10 największych kompozytorów muzyki filmowej wszech czasów!

Oglądanie filmów byłoby o wiele mniej przyjemne bez towarzyszącej im ścieżki dźwiękowej. Przygotowaliśmy dla Was listę 10 genialnych kompozytorów, których muzyka zostaje z nami na długo po zakończeniu seansu.

1. John Williams

Jeden z najbardziej uznanych kompozytorów wszech czasów, John Williams, jest laureatem 5 Nagród Akademii Filmowej, 25 Nagród Grammy, 7 nagród BAFTA oraz 4 Złotych Globów. Ma 52 nominacje do Oscara, co czyni go drugim najczęściej nominowanym człowiekiem na świecie (po Walcie Disneyu). Jego kariera jako twórcy muzyki filmowej liczy sobie prawie 70 lat. Williams napisał muzykę do filmów: "Star Wars", "Szczęki", "Superman", "Indiana Jones", "Lista Schindlera", "Harry Potter" (pierwsze trzy części) czy "Park Jurajski". Współpracował często ze Stevenem Spielbergiem i George'em Lucasem.

2. Max Steiner

Austriacko-amerykański kompozytor, Max Steiner, pobierał nauki od samego Johannesa Brahmsa. Otrzymał 26 nominacji do Oscara i zdobył 3 statuetki, które przyznano mu za "Potępieńca", "A więc, podróżniku" i "Odkąd wyjechałeś". Steiner jest jednak najbardziej znany z muzyki do filmu "Przeminęło z wiatrem", za który nie otrzymał Nagrody Akademii Filmowej. Jest nazywany "ojcem muzyki filmowej", gdyż odegrał znaczną rolę w kształtowaniu tradycji komponowania tejże muzyki.

3. Hans Zimmer

Niemiecki kompozytor Hans Zimmer był nominowany do Oscara 11 razy. Zdobył Nagrodę Akademii Filmowej w 1995 roku za animację "Król Lew". W latach 80. rozpoczął swoją karierę jako kompozytor muzyki filmowej i od tamtej pory pracował przy ponad 150 filmach. Znany ze ścieżek dźwiękowych do filmów takich jak: "Rain Man", "Gladiator", "Piraci z Karaibów", "Mroczny Rycerz","Incepcja" czy "Interstellar".  

4. Ennio Morricone

Ennio Morricone, legendarny włoski kompozytor i dyrygent, zmarł 6 lipca 2020 roku. Wynikiem jego wieloletniej pracy, którą rozpoczął w 1946 roku, są ścieżki dźwiękowe do ponad 500 filmów. W 2007 roku Morricone zdobył Oscara honorowego za całokształt swojej twórczości, a w 2016 został laureatem Oscara w kategorii Najlepsza muzyka filmowa za "Nienawistną Ósemkę" w reżyserii Quentina Tarantino. Inne znane filmy, do których komponował Morricone to: "Pewnego razu na Dzikim Zachodzie", "Dawno temu w Ameryce", "Misja" czy "Nietykalni".

5. Maurice Jarre

Maurice Jarre to pierwszy nagrodzony Oscarem francuski kompozytor. Artysta zdobył 3 Nagrody Akademii Filmowej dzięki muzyce do filmów: "Lawrence z Arabii", "Doktor Żywago" i "Podróż do Indii", wszystkie w reżyserii Davida Leana. Ponadto Jarre stworzył ścieżkę dźwiękową do "Zmierzchu bogów", "Jezusa z Nazaretu" oraz "Stowarzyszenia Umarłych Poetów".

6. Joe Hisaishi

Joe Hisaishi to japoński pianista i kompozytor, nazywany "japońskim Johnem Williamsem". Jest twórcą ścieżki dźwiękowej do ponad 100 filmów. Światową sławę przyniosły mu animacje Hayao Miyazaki i Studia Ghibli: "Ruchomy zamek Hauru", "Mój Sąsiad Totoro" czy "Spirited Away: W krainie bogów".

7. John Barry

Pochodzący z Wielkiej Brytanii kompozytor, John Barry, jest pięciokrotnym laureatem Nagrody Akademii Filmowej, zdobywcą Złotego Globu oraz nagrody BAFTA. Zasłynął jako twórca muzyki do filmów takich jak: "Pożegnanie z Afryką", "Tańczący z Wilkami", "Lew w zimie" czy "Elza z afrykańskiego buszu". Barry jest również współtwórcą tematu muzycznego do serii filmów o Jamesie Bondzie.

8. Henry Mancini

Henry Mancini to amerykański kompozytor pochodzenia włoskiego. Zdobywca 4 statuetek Oscara, 20 Nagród Grammy, 1 Złotego Globu. Zasłynął z muzyki do filmów: "Śniadanie u Tiffany'ego", "Dni wina i róż", "Victor/Victoria" i "Różowa Pantera".

9. Howard Shore

Howard Shore to pochodzący z Kanady kompozytor, dyrygent i producent muzyczny, który jest twórcą muzyki do ponad 80 filmów. Jego najbardziej znanym dziełem jest ścieżka dźwiękowa do trylogii filmowej "Władca Pierścieni", która przyniosła mu trzy Oscary. Ponadto Shore jest laureatem 3 Złotych Globów oraz 4 Nagród Grammy.

10. Rachel Portman

Rachel Portman jest jedną z czterech kobiet, które wygrały Oscara za najlepszą muzykę filmową. Nagrodę przyniósł jej film "Emma" z 1996 roku, do którego skomponowała oryginalną ścieżkę dźwiękową. Portman otrzymała jeszcze dwie nominacje do Oscara za filmy "Wbrew Regułom" oraz "Czekolada".