TOP 5 filmów o kosmosie

Od wieków ludzie spoglądali w niebo. Snuli domysły - co ten piękny bezkres może kryć w sobie? Nic, więc dziwnego, że stał on się również ważnym elementem kinematografii. Wraz z nadejściem ery filmowej, przyszedł czas, by przełożyć wyobrażenia w projekcję obrazów. Oto nasze pięć produkcji z kosmosem w roli głównej.

5. "Marsjanin" (2015)

Fabuła filmu, dzięki obsesyjności Elona Muska, już niedługo może stać się rzeczywistością. Grupie naukowców udaje się dotrzeć na Marsa. Prowadzą oni badania czy ludzkości będzie się mogła osiedlić na tej Czerwonej Planecie. W pewnym momencie porywista burza zmusza członków załogi do ewakuacji. Lecz jeden z nich zostanie zmuszony do pozostania. Wie, że następny kontakt z człowiekiem, czeka go dopiero za cztery lata. Jest zdeterminowany, by w pojedynkę przetrwać na obcej planecie. 

4. "Kontakt" (1997)

Jak już zaczęliśmy nasze zestawienie od szlagieru, to nie mogło zabraknąć dzieła Roberta Zemckisa. Główna bohaterka mimo obiekcji otaczających ją ludzi, niestrudzenie prowadzi badania nad kontaktem z kosmosem. Pewnego dnia, po wielu latach czekania, w końcu dociera do niej sygnał z odległej gwiazdy Vega. To wtedy wszystko się zmieni.

3. "Pierwszy Człowiek" (2018)

Znowu mamy do czynienia z prawdziwymi wydarzeniami. Ciągły wyścig ZSRR z Amerykanami o to kto pierwszy dotknie powierzchni Księżyca. A w środku zamieszania, znany wszystkim Neil Armstrong. Obok narastającej presji społeczeństwa, walczy sam z sobą o dokonanie niemożliwego. W tej ekranizacji dość mocno zbliżymy się do mężczyzny, który wypowiedział słynne słowa "To mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości".

2. "Apollo 13" (1995)

Kolejna produkcja została oparta na faktach. Historia nawiązuje do wydarzeń z 1970 roku. Nie zważając na to, że szał po załogowych lotach na Księżyc wygasa, to trójka astronautów cieszy się na swój pierwszy spacer w kosmosie. Jako że życie lubi zaskakiwać, to ani na Ziemi, ani tam u góry nie obejdzie się bez problemów. To właśnie z tego filmu do popkultury na stałe weszło "Houston, mamy problem".

1. "2001: Odyseja Kosmiczna" (1968)

Zestawienie zaczynamy od wizjonerskiego spojrzenia Stanleya Kubricka. Nieprzerwalnie od 50 lat jest numerem jeden. Kosmiczny porządek, ludzka wielowymiarowość oraz zagrożenia, jakie czyhają na nas w gdzieś w oddali. To wszystko łączy w sobie ekranizacja, która imponuje do dziś, mimo że specjalne efekty w lata 60 były mocno ograniczone.