10 faktów o Grzegorzu Ciechowskim

Grzegorza Ciechowskiego nie ma z nami już 20 lat, warto przypomnieć sobie jego historię i posłuchać nieśmiertelnych przebojów, które już na zawsze zmieniły polską scenę rockową.

1. Życie Grzegorza Ciechowskiego

Grzegorz Ciechowski urodził się 29 lipca 1957 roku w Tczewie. W pamięci słuchaczy zapisał się jako Obywatel G.G., Grzegorz z Ciechowa, ale także jako jeden z najwybitniejszych poetów polskiego rocka.

Kompozytor, autor tekstów, producent, prekursor wprowadzania elementów ludowych do muzyki popularnej, multiinstrumentalista i osobowość sceniczna, która wprowadziła nową estetykę do polskiej muzyki rockowej.

2. Dzieciństwo w cieniu muzyki

Jako dziecko Grzegorz Ciechowski uczęszczał do szkoły muzycznej i już wtedy miał swój własny sposób na muzykę. Wedle opowieści bliskich artysty, mały Grzegorz potrafił rozebrać pianino na części pierwsze, albo walić w jego klawisze z całych sił, aby dźwięk był jeszcze głośniejszy. Podobno zdarzało mu się nawet przerabiać gamy. Dziecięca kreatywność muzyka zaowocowała w przyszłości niezliczonymi projektami, które zmieniły oblicze polskiej sceny.

3. Debiut Grzegorza Ciechowskiego

W czasie studiów na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Grzegorz Ciechowski dołączył do zespołu Res Publica. W 1979 roku formacja wystąpiła na przeglądzie "Muzyka Młodej Generacji", który zapoczątkował Festiwal w Jarocinie. Wkrótce po występie Ciechowski objął stery z zespołem, który już pod nazwą Republika, zaczął zdobywać popularność w całym kraju.

4. Rozpad Republiki

Taki stan rzeczy trwał do połowy lat 80.. W 1985 roku po słynnym występie na Festiwalu w Jarocinie (Republika najpierw została wygwizdana, a po koncercie proszono o bis) zespół zaczął zastanawiać się nad rozstaniem, które definitywnie nastąpiło rok później. Wtedy właśnie słuchacze poznali nowe oblicze Grzegorza Ciechowskiego - oblicze Obywatela G.C.

5. Grzegorz Ciechowski i debiutanci

Grzegorz Ciechowski to także "dobry duch" młodych muzycznych talentów. Artysta w początkach kariery wspierał m.in. Marcina Rozynka, Katarzynę Groniec i Justynę Steczkowską, u której wystąpił nawet w teledysku. To ten mężczyzna w ciemnych okularach grający na flecie. Sprawdźcie poniżej.

6. Obywatel i Kayah

Z Grzegorzem Ciechowskim pracowała także Kayah. Nikomu wówczas nieznana wokalistka pojawiła się w zamieszczonej poniżej piosence Obywatela G.C.

7. Grzegorz Ciechowski i jego przygoda z folklorem

Bez wątpienia Grzegorz Ciechowski posiadał niezwykły dar do wyławiania talentów, ale inną niebywałą jego cechą było wyczucie muzyki. Jako Grzegorz z Ciechowa zaprezentował Polsce krążek "ojDADAna". Wszystko co nowe i inne z reguły na początku przyjmowane jest z rezerwą i tak też było w tym przypadku, bo płyta czerpiąca z polskiego folkloru nie wszystkim przypadła do gustu. Słowa krytyki spadły z różnych stron, by w końcu, po czasie, przerodzić się w uznanie.

8. Teksty Ciechowskiego

To, co odróżnia twórczość Grzegorza Ciechowskiego i Republiki od innych wykonawców polskiej sceny muzycznej, to przede wszystkim teksty. Szacunek do języka, który od zawsze towarzyszył Ciechowskiemu, z łatwością znalazł odzwierciedlenie w jego muzyce. Jako Ewa Omernik artysta napisał teksty na debiutancką płytę Justyny Steczkowskiej. Zaskoczona branża muzyczna dopiero na rozdaniu Fryderyków dowiedziała się kim jest utalentowana i tajemnicza "autorka" tekstów debiutantki.

Nikt, tak jak Ciechowski nie potrafił pisać o miłości, erotyce, samotności, bólu, cierpieniu i patriotyzmie. I nikt, tak jak on nie potrafił w muzyce oddać grozy i niepokoju, co zrobił w utworze "Poranna wiadomość". Teledysk do tej piosenki, niby prosty i banalny, dla wielu do dziś jest kultowy i przypomina dzieciństwo skąpane w ciekawości i niepewności.

9. Ciechowski w filmie

Muzyka Grzegorza Ciechowskiego to także tło dla wielu filmowych obrazów, wśród których wymienić możemy m.in. "Wiedźmina" i dramat "Moja Angelika".

10. Śmierć Grzegorza Ciechowskiego

Grzegorz Ciechowski odszedł niespodziewanie i zbyt wcześnie 22 grudnia 2001 roku.