5 ciekawostek o debiutanckim albumie Madonny

27 lipca 1983 roku ukazał się pierwszy album Madonny, zatytułowany imieniem artystki. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was 5 ciekawostek o początkach kariery Madonny i jej debiucie.

1. Trudne początki

W 1978 roku 20-letnia Madonna opuściła rodzinne Detroit i zamieszkała w Nowym Jorku. Przez dwa lata należała do rockowego zespołu "Breakfast Club", a potem do "Emmy". W międzyczasie pracowała nad swoją własną muzyką. Napisała i nagrała wtedy piosenki "Everybody", "Burning Up" i "Ain't No Big Deal". Będąc w klubie nocnym Danceteria namówiła DJ-a, Marka Kamisa, żeby posłuchał jej utworów. Kamis upodobał sobie szczególnie singiel "Everybody", który natychmiast zagrał klubowiczom, żeby ocenić ich reakcję. Publiczność przyjęła piosenkę z entuzjazmem. Zachęcony odzewem Kamis postanowił pomóc Madonnie. Zabrał ją do swojego szefa z wytwórni płytowej Island Records, a gdy tam się nie powiodło, spróbował u Sire Records. Ówczesnemu przedstawicielowi firmy, Michaelowi Rosenblatttowi, spodobała się muzyka młodej artystki i podpisał z nią kontrakt.

2. Inna niż wszyscy

Początkowo studio Warner Bros. Records (do którego należało Island Records) nie wiedziało, co zrobić z Madonną. Jak wspomina jej pierwszy producent, Reggie Lucas, przedstawiciele studia byli przekonani, że Madonna to kolejna biała piosenkarka, która chce śpiewać R&B i soul tak jak Teena Marie. "Madonna interesowała się taką muzyką, ale nie była Teeną Marie. Była kimś innym". Lucas dodał również, że zanim Madonna stała się sławna wiele osób odnosiło się do niej z niechęcią, gdyż była postrzegana jako zbyt szalona i dziwna.

3. Kto odkrył Madonnę?

Możliwość przedstawienia się jako osoba, która wypromowała Madonnę, to nie lada wyczyn. Jednak wokół tego tytułu przez lata toczył się spór, który do tej pory nie został ostatecznie rozwiązany. Czy za odkrycie Madonny odpowiedzialny jest DJ Mark Kamis, czy Michael Rosenblatt? Kto był producentem debiutanckiego albumu artystki? Reggie Lucas zawiązał współpracę z Madonną jako pierwszy. On też napisał dema piosenek "Physical Attraction" i "Broderline", ale wskutek nieporozumień ich drogi się rozeszły. Potem pracą nad albumem zajął się John "Jellybean" Benitez, DJ w klubie Funhouse, który zremiksował utwory stworzone podczas współpracy Madonny z Lucasem i dodał przebój "Holiday".

4. Różne odcienie miłości

Miłość jest motywem przewodnim albumu "Madonna". "Borderline" opowiada o niespełnionej miłości, "Physical Attraction" i "Burning Up" zgodnie z tytułami są o pragnieniu fizycznych uniesień, a w utworze "I Know It" Madonna śpiewa o kończącym się związku. Wyjątkiem jest jedynie piosenka "Holiday", która celebruje wakacje.

5. Dziedzictwo

Według krytyków debiutancki album Madonny utorował jej drogę do stania się legendarną gwiazdą popu i zapoczątkował osobny gatunek zwany dance-popem. Ponadto wyznaczył kierunek rozwoju tej muzyki na dwie kolejne dekady, a także stał się inspiracją dla wielu kobiet stawiających swoje kroki w przemyśle muzycznym lat 80.