10 ciekawostek o Johnie Lennonie

Nie będziemy streszczać Wam biografii Lennona. Dziś, w rocznicę jego zabójstwa, chcemy po prostu trochę o nim "pomówić". Albowiem wielkie postaci sceny muzycznej, jak mało kto, zasługują przynajmniej na taki rodzaj "nieśmiertelności".

1. Lennon...kim był?

Raz na jakiś czas rodzą się ludzie, których kocha i podziwia się bardziej niż innych. Są jak współcześni bogowie - z jednej strony otoczeni kultem, z drugiej zaś nienawiścią. Taki właśnie był John Lennon. Muzyk, kompozytor i autor tekstów, a także poeta i aktywista społeczny, który swoje poglądy prezentował nie tylko podczas publicznych wystąpień, lecz także w swoich utworach. W "Imagine" chciał, żebyśmy wyobrazili sobie jego wymarzony świat - bez podziałów i sporów. Świat, w którym największymi wartościami są dobro, równość, braterstwo, miłość oraz dystans w stosunku do skomplikowanej rzeczywistości.

2. Lennon i jego dystans do świata

Dystansu Lennonowi na pewno nie brakowało. Nawet wobec Elżbiety II, która już w 1965 roku przyznała mu Order Imperium Brytyjskiego. Mick Jagger, na takie wyróżnienie, musiał czekać aż do 60- tych urodzin. On także mówił o nim dość zachowawczo, ale Lennon, w swoim "otwartym liście" do Królowej, przeszedł samego siebie.

3. Krytyczny Lennon

John śmiało mówił też o rzeczach, które mu nie wyszły. Za najgorsze swoje utwory uważał "Run for Your Life" i "It's Only Love".

4. Rozdział 27

Kino kocha takie postaci jak Lennon. Dlatego jedynie kwestią czasu, była decyzja o rozpoczęciu zdjęć do produkcji, opowiadającej o niewątpliwie ciekawym i burzliwym życiu muzyka. W 2007 roku J.P. Schaefer wyreżyserował obraz "Rozdział 27". Twórca skupił się w nim na tragicznej śmierci "chłopca z Liverpoolu", a historię opowiedział z perspektywy jego zabójcy. Mimo to fani genialnego muzyka dali filmowi duży kredyt zaufania, który, jak się okazało po premierze, nie został do końca spłacony.

5. Poświęcenia Jareda Leto

Film nie zdobył dobrych recenzji, chociaż jego produkcja okupiona była niemałymi poświęceniami. Zdobywca Oscara, Jared Leto, wcielający się w postać Marka Davida Chapmana (mordercy Lennona), zmuszony był przytyć do roli około 20-30 kg. Mimo stałej kontroli lekarzy i dietetyków, aktor zachorował na podagrę, która oprócz czynników genetycznych, może być wywołana, przez m.in.: nieodpowiednią dietą.

6. Kłopoty z odtwórcą roli Lennona

Lennona w "Rozdziale 27", zagrał aktor noszący takie samo nazwisko, jak morderca słynnego muzyka. Mark Lindsay Chapman już wcześniej chciał wcielić się, w postać byłego członka The Beatles. W 1985 roku stacja NBC kręciła film dokumentalny, mający przybliżyć widzom sylwetkę muzycznej legendy. Niestety ze względu na wyraźne skojarzenia z Markiem Davidem (!) Chapmanem, produkcja filmu, a także wdowa po Lennonie, Yoko Ono, zdecydowali, że obsadzą w tej roli kogoś innego. Ta niefortunna zbieżność nazwisk, była dla nich niemal bluźniercza i nie do zaakceptowania w filmie opowiadającym o Lennonie.

7. Wpadki

"Rozdział 27" nie obył się także bez wpadek. Lennon zginął pod koniec 1980 roku. Jared Leto, jako Mark David Chapman, czyta w filmie "Buszującego w zbożu". Niby nic w tym dziwnego, bo kultowa powieść J. D. Salingera po raz pierwszy ujrzała światło dzienne w połowie 1951 roku. Jednak wydanie, które trzyma w rękach Leto, pojawiło się w księgarniach dopiero w 1985 roku.

8. Pamięć o Lennonie

Pamięć o Lennonie jest nadal żywa i co najważniejsze - nie tylko w jego ojczyźnie. W październiku 2002 roku, władze japońskiego miasta Saitama, zdecydowały się otworzyć muzeum poświęcone byłemu The Beatles. Na ekspozycję składało się ponad 130 różnego rodzaju przedmiotów, m.in.: gitary i sceniczne kostiumy muzyka. Niestety 8 lat po otwarciu, działalność muzeum została zawieszona.

W 1988 roku, fani filatelistyki mogli dodać do swoich kolekcji, niemieckie znaczki z wizerunkiem Lennona. Dziś w Mohylowie Podolskim, małym mieście na Ukrainie, znajdziemy jego niewielki pomnik, a w Sankt Petersburgu i Lwowie przejdziemy się po jego ulicy.

9. Wyróżnienia Lennona

W 2002 roku BBC ogłosiła ranking 100 najwybitniejszych Brytyjczyków, w którym Lennon zajął siódme miejsce. Z kolei Rolling Stone, opublikował zestawienie 100 najwybitniejszych muzykówLennon wraz z The Beatles był pierwszy, natomiast jako solista - 38. Oprócz tego magazyn przedstawił ranking 500 najlepszych i najwybitniejszych utworów w dziejach, w którym jego "Imagine" zajął 3 miejsce.

10. Ostatnie godziny Lennona

8 grudnia 1980 roku, John Lennon i Yoko Ono wzięli udział w sesji zdjęciowej, dla magazynu Rolling Stone. Autorką zdjęć była sama Annie Leibovitz. Pięć godzin po zakończeniu sesji, Lennon już nie żył.