Największe diwy muzyki rozrywkowej

Wystawne stroje, teatralne występy, klasa, szyk, elegancja. a przede wszystkim niepowtarzalny głos. Te wokalistki na stałe zapisały się w historii muzyki i to na nich wzorują się młode pokolenia.
Whitney Houston Whitney Houston LFI / Photoshot / REPORTER / East News

Whitney Houston - ze szczytu na samo dno

Pierwsza czarnoskóra wokalistka, która osiągnęła sukces, bo śpiewała z manierą białych.

- tak pisali o niej krytycy. W latach 80. była jedną z nielicznych afroamerykańskich artystek, która regularnie pojawiała się w MTV. Przetarła szlaki dla innych ciemnoskórych wokalistek, mówi się, że otworzyła drzwi do kariery takim gwiazdom jak Beyonce, Alicia Keys, Janet Jackson czy Alicia Baker. Z powodu potężnego, przeszywającego pop-gospelowego głosu nazywana była "The Voice". Według Księgi Rekordów Guinessa Whitney była najczęściej nagradzaną wokalistką wszech czasów.

W latach 90. wystąpiła w wielkim hicie kinematograficznym "Bodyguard". Ścieżka dźwiękowa do tego filmu była najchętniej kupowanym soundtrackiem w dziejach. Singiel "I Will Always Love You" to czwarty najlepiej sprzedający się singiel kobiecy na świecie.

Wielka, spektakularna kariera Whitney Houston i niesamowita popularność przeplatały się z problemami w życiu osobistym. Głośno mówiło się o jej problemach z narkotykami. Kokaina drastycznie zwężyła skalę głosu artystki, wyczyściła jej konta bankowe finalnie powodując śmierć.

Mariah Carey Mariah Carey Retna / Photoshot / REPORTER

Mariah Carey - najpopularniejsza w USA

Znalazła się na pierwszym miejscu pod względem sprzedanych płyt wśród damskich wokalistek w Stanach. Słynie z pięciooktawowej skali głosu, na koncertach osiąga najwyższe tony rejestru gwizdkowego. Dodatkowo Mariah Carey jest uwielbiana w Japonii - tam również jest najbardziej kasową zagraniczną artystką.

Nie miała łatwego dzieciństwa. Jej rodzina toczyła liczne batalie ze względu na pochodzenie etniczne, rodzina matki wykazywała się kompletnym brakiem zainteresowania młodą dziewczynką, a jej rodzice rozwiedli się, gdy Mariah miała 3 lata. Mimo przeciwności losu Carey udało się wdrapać na sam szczyt. Wielki talent, samozaparcie i. przyjaźń z Brendą K. Starr, gwiazdą muzyki latynoskiej, bardzo pomogły w nabraniu szybszego tempa jej karierze.

W 1994 roku Mariah nagrała "All I Want For Chritmas". Kolęda, dzwonek świąteczny czy po prostu świąteczna piosenka (różnorako kategoryzowano to dzieło) spotkała się z dużą aprobatą krytyków i została uznana za wartościowy dodatek do świątecznych szlagierów. Piosenka była wielokrotnie coverowana i wykorzystywana do filmów m.in. "Love Actually". Co roku dominuje światowe listy przebojów w okresie świątecznym.

Warto też wspomnieć o hicie "Without You". Co prawda był to cover zespołu Badfinger, ale wersja śpiewana przez Mariah Carey popularnością zdominowała pierwowzór.

Celine Dion Celine Dion Reynaud Julien / APS-Medias / ABACA / EAST NEWS

Celine Dion - kanadyjska superstar

Najpierw wzruszała śpiewając po francusku. Już wtedy biła rekordy popularności. Jej manager, a jak się później okazało mąż sprawujący pieczę nad jej karierą postawił dom, aby sfinansować debiutancki album Dion. Po kilku latach kariery uznał, że Celine otwierając się na szerszą publikę zacznie śpiewać po angielsku. I okazało się to strzałem w dziesiątkę.

Krytycy zgodnie uważają, że Celine Dion odnajduje się znakomicie w stylu new age romantic, ale zaśpiewa praktycznie wszystko. Słynie z ujmujących ballad, ale popowe, rockowe czy operowe brzmienie nie jest jej obce.

W 1997 roku posypało się na nią mnóstwo nagród za wielki przebój do "Titanica" pt. "My Heart Will Go On". Co ciekawe, utwór nagrano jako demo jeden jedyny raz w studiu, ale wersja na tyle przypadła do gustu producentom, że bez zastanowienia wykorzystali ją w filmie.

"I Drove All Night", "It's All Coming Back To Me", "A New Day Has Come", "I'm Alive", "That's The Way It Is". jej przeboje można wymieniać bez zastanowienia.

Edyta Górniak Edyta Górniak Artur Zawadzki / REPORTER / East News

Edyta Górniak - Polka, która otarła się o światową karierę

Drobna dziewczyna, która stając na deskach teatru Buffo magnetyzowała publikę w latach 90. Jej wykonanie piosenki "Kasztany" sprawiło, że w Edycie zaczęto dostrzegać talent na miarę nie tylko naszego kraju. I przepowiednia się spełniła.

W 1994 roku Edyta Górniak zajęła drugie miejsce w konkursie Eurowizji z hitową piosenką "To nie ja". Do tej pory nie udało się to żadnemu polskiemu wykonawcy, a piosenka do dziś jest wizytówką artystki. Następnie jej płyta "Dotyk" wydana w 1995 roku szybko pokryła się platyną w rodzimym kraju.

Górniak była bardzo blisko światowej kariery. Mieszkała jakiś czas na kontrakcie w Stanach Zjednoczonych, na koncertach w USA zachwycała nie tylko Polonię. Współpracowała z Davidem Fosterem, producenckim góru, który pisał piosenki m.in. dla Celine Dion.

Jej singiel "One & One" trafił na listę European Top 50 pisma Music & Media (dokładnie uplasował się na 28. miejscu). Nigdy wcześniej nie udało się to żadnemu innemu polskiemu wykonawcy. Ze względu na skalę, barwę i siłę głosu porównywana jest do trzech wyżej wymienionych światowych diw muzyki rozrywkowej. Niestety wiele osób śmiało twierdzi, że wokalistka nie zrobiła dostatecznej kariery współmiernej do swojego talentu i możliwości.