7 faktów z życia Amy Winehouse

Dzisiaj, 23 lipca 2021 roku mija dokładnie 10 lat od śmierci genialnej Amy Winehouse. Wokalistka miała u stóp cały świat, gdyż potrafiła swoim głosem zaczarować każdego. Niestety jej wielki talent szedł w parze z destrukcyjną naturą, której nikt nie był w stanie okiełznać.
Amy Winehouse Amy Winehouse Fot. Matt Dunham / AP Photo / East News

1. Janis Joplin naszych czasów nie żyje

23 lipca 2011 roku do mieszkania wokalistki około godziny 16.00 czasu brytyjskiego ekipa pogotowia wezwała policje. Na miejscu funkcjonariusze znaleźli jej ciało i potwierdzili śmierć. Bezpośrednia przyczyna zgonu nie jest jeszcze znana. 

Artystka od dłuższego czasu borykała się z problemem z narkotykami.

Amy Winehouse Amy Winehouse PHILIP HOLLIS / Rex Features/EAST NEWS

2. Dzieciństwo

Amy Jade Winehouse urodziła się 14 września 1984 roku w Southgate, północnej dzielnicy Londynu. Wywodzi się z żydowskiej rodziny o tradycjach jazzowych. Jej ojciec jest taksówkarzem, matka - farmaceutką.

Amy w wieku 10 lat założyła swój pierwszy zespół, który nazwała Sweet 'n' Sour. W pierwszym wywiadzie o swoim zespole powiedziała:

Mój zespół Sweet 'n' Sour, jest żydowskim odzwierciedleniem zespołu Salt-N-Pepa.

Po rozpadzie "Sweet 'n' Sour" artystka dołączyła do "Sylvia Young Theatre School", jednak rok później, została wyrzucona ze szkoły. Powodem był kolczyk w nosie. Po tym incydencie uczęszczała do BRIT School.

Od trzynastego roku życia gra na gitarze. Profesjonalnym śpiewem zajmowała się od szesnastych urodzin. Swoją karierę zawdzięczała przyjacielowi Tylerowi Jamesowi. Wokalista soulowy wysłał nagranie demo Amy wytwórni A&R Records. Winehouse po wielu rozmowach związała się z wytwórnią Island Records, z którą współpracowała.

3. Pierwsza płyta

Swój debiutancki album wydała 20 października 2003 roku. Krążek nosi nazwę: "Frank". Album zebrał pochlebne recenzje i ostatecznie zyskał status platynowej płyty, a Amy otrzymała dwie nominacje do Brit Award. Z krążka pochodziły doskonale przyjęte single "Stronger Than Me", "Take The Box", "In My Bad" i "Pumps".

4. Back to Black

Drugi studyjny album, który Amy wydała w 2006 roku to "Back to Black". Od razu podbił szczyt brytyjskiej listy sprzedaży UK Album Chart, debiutując na pierwszym miejscu. Krążek wyprodukowali Mark Ronson oraz Salaam Remi. Po udanym początku "Back to Black", artystka postanowiła, że wyda longplay w różnych krajach na całym świecie. Płyta bardzo szybko zdobyła status potrójnej platyny. Na amerykańskiej liście sprzedaży Billboard 200 zajął szóste miejsce.

Krążek promował singiel "Rehab":

5. Życie osobiste

W wieku 24 lat wyszła za mąż. Wybrankiem jej serca został Blake Fielder-Civila.

16 lipca 2009 doszło jednak do rozwodu:

Amy wiele razy go zdradzała. Poza tym mieli bardzo mało czasu dla siebie - wyznaje przyjaciółka artystki.

6. Uzależnienie od środków odurzających

Amy Winehouse była znana m.in. z nadużywania alkoholu i narkotyków. Podczas swojego w związku z Blakiem Fielderem-Civila miała konflikt z matką ukochanego:

To szokujące! Kiedy patrzę na Amy, myślę sobie: "Na litość boską, weź się w garść dziewczyno" - wyznała teściowa Amy.

Artystka jednak dzięki wsparciu rodziny wychodziła z nałogów.

7. Pośmiertny album i dokument

W grudniu 2011 roku, kilka miesięcy po śmierci został wydany kolejny album Amy Winehouse "Lioness: Hidden Treasures". Na płycie znalazło się jedenaście utworów, w tym duet z Tonym Bennettem.

Natomiast 7 sierpnia 2015 roku premierę miał film dokumentalny "Amy" w reżyserii Asifa Kapadia.