10 największych przebojów o miłości lat 80.

Szykujecie się na romantyczny wieczór? Nie zapomnijcie o nastrojowej playliście. Posłuchajcie, jakie piosenki o miłości śpiewano w latach 80.

1. "I Just Called to Say I Love You" - Stevie Wonder

Ballada Steviego Wondera, która stała się największym hitem artysty. Została napisana do komedii romantycznej "Kobieta w czerwieni", ale szybko stała się bardziej popularna niż sam film. Utwór otrzymał statuetkę Oscara za najlepszą piosenkę oryginalną. Nie ma w nim wielkich gestów, czy podniosłych słów. Właśnie ze swojej prostoty piosenka czerpie swoją siłę.

2. "I Want to Know What Love Is" - Foreigner

"I Want to Know What Love Is" z 1984 roku jest największym przebojem, jaki nagrał zespół Foreigner. Magazyn "Rolling Stone" umieścił go na liście najlepszych piosenek wszechczasów. Piosenkę, opowiadającą o mężczyźnie, który chce poznać miłość, napisał i skomponował Mick Jones.

3. "Time After Time" - Cyndi Lauper

Krytycy i słuchacze okrzyknęli balladę Cyndi Lauper i Roberta Hymana jedną z najlepszych piosenek o miłości wszechczasów. Pochodzący z wydanej w 1983 roku debiutanckiej płyty Lauper "She's So Unusual" utwór został zainspirowany podobnymi romantycznymi problemami, które w swoich związkach przeżywali Lauper i Hyman.

4. "Saving All My Love for You" - Whitney Houston

Utwór napisany przez Michaela Massera i Gerry'ego Goffina został najpierw wykonany przez Marylin McCoo i Billy'ego Davisa Jr., ale odniósł umiarkowany sukces. Dopiero wersja Whitney Huston z 1985 roku sprawiła, że stał się międzynarodowym hitem.

5. "Total Eclipse of the Heart" - Bonnie Tyler

Piosenka "Total Eclipse of the Heart" napisana przez Jima Steinmana, stała się największym hitem Bonnie Tyler. W utworze miłość została porównana z zaćmieniem Słońca.

6. "Careless Whisper" - George Michael

Piosenka napisana przez George'a Michaela i Andrew Ridgeleya w 1984, została wydana jako singiel, który okazał się ogromnym sukcesem. Michael opowiedział, że inspiracją dla utworu były wydarzenia z jego młodości i zagmatwane życie.

7. "Nothing's Gonna Stop Us Now" - Starship

Utwór autorstwa Diany Warren i Alberta Hammonda został wykonany przez zespół "Starship" w 1987 roku. Inspiracją dla piosenki było prywatne życie Hammonda, który po sfinalizowaniu rozwodu mógł w końcu poślubić swoją dziewczynę, z którą był razem od 7 lat. "To tak, jakby próbowali mi uniemożliwić poślubienie tej kobiety, ale im się nie udało. Nie powstrzymają mnie" - powiedział w wywiadzie.

8. "All Out of Love" - Air Supply

Wydany w 1980 roku utwór duetu Air Supply opowiada historię mężczyzny próbującego odzyskać utraconą miłość swojego życia. Wyznaje on swoje uczucia, przyznając, że popełnił błąd i prosząc ukochaną, by do niego wróciła.

9. "Right Here Waiting" - Richard Marx

Richard Marx napisał utwór "Right Here Waiting" jako list miłosny do swojej żony Cynthii Rhodes, która wyjechała do Południowej Afryki podczas kręcenia filmu. W piosence Marx śpiewa, że czeka na jej powrót z utęsknieniem.

10. Endless Love - Lionel Richie i Diana Ross

Piosenka zaśpiewana przez Lionela Richiego w duecie z Dianą Ross stała się jednym z największych hitów obojga artystów. Opowiada o nieskończonej miłości, która będzie trwać wiecznie. Utwór został wykorzystany w filmie "Niekończąca się miłość", będącym filmową adaptacją książki Scotta Spencera o tym samym tytule.