12 coverów piosenki "White Christmas"!

Przysłuchajmy się 12 różnym wykonaniom absolutnego zimowego klasyka! Który z nich brzmi najlepiej?

1. Bing Crosby

Według informacji, które podaje Wikipedia (można jej wierzyć lub nie), "White Christmas" w wykonaniu Crosby'ego to najlepiej sprzedający się singiel wszech czasów. Ponad 50 milionów sprzedanych kopii zagwarantowało mu miejsce w Księdze rekordów Guinnessa.

Utwór skomponował Irving Berlin. Legenda mówi, że Crosby nie od początku czuł, jak wielki to będzie utwór. Bardzo szybko przekonał się o jego sile, gdy piosenka zaczęła wspinać się na coraz wyższe pozycje na listach przebojów.

Od pierwszego wykonania w 1941 minęło wiele lat i wiele kolejnych wersji. Jest ich tak dużo, że ograniczyliśmy się do 12. Warto posłuchać, chociaż fragmentu każdej z nich.

2. Frank Sinatra

Wykonanie Franka Sinatry to chyba drugie najbardziej znane na świecie. Klasyczne, rozmarzone i taaakie... świąteczne. Któż nie popadnie w zadumę przy tej wersji.

3. Robbie Williams

Naprawdę przeurocze wykonanie. Robbie Williams bardzo starał się zaśpiewać "White Christmas", a męski chór bardzo starał się mu w tym pomóc, jednak efekty nie były zadowalające. Przynajmniej dla Robbiego. Mina - bezcenna!

4. Jim Carrey

Jim Carrey jest nie tylko zdolnym aktorem, lecz równie zdolnym wokalistą. Swoim popisem uświetnił jeden z talk-show. Niestety, trafił na bardzo mało rozgarniętych muzyków...

5. Flaming Lips

Alternatywne podejście do klasyki jak na alternatywny zespół przystało.

6. Edyta Górniak

Wśród wszystkich propozycji mamy dwie polskie - jedną po angielsku, jedną przetłumaczoną na polski. Oto pierwsza z nich. Niby wszystko w porządku, ładnie zaśpiewane, ale jest coś irytującego w manierze Edyty Górniak. Przez to po kilkudziesięciu minutach ma się ochotę wcisnąć stop.

7. Bob Marley And The Wailers

Wersja dla koneserów reggae, bo jest iście dziwna. Aż trudno usłyszeć w niej charakterystyczny wokal Boba Marleya. Może jednak komuś się spodoba.

8. Twisted Sister

Kto powiedział, że Święta muszą być grzeczne i miłe. Mogą też być rockandrollowe i niegrzeczne. Specjalnie dla wielbicieli tych drugich propozycja od Twisted Sisters.

9. Piotr Cugowski

Drugie i ostatnie polskie wykonanie. Piotr Cugowski dał z siebie wszystko i, choć momentami brzmi, jakby bardzo się męczył, nagrał bardzo przyzwoitą wersję amerykańskiego szlagieru. Polski tekst również trafiony. Ten utwór przemawia do nas dużo bardziej niż usypiająco-irytująca interpretacja Edyty Górniak.

10. Taylor Swift

Taylor Swift zalicza chyba wszystkie możliwe świąteczne covery. Nie mogło być inaczej w przypadku "White Christmas". Na szczęście dla nas, jej wersje są dość przyjemne dla ucha.

11. Billy Idol

Ach, Billy Idol i ten jego zalotny uśmiech.

12. Diana Krall

Nie każdy lubi jazz. Przyznamy się szczerze, że za nim nie przepadamy, dlatego też wersja zaprezentowana przez Dianę Krall dość nas zmęczyła. Mimo to, nie można jej odmówić umiejętności. Energii chyba już tak...