"Matrix": 15 ciekawostek o kultowej trylogii

Matrix 4 powraca! Wszyscy znamy już kultową postać Neo, w którego wciela się Keanu Reeves. Choć wszyscy fani trylogii z niecierpliwością czekają na czwartą odsłonę kultowej produkcji rodzeństwa Wachowskich, to czy znamy kulisy poprzednich produkcji? Mamy tu 15 ciekawostek (po 5 na każdą część), w której odsłonimy rąbka tajemnicy z backstage'u.

Pierwsza część "Matrix"

1. Obsada

Początkowo do odegranie głównej roli miał się wcielić Brad Pitt; Will Smith, który odrzucił propozycję na rzecz filmu "Bardzo dziki zachód" i pożałował później swojego wyboru; a także Ewan McGregor. Ponadto pod uwagę byli brani również: Leonardo DiCaprio, Kevin Costner, David Duchovny, Val Kilmer oraz Tom Cruise.

2. Odważne sceny akcji

W jednej z początkowych scen, w biurze Meta Cortechs'a, podczas rozmowy Neo z Morfeuszem, widzimy jak Neo (Keanu Reeves) wspina się na okno. Scena ta była kręcona bez pomocy kaskadera, na 34. piętrze budynku.

3. Poświęcenie dla roli

Podczas przesłuchania Neo przez agenta Smith'a, efekt zasklepiania ust był efektem animacji. Później jednak faktycznie zalakowano usta odtwórcy roli. Keanu przez 5 godzin nie mógł wypowiedzieć słowa, a gdy coś chciał przekazać, musiał to napisać.

4. Zamieszanie z Trinity

Pierwotnie, w rolę Trinity, miała się wcielić Angelina Jolie, lecz wybrała postać Lisa'y w "Przerwanej lekcji muzyki".

5. Nawiązania do Biblii

Śmierć Neo, która trwa w filmie 72 sekundy, jest jednym z kilku nawiązań do Biblii, w której Jezus Chrystus leżał przez 3 dni w grobie, czyli 72 godziny.

Druga część "Matrix Reaktywacja":

1. Sztuki walki

Keanu Reeves, przygotowując się do roli, ćwiczył Kung Fu 7 godzin dziennie, codziennie. Tuż przed rozpoczęciem zdjęć, przeszedł operację kręgosłupa, więc choreograf Woo-Ping Yuen, dostosowując się do sytuacji, położył nacisk na walkę pracy rąk niż kopnięć.

2. Nauka jazdy

Carie-Anne Moss na potrzeby filmu nauczyła się prowadzić motocykl Ducati, aby w scenie pościgu na autostradzie nie korzystać z pomocy kaskadera.

3. Kosztowna scenografia

Na potrzeby filmu wybudowano 3-kilometrową autostradę, która była chroniona ścianami z drewna. Koszt scenografii wyniósł 2,4 milionów dolarów. Po ukończeniu zdjęć, drewno przewieziono do Meksyku i wybudowano z niego prawie 100 domów dla najbardziej potrzebujących.

4. Rekordowy budżet

Rekordowy w historii, jak na tamten moment, koszt nakręcenia 17-minutowej sceny walki Neo z rzeszą klonów agenta Smith'a, wyniosła 40 milionów dolarów. Cztery z sekwencji zostały zrobione w całości komputerowo. Całkowity czas realizacji tego ujęcia wyniósł 27 dni.

5. Zwyczaje na planie

Reeves wraz z innymi aktorami na planie modlił się do Buddy, by odgonić złe duchy i przynieść szczęście produkcji.

Trzecia część "Matrix Rewolucja":

1. Prawdziwe kino akcji

W tej części są 804 sceny z użyciem efektów specjalnych.

2. Sposób realizacji zdjęć

Film był kręcony odwrotnie do kolejności scen w scenariuszu - od ostatniej do początkowej.

3. Nawiązania do pierwszej części

Kot, którego możemy zauważyć na koniec filmu, jest tym samym zwierzakiem, który występuje w scenie "deja-vu" z pierwszej części trylogii.

4. Detale

Zbudowano tylko jednego robota typu APU, który ważył ok. 2 ton.

5. Przygotowania do produkcji

Nad urządzeniem wytwarzającym idealne krople deszczu, specjaliści od efektów spędzili 2 miesiące.