5 ciekawostek o przeboju "Wannabe" Spice Girls

Pierwszy singiel Spice Girls "Wannabe" ukazał się w Wielkiej Brytanii 8 lipca 1996 roku i już 27 lipca stał się numerem jeden na brytyjskiej liście przebojów, którą to pozycję utrzymał przez siedem tygodni. Dzisiaj prezentujemy Wam 5 ciekawostek o jednej z najbardziej wpadających w ucho piosenek.

1. Tekst

Twórcą tekstu piosenki "Wannabe" jest Richard "Biff" Stannard oraz Matt Rowe, którzy napisali również słowa do trzeciego singla Spice Girls "2 Become 1". Stannard przyznał, że same słowa do tych dwóch piosenek udało im się napisać w zaledwie 10 dni, ale dobranie do nich melodii okazało się dużo trudniejsze i "zajęło im wieki". Autorkami tekstu "Wannabe" są również same Space Girls, które współpracowały ze Stannardem i Rowem, podrzucając pomysły i melodie. Opisując ich proces twórczy, Stannard wspomina o kompletnym chaosie, który panował podczas tworzenia singla: "potrafiliśmy robić ze trzy rzeczy jednocześnie. Mieliśmy rozstawione cztery mikrofony na raz i każdy coś nagrywał".

Spice Girls Spice Girls East News

2. Tytuł

Słowo 'wannabe' w języku angielskim odnosi się do osoby, która usiłuje być kimś innym, niż jest w rzeczywistości, często żeby dopasować się do konkretnej grupy osób. Wannabe może również naśladować gwiazdy czy inne znane osobistości. Jest to zlepek słów 'want to be', czyli 'chcieć być'. W kontekście piosenki, słowo to odnosi się do potencjalnego kochanka, który zanim jednak nim zostanie, musi spełnić kilka warunków stawianych przez ukochaną.

3. Inspiracja

Dużą inspiracją dla hitu Spice Girls była końcówka musicalu "Grease" i piosenka "You're the One That I Want" wykonana przez Johna Travoltę i Olivię Newton-John. Tak jak "Wannabe", jest ona pełna pozytywnej i szalonej energii. Richard Stannard wspomniał, że przy pisaniu tekstu do "Wannabe", rozmawiali z Mattem Rowem o tej scenie, chcąc odtworzyć jej nastrój.

Spice Girls Spice Girls East News

4. "Zig A Zag Ahhh"

Słuchacze do tej pory spekulują, co kryje pod zwrotem "zig-a-zag-ah", pojawiającym się w refrenie. Stannard zdementował krążące teorie, że jest to eufemizm na akt seksualny. Powiedział, że był to po prostu bezsensowny zlepek słów, który ktoś rzucił podczas nagrywania piosenki i jest on całkowicie niewinny. Z kolei Mel B, podczas Q&A na Reddicie, na pytanie o znaczenie zwrotu odpowiedziała słowami: "każdy potrzebuje zig-a-zag-ah, może to być, co tylko zechcesz".

5. "Wannabe" w serialach i filmach

Singiel Spice Girls pojawił się w kilku niezapomnianych scenach w serialach telewizyjnych. W 2007 roku w odcinku "All of the Sudden I Miss Everyone" serialu "Pogoda na miłość" bohaterki wykonują układ taneczny do piosenki Spice Girls. W amerykańskim serialu "Simpsonowie" została ona zaśpiewana aż trzy razy: przez Homera Simpsona w 1999 i 2004 roku oraz przez Ralpha Wigguma w 2009 roku. "Wannabe" pojawiła się również w siedemnastym odcinku czwartego sezonu "Glee", gdzie zaśpiewali ją studenci przebrani za Spice Girls.