5 ciekawostek o piosence "We Will Rock You" Queen

19 lipca 1947 roku urodził się Brian May, gitarzysta i wokalista z zespołu Queen. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 5 zaskakujących ciekawostek o napisanej przez niego piosence - "We Will Rock You".

1. Inspiracja

Pomysł na przebój "We Will Rock You" narodził się w głowie Briana Maya po koncercie w Birimingham w Wielkiej Brytanii w 1977 roku. Gitarzysta wspomina, że gdy po zagranym bisie członkowie zespołu schodzili ze sceny, publiczność, zamiast klaskać, zaczęła śpiewać "You Will Never Walk Alone" - piosenkę z musicalu "Carousel" autorstwa Rocharda Rogera i Oscara Hammersteina II. Jej wersja, wykonana przez pochodzący z Liverpoolu zespół Gerry and the Peacemakers, stała się hymnem klubu piłkarskiego Liverpool F.C. w 1963 roku. Było to dla zespołu bardzo emocjonalne przeżycie. Po koncercie May rozmyślał o śpiewającej publiczności i w jego głowie narodził się pomysł na utwór, który angażowałby słuchaczy, zachęcając ich do klaskania i tupania w trakcie.

2. Miejsce nagrania

Aby uzyskać odpowiednie brzmienie, hit "We Will Rock You" został nagrany w głównej hali starego londyńskiego kościoła, która została przekształcona w studio nagraniowe. Brian May znalazł na miejscu drewniane deski, które nadawały się idealnie do tupania. Wydawane przez nie dźwięki zostały później zwielokrotnione i nałożone na siebie w krótkich odstępach czasowych. Tym sposobem zespół stworzył złudzenie tupiącego tłumu. Wbrew pozorom nie wykorzystano przy tym żadnych bębnów. 

3. Musical

"We Will Rock You" to również tytuł musicalu opartego na hitach zespołu Queen. Został on napisany przez Bena Eltona wraz z członkami Queen: Brianem Mayem i Rogerem Taylorem. Akcja utworu rozgrywa się w przyszłości, w której wszyscy myślą, ubierają się i zachowują tak samo. Wszelka kreatywność jest zabijana, a muzyczne instrumenty nie istnieją. Bohaterami są członkowie grupy buntowników, którzy za pomocą muzyki Queen chcą zmienić otaczający ich świat. Premiera musicalu odbyła się 14 maja 2003 roku w teatrze Dominion na West Endzie, gdzie grano go aż do 31 maja 2014 roku.

4. Reklama Pepsi

Piosenka "We Will Rock You" została użyta w bardzo rozbudowanej reklamie Pepsi z 2004 roku. Pojawili się w niej Brian May, Roger Tylor, Britney Spears, Beyonce, Pink i Enrique Iglesias przebrani za starożytnych Rzymian.

5. "We Will Rock You" na Olimpiadzie

Hit Queen, który jest śpiewany na różnorodnych wydarzeniach sportowych, można było usłyszeć również na ceremonii zakończenia Letnich Igrzysk Olimpijskich 2021 w Londynie. Roger Taylor i Brain May zaśpiewali go wspólnie z brytyjską gwiazdą popu Jessicą Cornish, znaną jako Jessie J.