TOP 5 najlepszych ról Clinta Eastwooda

Clint Eastwood urodził się 31 maja 1930 roku w San Francisco. Jest wielokrotnym zdobywcą najważniejszych nagród filmowych - Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Został również odznaczony Narodowym Medalem Sztuki. Dzisiaj z okazji 89. urodzin aktora przedstawiamy Wam zestawienie naszym zdaniem jego najbardziej kultowych ról, które na stałe zapisały się w historii kina.

5. Frankie Dunn w filmie "Za wszelką cenę"

Clint Eastwood oprócz tego, że wcielił się w jedną z głównych ról, odpowiadał również za reżyserię tego filmu. 

Obraz opowiada historię trzydziestokilkuletniej Maggie Fitzgerald (Hilary Swank), która próbuje osiągnąć sukces w kobiecym boksie zawodowym; stara się dostać pod opiekę znanego trenera Frankiego Dunna (Clint Eastwood). Ten na początku odmawia, jednak z czasem zmienia decyzję, obserwując zaangażowanie Maggie. Trener odkrywa w niej prawdziwy talent, a zawodniczka rozpoczyna błyskotliwą karierę, nokautując przeciwniczki zwykle w pierwszej rundzie.

Produkcja zdobyła aż cztery Oscary w najważniejszych kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria, najlepsza aktorka - Hilary Swank i najlepszy aktor drugoplanowy - Morgan Freeman. 

4. Josey Wales w filmie "Wyjęty spod prawa Josey Wales"

Kolejna hitowa produkcja, którą wyreżyserował sam Clint Eastwood. Scenariusz powstał na podstawie powieści Forresta Cartera "Gone to Texas".

Akcja filmu toczy się podczas wojny secesyjnej. Josey Wales jest farmerem. Gdy banda złoczyńców ubranych w mundury unionistów pod wodzą Terrilla rabuje mu dobytek, pali dom i zabija żonę oraz synka - przysięga zemstę i wstępuje do konfederatów. Pomimo wielu porażek Josey nie daje za wygraną.

W 1996 roku film był nominowany do Oscarów za najlepszą muzykę, jednak nie zdobył statuetki. 

3. Monco w filmie "Za kilka dolarów więcej"

Western w reżyserii Sergio Leone z 1965 roku był drugą częścią "dolarowej trylogii".

Film opowiada historię dwóch łowców nagród - Manco (Clint Eastwood) i pułkownika Douglasa Mortimera (Lee Van Cleef), którzy równocześnie ścigają bandytę El Indio (Gian Maria Volont?) i jego gang. Początkowo wrogo do siebie nastawieni, po pewnym czasie obaj łowcy orientują się, że pojedynczo nie mają szans w starciu z El Indio, więc decydują się połączyć siły. Okazuje się również, że motywem Mortimera, w przeciwieństwie do jego towarzysza, nie są pieniądze, lecz rodzinna zemsta.

2. William "Bill" Munny w filmie "Bez przebaczenia"

"Bez przebaczenia" to amerykański film fabularny z 1992 roku opowiadający historię rewolwerowca, który dla zarobku przyjmuje zlecenie. W głównych rolach wystąpili Clint Eastwood, Gene Hackman, Morgan Freeman i Richard Harris.

Film został wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda, scenariusz zaś napisał David Webb Peoples.

Produkcja zdobyła wiele prestiżowych nagród w tym cztery Oscary, dwa Złote Globy i jedną statuetkę BAFTA. 

1. Bezimienny rewolwerowiec "Blondas" w filmie "Dobry, zły i brzydki"

Jest to trzeci z kolei film należący do tzw. "trylogii dolarowej" w reżyserii Sergia Leone. Jego akcja dzieje się podczas wojny secesyjnej i skupia się na wątku poszukiwań skarbu pełnego złota przez trójkę rzezimieszków.

"Dobry, zły i brzydki" odniósł wielki sukces komercyjny we Włoszech. Gdy jednak ukazał się w Stanach Zjednoczonych, poddany został ostrej krytyce ze względu na jego brutalność. Z czasem jednak produkcja została doceniona za wizję plastyczną oraz sprawność warsztatu, uzyskując opinię arcydzieła westernu.