filmowych, w tym cztery Oscary w 1977 roku, za najlepszą reżyserię, najlepszy scenariusz, dla Diane Keaton za najlepszą aktorkę pierwszoplanową i dla Charles H. Joffea za najlepszy film.

To właśnie ta produkcja okazała się punktem zwrotnym w karierze Woody'ego Allena i otworzyła mu drzwi do świata wielkeigo kina.