5 ciekawostek o przeboju "With or Without You" U2

Singiel "With or Without You" U2 został wydany w marcu 1987 roku. Piosenka promowała album "The Joshua Tree". Jest to niewątpliwie jeden z największych przebojów grupy U2. Przygotowaliśmy dla Was kilka ciekawostek, o których mogliście wcześniej nie wiedzieć.

1. Tekst piosenki

W tej piosence Bono opisuje skomplikowany związek, przed którym nie może uciec. Tekst można interpretować na wiele sposobów; Bono wyjaśnił, że chce napisać piosenkę miłosną, która dotyczyłaby prawdziwych problemów.

W 1987 roku Bono zdradził, że wszyscy w grupie wiedzą, co oznacza wers "And you give yourself away":

Chodzi o to, jak się czasami czuję w U2 - zdemaskowany. Nie zamierzam udzielać wielu wywiadów w tym roku. To kosztuje mnie i zespół wiele stresu. 

2. Eksperymenty w studiu

The Edge użył urządzenia przesterującego zwanego "Infinite Guitar", aby wywołać zawodzenie. Urządzenie to zostało wymyślone przez Michaela Brooka, z którym The Edge pracował nad ścieżką dźwiękową do filmu "The Captive" z 1986 roku. Brook stworzył Infinite Guitar, zastępując przetwornik na gitarze urządzeniem magnetycznym, które wibruje struny.

3. Teledysk

Dwa teledyski zostały nakręcone w Dublinie w lutym 1987 roku, a współreżyserowali je Meiert Avis i Matt Mahurin. Pierwszy zawiera abstrakcyjne ujęcia tancerki (i przyszłej żony Edge'a) Morleigh Steinberg, wmontowane pomiędzy ujęciami zespołu grającego piosenkę. Drugą alternatywną wersję można znaleźć w wersji Super Deluxe albumu "The Joshua Tree".

4. "Przyjaciele"

Utwór został wykorzystany między innymi w dwóch odcinkach kultowego serialu lat 90. "Przyjaciele". Najpierw w połowie drugiego sezonu, potem w połowie trzeciego sezonu. Stał się hymnem pary Rossa i Rachel po tym, jak został użyty w odcinku, w którym zadedykował ją jej w radiu.

5. Pierwsze sukcesy

Piosenka bardzo szybko stała się pierwszym hitem i numerem jeden zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i Kanadzie, znajdując się na szczycie listy Billboard Hot 100 przez trzy tygodnie i krajowej listy singli RPM przez tydzień, a przez kolejne trzy tygodnie na drugim miejscu.

W 2010 roku magazyn Rolling Stone umieścił piosenkę pod numerem 132 na swojej liście 500 największych przebojów wszech czasów.