7 najbardziej szalonych teledysków lat 80.

Artyści w latach 80. nie bali się eksperymentować i korzystać z innowacyjnych rozwiązań, żeby stworzyć dziwaczne teledyski, które potrafiły na długo zapaść w pamięci widzów. Przygotowaliśmy dla Was listę szalonych, niepokojących i fascynujących teledysków z lat 80.

1. Talking Heads - "Once in a Lifetime"

David Byrne tańczący niczym marionetka w pustym, białym pokoju? Dodajmy do tego jeszcze pojawiające się za nim na ścianie filmiki przedstawiające różne religijne rytuały, albo tańczące kopie samego Byrne'a i otrzymamy prawdziwie dziwny teledysk. Tony Basil, choreograf, powiedział, że razem z Byrnem studiowali nagrania kaznodziejów, ewangelistów, afrykańskie i japońskie rytuały, które mieli ich zainspirować, a sam teledysk został wykonany na jak najmniejszym możliwym budżecie.

2. Genesis - "Land Of Confusion"

Teledysk do piosenki Genesis z 1986 roku wyróżnia się dzięki karykaturalnym kukiełkom przedstawiających członków zespołu oraz inne postaci pojawiające się w nagraniu. Phill Collins zobaczył swoją kukłę w brytyjskim programie "Spitting Image" i zlecił producentom show wykonanie ich do teledysku "Land of Confusion". Wideo zaczyna się sceną, w której kukiełkowi Ronald Regan, Nancy Regan i małpa kładą się razem do łóżka o 4:30 nad ranem. I robi się coraz dziwniejsze. Zobaczcie sami:

3. Men Without Hats - "Safety Dance"

Wyreżyserowany przez Tima Pope'a teledysk przenosi widzów do średniowiecznej, pełnej radości wioski. Mamy tu błazna, ludowy taniec Morris, kukiełkowe przedstawienie, wiejski festiwal i taniec Majowego Słupa. Ivan Doroschuk jest jedynym członkiem zespołu Men Without Hats, którego możemy zobaczyć na nagraniu. 

4. Van Halen - "(Oh) Pretty Woman"

Teledysk do piosenki "(Oh) Pretty Woman" z 1982 przedstawia członków zespołu Van Halen jako: samuraja, Tarzana, cowboya i Napoleona, którzy, po telefonie od przypominającej Quasimodo postaci, wyruszają razem na ratunek damie w opresji. Utwór jest coverem piosenki Roya Orbisona z lat 60. Początkowo miał on zostać wydany jako singiel, gdyż zmęczeni po długiej trasie koncertowej członkowie zespołu Van Halen chcieli mieć krótką przerwę. Piosenka stała się jednak tak popularna, że Warner Bros. kazał im nagrać do niej cały album, który wydano pod nazwą "Driver Down".  

5. Peter Gabriel - "Sledgehammer"

Teledysk do piosenki Petera Gabriela z 1987 roku "Sledgehammer" został nominowany do dziesięciu kategorii podczas MTV Video Music Awards. Zwyciężył w dziewięciu z nich, w tym zdobył tytuł Teledysku Roku oraz zgarnął nagrodę za Najlepszy ogólny występ w teledysku.  W wideo wykorzystano metodę animacji z wykorzystaniem figur z gliny oraz technikę animacji poklatkowej - tradycyjną i z aktorami.  

6. Herbie Hancock - "Rockit"

Ponieważ "Rockit" jest instrumentalnym utworem, który nie zawiera żadnych słów, twórcy teledysku, Kevin Godley i Lol Creme, mogli pozwolić sobie na dużą dozę wolności i kreatywności. Efekt końcowy jest nie tylko dziwny i szalony, ale też nieco przerażający. Na nagraniu widzimy przypominające roboty ruchome rzeźby czy maszerujące mechaniczne nogi.  

7. The Weather Girls - "It's Raining Men"

Teledysk do przeboju Weather Girls "It's Raining Men" ma bardzo prosty koncept. Członkinie zespołu odgrywają prezenterki pogody, które zamiast opadu deszczu zapowiadają opad mężczyzn. Tytułowe wydarzenie zostało zobrazowane dzięki wykorzystaniu green screenu. Na nagraniu niosący parasolki mężczyźni spadają z nieba. Podczas kręcenia aktorzy upadali na stare materace, w których, jak się później okazało, zalęgły się robaki. Cały teledysk jest pełen radosnego szaleństwa, słabych efektów specjalnych i żywych kolorów.