5 niezapomnianych scen z "Matrixa"

Film "Matrix" powstał na przełomie wieków. Od samego początku, Dzięki swym niesamowitym scenom walki i ilości użytych efektów specjalnych, stał się jednym z filarów współczesnego kina science fiction. Przed nami 5 najważniejszych scen, które każdy z nas pamięta.

1. Strzelanina w holu - "Matrix"

Pierwszą sceną z całej trylogii, która zachwyciła niejednego fana, to strzelanina w holu. Fruwające odłamki ścian i przelatujące przez całe pomieszczenie kule do muzyki "Spybreak" zespołu Propellerheads, są tylko zapowiedzią tego, do czego będzie za chwile zdolny, główny bohater Neo.

2. Neo ujawnia nowe zdolności - "Matrix"

To słynna scena, w której po raz pierwszy Neo (Keanu Reeves) ujawnia "zdolność unikania kul". Sekwencja ta w całości powstała na green screen. Autorem tej sceny był John Gaeta. Inspirowany twórczością anime "Akira" Katsunino Otomo, jak i francuskiego reżysera Michela Gondry, który to w swych produkcjach wykorzystywał efekty specjalne kamery (filmował w zwolnionym tempie statyczne obiekty). Gaeta poszedł dalej i stworzył scenę, w której ruchome kamery filmują w slow-motion poruszające się obiekty i ludzi.

3. Walka na autostradzie - "Matrix Reaktywacja"

Kolejną ważną sceną, do której specjalnie wybudowano autostradę i postawiono ją w miejscu nieużywanej bazy morskiej w Alamedzie w Kalifornii, to ujęcie pościgu "Highway Fight Scene, The Matrix Reloaded". Na plan dostarczono prawie 100 pojazdów, z czego wszystkie z nich zostały zniszczone.

4. Neo kontra klony Smitha - "Matrix Reaktywacja".

W drugiej części trylogii "Matrix Reaktywacja" mamy również jedną z ważniejszych, jak i najdroższych scen. Walka między Neo a agentem Smithem i jego klonami trwa aż 17 minut.

5. Ostateczna walka - "Matrix Rewolucje" 

Ostatnią sceną, która rozwala nas na łopatki, to ujęcie z ostatniej części "Matrix Reaktywacja". Ostateczne starcie między Neo a agentem Smithem, gdzie armia klonów stoi na bokach ulicy, tworząc taką jakby arenę dla walczących.