24 lata temu Spice Girls wydały debiutancki album [CIEKAWOSTKI]

Równo 24 lata temu, 19 września 1996 roku wytwórnia Virgin Records wydała krążek "Spice", który zwrócił cały świat w stronę teen popu. Czy Wy też tupaliście nogą do wielkich przebojów Spice Girls?

Girlpower i porównania do Beatlemanii

View this post on Instagram

#FriendshipNeverEnds ????

A post shared by Spice Girls (@spicegirls) on Jul 30, 2020 at 2:30am PDT

W grupie Spice Girls i ich albumie "Spice" zakochała się nie tylko rodzima Anglia, ale cały świat. Zespół mocno promował ideę "girlpower", a ich wejście w showbiznes porównywane było z początkiem Beatlemanii.

Rekordowa sprzedaż

View this post on Instagram

Was anyone else tempted to spend Monday morning in bed on #NationalLazyDay?

A post shared by Spice Girls (@spicegirls) on Aug 10, 2020 at 6:22am PDT

Płyta była najchętniej kupowaną na całym globie w kolejnym roku od wydania (1997). W ponad rok rozprowadzono 19 mln egzemplarzy, co uczyniło "Spice" najlepiej sprzedanym albumem w historii girlsbandów oraz jednym z najlepiej sprzedawanych w całej historii muzyki rozrywkowej. W tym samym roku wystąpiły m.in. przed Królową Angielską, a Książę Karol publicznie ogłosił się wielkim fanem zespołu.

"Wannabe"

Yo, I'll tell you what I want, what I really, really want. So tell me what you want, what you really, really want
Ten charakterystyczny deklinowany początek znała każda nastolatka z lat 90'. Właśnie ten singiel promował płytę wydaną ponad 2 dekady temu. Piosenka stała się ogromnym przebojem na całym świecie.

W teledysku wystąpiło pięć członkiń Spice Girls. Klip nakręcono jedym ujęciem, bez cięć (tzw. mastershot) w londyńskim Midland Grand Hotel. Na chwilę obecną (pomimo że szczyt utworu przypadał na okres długo przed powstaniem serwisu YouTube) klip odtworzono ponad 480 mln razy!

Pięc idywidualistek

Razem były dynamitem, ale każda z wokalistek osobno też świetnie sobie poradziła po rozpadzie girlsbandu. Mel B prowadziła m.in. australisjką edycję "Tańca z Gwiazdami", była jurorką w "X-factor" czy "America's Got Talent".

Victoria poślubiła najsłynniejszego piłkarza na Wyspach - Davida Beckhama, posiada kilka dużych biznesów, m.in. marki perfum, czy ubrań. Victoria i David Beckhamowie od lat są najbardziej medialnym małżeństwem w Wielkiej Brytanii.

Geri Helliwell projektuje ubrania m.in. dla firmy Next, Mel C. zajęła się karierą solową, a Emma Button poślubiła muzyka Jade Jonesa i pracuje m.in. jako prezenterka radiowa.