7 inspirujących cytatów Zbigniewa Wodeckiego

Cztery lata temu odszedł od nas jeden z najwybitniejszych polskich muzyków - Zbigniew Wodecki. Pokochaliśmy go za niezwykłe poczucie humoru, dystans do siebie, wielkie serce i oczywiście za muzykę. Dzisiaj przypomnimy Wam kilka jego najpiękniejszych cytatów.

1. O życiu

Tak teraz myślę, że ta praca to jest ucieczka przed zdawaniem sobie sprawy z upływającego czasu. Cały czas mam tyle samo lat, odkąd śpiewam "Chałupy", "Bacha" i "Izoldę".

Wywiad dla "Vivy!" z 2016 roku.

2. O sławie

Strach, że spadniesz i nikt cię już nie będzie potrzebował. I to tak cię wciąga i wciąga. To jest cholerna choroba, głód popularności. Ja to przeżyłem parę razy.

Wywiad dla "Vivy!" z 2016 roku.

Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki Michal WARGIN/East News

4. O tańcu

Wszystko, co wygląda łatwo i pięknie, jest trudne. Ale w odniesieniu do tańca można mi wmówić wszystko.

Wywiad dla 'Gali" z 2009 r.

Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki Fot. RAFAŁ MIELNIK/ Agencja Wyborcza.pl

4. O upływającym czasie

Co robić? Uświadomić sobie, że jutra może już nie będzie. Nauczyć się żyć chwilą, która jest. To znaczy przyjąć, że wszystko to, co było, to było, ale już tego nie ma, a to co będzie, tak naprawdę nie musi się zdarzyć.

W wywiadzie dla "Zwierciadła" z 2008 roku.

Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki TRICOLORS/East News

5. O sukcesie

Powiedziałem kiedyś, że jak ktoś odniesie sukces, to ma przerąbane do końca życia. Jak już wygrasz, dostaniesz nagrodę, myślisz: A co będzie dalej? Czy w przyszłym roku mnie zaproszą? Czy wygram czy może mnie wytną?

Wywiad dla "Vivy!" z 2016 roku.

6. O sobie samym

Zawsze byłem jakiś dziwny romantyk. Może przez to, że dużo czytałem Sienkiewicza? Lubię stare rzeczy, widły, taczki, grabie, to mnie kręci. Lubię oglądać archiwalne zdjęcia. To mi daje spokój. Może dzięki temu nie boję się śmierci? Bardzo często też myślałem, co będzie, jak to się skończy. Może to była taka forma ucieczki przed strachem.

Wywiad dla "Vivy!" z 2016 roku.

Zbigniew Wodecki Zbigniew Wodecki Fot. Albert Zawada / Agencja Wyborcza.pl

7. Carpe Diem

Ludzie potrzebują normalnego kontaktu. Zero szpanu, tylko prawda i naturalność.

Wywiad dla "Gali" z 2016 roku.