"The Crown": 7 podobnych seriali, które również mogą Ci się spodobać

"The Crown" to jeden z najpopularniejszych seriali Netfliksa. W listopadzie ukazał się czwarty sezon, który pozostawił fanów z nutą niedosytu. Na kolejny będziemy musieli jeszcze trochę poczekać. Przygotowaliśmy dla Was propozycje podobnych seriali, które również mogą Wam się spodobać. Zaczynamy!

1. " Dynastia Tudorów"

Kto występuje: Jonathan Rhys Meyers, Henry Cavill, Callum Blue, Natalie Dormer, Maria Doyle Kennedy i Sam Neill.

Opis: Akcja serialu rozgrywa się w Anglii w czasach rządów Henryka VIII. Opisuje życie dworskie, które jak się możecie domyślać jest pełne zdrad i intryg. Serial składa się z czterech sezonów.

Gdzie mogę zobaczyć? Obecnie jest emitowany na kanale TVP Kultura.

2. "Katarzyna Wielka"

Kto występuje: Helen Mirren, Jason Clarke, Gina McKee

Opis: Czteroczęściowy miniserial opowiada o końcu burzliwego panowania monarchini i jej romansie z rosyjskim przywódcą wojskowym Grigorijem Potiomkinem, który pomógł ukształtować przyszłość rosyjskiej polityki.

Gdzie mogę zobaczyć? HBO GO

3. "Wersal. Prawo krwi"

Kto występuje: George Blagden, Alexander Vlahos, Noémie Schmidt, Evan Williams, Elisa Lasowski.

Opis: Ludwik XIV Bourbon, zwany Wielkim, "Król Słońce", panował na francuskim tronie przez 72 lata, najdłużej spośród europejskich władców. To za Jego czasów francuski stał się międzynarodowym językiem dyplomacji. W swojej "złotej klatce" Ludwik XIV zamknął liczący 10 tys. osób dwór, który kontrolował m.in. za pomocą wyznaczonych przez siebie zasad etykiety. Genialny strateg, a jednocześnie manipulator. Miłośnik sztuki i wielki smakosz.

Gdzie mogę zobaczyć? VOD

4. "Nastoletnia Maria Stuart"

Kto występuje: Adelaide Kane, Megan Follows, Torrance Coombs

Opis: Serial jest opowieścią fantasy o losach tytułowej królowej Szkocji. Maria miała tylko 6 dni w momencie, gdy objęła tron po swoim ojcu, Jakubie V. Królowa młodzieńcze lata spędziła we Francji - ojczyźnie swojej matki - i już w wieku 16 lat wyszła za mąż.

Gdzie mogę zobaczyć? VODCOM

5. "Biała Księżniczka"

Kto występuje: Jodie Comer, Jacob Collins-Levy, Essie Davis, Michelle Fairley.

Opis: Widowiskowy serial historyczny opowiadający o skomplikowanej relacji, która łączyła Elżbietę York z mężem, Henrykiem VII - pierwszym Tudorem na tronie Anglii.

Gdzie mogę zobaczyć? HBO GO

6. "Wiktoria"

Kto występuje: Jenna Coleman, Tom Hughes, Daniela Holtz, Catherine H. Flemming, Adrian Schiller.

Opis: Intrygujący serial historyczny opowiadający o młodych latach jednej z najdłużej panujących władczyń europejskich i jednej z najbardziej charyzmatycznych kobiet w dziejach - królowej Wiktorii. To od jej imienia, całą epokę nazwano "wiktoriańską". Jako władczyni kojarzy się z rozkwitem Imperium Brytyjskiego, ale także z surowymi obyczajami i czarnymi sukniami. A jaka była za młodu? Jak to się stało, że udało się jej rządzić żelazną ręką ponad 60 lat? Kogo kochała? Kogo słuchała? I dlaczego do końca życia nosiła żałobę?

Gdzie mogę zobaczyć? VOD TVP

7. "Downton Abbey"

Kto występuje: Hugh Bonneville, Dan Stevens, Maggie Smith, Phyllis Logan, Elizabeth McGovern

Opis: Akcja serialu rozgrywa się w trudnych i burzliwych czasach zarówno dla Anglii, jak i dla całego świata. Opowieść o Downton Abbey to historia ludzi żyjących we dworze należącym do państwa Grantham i ich córek. Domem kierują kamerdyner Garson i ochmistrzyni, pani Hughes, a sprawne działanie tego skomplikowanego mechanizmu zapewnia liczna służba. Lord Grantham (Hugh Bonneville) zabiega o utrzymanie rodzinnego majątku i przekazanie go następnemu pokoleniu; wspomagają go w tym żona Cora (Elizabeth McGovern) i matka Violet (Maggie Smith). Na drodze do celu staje katastrofa Titanica, w której ginie jego przyszły zięć i spadkobierca. Szok po śmierci następcy potęguje fakt, że jedynym możliwym dziedzicem może zostać nikomu nieznany kuzyn Matthew (Dan Stevens), który wraz z matką Isobel Crawley (Penelope Wilton) przybywa do Downton Abbey.

Gdzie mogę zobaczyć? Amazon Prime i ipla