5 ciekawostek o piosence "Jesus He Knows Me" Genesis

13 lipca 1992 roku ukazał się czwarty singiel zespołu Genesis "Jesus He Knows Me". Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was garść ciekawostek, o których mogliście wcześniej nie wiedzieć.
Phil Collins Phil Collins YouTube

1. Satyra

Piosenka powstała jako satyryczny komentarz na popularną w Stanach Zjednoczonych teleewangelizację i teleewangelistów takich jak Jim Bakker. Singiel "Jesus He Knows Me" ukazał się w czasie, gdy trwało śledztwo w sprawie wpływowych kaznodziei: wspomnianego wcześniej Jima Bakkera, Roberta Tiltona i Benny'ego Hinna. Oskarżono ich o wyłudzanie pieniędzy od wiernych i przekręty finansowe.

Genesis Genesis EAST NEWS

2. Twórcy

Przebój Genesis został stworzony przez wszystkich członków zespołu: Phila Collinsa, Tony'ego Banksa i Mike'a Ruthforda. Autorem słów utworu jest sam Collins, ale kompozycja muzyczna powstała w wyniku współpracy tych trzech artystów.

3. Przytyk w stronę Ernesta Angleya

"Jesus He Knows Me" jest ogólną krytyką teleewangelizmu, ale podczas tworzenia tekstu utworu Phil Collins miał na myśli konkretnego pastora - Ernesta Angleya. Ewangelista przekonywał, że AIDS pustoszący Południową Afrykę może zostać wyleczony dzięki modlitwie. Po krytycznym odzewie ze strony lekarzy i naukowców Angley przedstawił medyczną dokumentację "wyleczonych" w ten sposób osób. Pastor został również oskarżony o molestowanie seksualne. Co ciekawe, Angley nie był urażony piosenką Genseis, a wręcz stwierdził, że mu ona pochlebia.

4. Teledysk

W teledysku do utworu Phill Collins wciela się teleewangelistę, który, dzięki darowiznom od wiernych, żyje w luksusie i otacza się pięknymi kobietami. Tony Banks i Mike Ruthford również pojawiają się jako teleewangeliści. Pastor Collins, ubrany w pomarańczowy garnitur, przekonuje wiernych, żeby przekazali mu 18 mln dolarów, który to cel osiąga z nadwyżką.

Genesis 3:25 Genesis 3:25 YouTube

5. Genesis 3:25

W teledysku pojawia się grupa ludzi, którzy trzymają znak z napisem "Genesis 3:25". Nie jest to nawiązanie do Biblii ani Księgi Rodzaju, ale do faktu, że zespół Genesis miał wtedy już 25 lat i liczył sobie 3 członków.