5 ciekawostek o przeboju "Livin' on a Prayer" Bon Jovi

Utwór zespołu Bon Jovi "Livin' on a Prayer", wydany w 1986 roku na płycie "Slippery When Wet", jest jedną z największych rockowych ballad wszechczasów. Przygotowaliśmy dla Was 5 ciekawostek, z których dowiecie się o jego genezie i znaczeniu.

1. Hit czy nie hit?

Jon Bon Jovi nie był zachwycony pierwszą wersją piosenki "Livin' on the Prayer" i nie mógł się zdecydować czy zamieścić ją w albumie "Slippery When Wet". Jednak dzięki słowom Richiego Sambory, który uważał, że utwór jest dobrym kawałkiem, Bon Jovi zdecydował się dać mu szansę i dokonać kilku przeróbek. W drugiej wersji, która ukazała się na płycie, dodano linię basową, zmieniono brzmienie perkusji i wykorzystano talkbox. Oryginalna wersja pojawiła się później w kompilacji "100,000,000 Bon Jovi Fans Can't Be Wrong" wydajnej w 2004 roku.

Bon Jovi Bon Jovi Ilpo Musto / Rex Features/EAST NEWS

2. Narracja

Piosenka opowiada historię młodej pary z klasy robotniczej, Tommy'ego i Giny, którzy usiłują związać koniec z końcem. Tommy stracił pracę w dokach z powodu strajków, a Gina jest kelnerką w knajpie. Utwór jest komentarzem społecznym, opowiadającym o życiu prostych ludzi podczas ery Ronalda Reagana.

Bon Jovi Bon Jovi SPUTNIK/EAST NEWS

3. Inspiracja

Historia opowiedziana w "Livin' on a Prayer" została zainspirowana wydarzeniami z życia zarówno Jona Bon Joviego jak i Desmonda Childa. Znajomy Bon Joviego zaczynał karierę jako baseballista, ale gdy jego dziewczyna zaszła w ciążę, musiał porzucić swoje marzenia i podjąć się pracy w fabryce. Natomiast Child w młodości sam pracował jako taksówkarz, a jego dziewczyna, Maria Vidal, była kelnerką w restauracji.

4. Utwór dający nadzieję

Po ataku terrorystycznym na World Trade Center z 11 września 2001 roku zespół Bon Jovi pojawił się na "Koncercie dla Nowego Jorku", gdzie wykonał specjalną akustyczną wersję utworu. Koncert był akcją charytatywną i miał na celu wsparcie rodzin ofiar zamachu oraz uhonorowanie ludzi, który nieśli pomoc poszkodowanym.

5. Największy przebój lat 80.

Odbiorcy muzycznego kanału VH1 przyznali utworowi "Livin' on a Prayer" pierwsze miejsce na liście "100 Największych Przebojów lat 80.". Jest to jeden z najlepiej sprzedających się singli zespołu Bon Jovi. Na YouTube liczy sobie już ponad 820 mln wyświetleń.