Najlepsze debiuty lat 80.

Często pierwsze wrażenie jest najistotniejsze. Dzisiaj przyjrzymy się najlepszym debiutanckim albumom, które ukazały się w latach 80. Zobaczcie, kto zawładnął sercami słuchaczy już od pierwszej płyty!
Okładka płyty 'Faith' Okładka płyty 'Faith' materiały prasowe

George Michael - "Faith" (1987)

Pierwszy solowy album George'a Michaela, który stał się jednym z najlepiej sprzedających się albumów wszech czasów. Michael nie tylko napisał i wyprodukował prawie wszystkie znajdujące się na nim utwory, ale również popisał się swoimi umiejętnościami gry na różnych instrumentach. 

Okładka płyty 'Pretenders' Okładka płyty 'Pretenders' materiały prasowe

The Pretenders - "Pretenders" (1980)

Debiutancka płyta zespołu The Pretenders znalazła się na liście najlepszych albumów magazynu Rolling Stone. Postawiła poprzeczkę tak wysoko, że żaden kolejny krążek grupy nie dał rady jej przeskoczyć. Znajdujące się na niej, niesamowicie energiczne, rockowe utwory czerpią inspirację z muzyki lat 60. i 70.

Okładka płyty 'Asia' Okładka płyty 'Asia' materiały prasowe

Asia - "Asia" (1982)

Według magazynu Billboard, pierwsza płyta zespołu Asia stała się albumem numer 1 w Stanach Zjednoczonych w roku 1982. Znalazł się na niej największy przebój grupy "Heat of the Moment" oraz utwory takie jak: "Sole Survivor" czy "Only Time Will Tell".

Okładka płyty 'Diamond Life' Okładka płyty 'Diamond Life' materiały prasowe

Sade - "Diamond Life" (1984)

Debiutancka płyta brytyjskiego zespołu Sade, do którego należą: główna wokalistka Sade AduPaul Anthony Cook, Paul Denman oraz Stuart Matthewman, królowała na listach najlepszych albumów zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Stanach Zjednoczonych. Na całym świecie sprzedano ją w ponad 10 mln kopii. "Diamond Life" zyskał tytuł najlepiej sprzedającego się krążka brytyjskiej wokalistki, który utrzymał aż 24 lata. Znajdujące się na nim utwory można zaliczyć do mieszanki popu, jazzu, new wave'u i soulu. 

Okładka płyty 'She's So Unusual' Okładka płyty 'She's So Unusual' materiały prasowe

Cyndi Lauper - "She's So Unusual" (1983)

W 1978 roku Cyndi Lauper założyła zespół Blue Angel, ale wyprodukowana przez niego debiutancka płyta okazała się zupełną porażką. Artystka jednak nie poddała się i w 1983 roku wydała swój pierwszy solowy album "She's So Unusual". Obecnie jest to najlepiej sprzedająca się płyta wokalistki. Ukazały się na niej hity takie jak: "Girls Just Want to Have Fun", "Time After Time" czy "When You Were Mine".

Okładka płyty 'Whitney Houston' Okładka płyty 'Whitney Houston' materiały prasowe

Whitney Houston - "Whitney Houston" (1985)

Choć początkowo debiutancki albumu Whitney Houston nie cieszył się wielką popularnością w Stanach Zjednoczonych, dziś liczy on sobie ponad 22 mln sprzedanych kopii na całym świecie. Houston była wielokrotnie nagradzana za pochodzące z niego single: "Saving All My Love For You", "Greatest Love Of All", "How Will I Know".

Okładka płyty 'Boy' Okładka płyty 'Boy' materiały prasowe

U2 - "Boy" (1980)

Pierwszy album rockowego zespołu U2 znalazł się na 417. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone. Tematem przewodnim utworów zawartych na tej płycie jest okres dojrzewania i przejście z okresu dzieciństwa w dorosłość. 

Okładka płyty 'Fantastic' Okładka płyty 'Fantastic' materiały prasowe

Wham! - "Fantastic" (1983)

Debiutancki krążek brytyjskiego duo George'a Michaela i Andrew Ridgeleya trafił na pierwsze miejsce brytyjskiej listy najlepszych albumów roku 1983. W tym okresie Wham! konkurował z Duran Duran i Culture Club o miano najlepszego brytyjskiego popowego zespołu. Chociaż doceniono go w Wielkiej Brytanii, w USA album ten odniósł zdecydowanie mniejszy sukces. 

Okładka płyty 'Madonna' Okładka płyty 'Madonna' materiały prasowe

Madonna - "Madonna" (1983)

Wydany w 1983 roku pierwszy album Madonny nie cieszył się wielką popularnością, ale dzięki sukcesowi promujących go singli takich jak: "Everybody", "Burning Up", "Holiday", "Lucky Star" czy "Borderline" jego sprzedaż powoli rosła. Dzisiaj jest on ceniony również za popularyzację dance popu. 

Okładka płyty 'Murmur' Okładka płyty 'Murmur' materiały prasowe

R.E.M. - Murmur (1983)

Magazyn Rolling Stone ogłosił płytę alternatywnego zespołu rockowego R.E.M., "Murmur", trzecim najlepszym albumem roku 1983, ósmym najlepszym albumem lat 80. oraz 197. albumem wszech czasów. Niezrozumiałe teksty utworów pisanych przez Michaela Stipe'a, jangle popowy styl grania na gitarze Petera Bucka oraz melodyczny podkład basowy Mike'a Millsa szybko zyskały uznanie zarówno krytyków, jak i słuchaczy.