10 ciekawostek o największych przebojach zespołu Abba

Legendarny szwedzki zespół muzyczny, Abba, ma na koncie wiele przebojów, które porywają ludzi do tańca na całym świecie. Czy wiecie o nich wszystko? Do każdego z 10 wybranych hitów grupy dołączyliśmy zaskakującą ciekawostkę!

1. "Mamma Mia"

Tekst utworu 'Mamma Mia', opisuje niezdecydowanie osoby, która z jednej strony chce wrócić do ukochanego/ukochanej, ale z drugiej strony wie, że już raz została zraniona i musiała leczyć złamane serce. Tworzy to dysonans z radosną i skoczną melodią, którą słyszymy w piosence.  

2. "Chiquitita"

Pragnąc dostać się na listy przebojów w Ameryce Południowej, członkowie zespołu zdecydowali się nagrać hiszpańską wersję utworu 'Chiquitita', mimo iż żadne z nich nie znało tego języka. Zaśpiewana ze słuchu piosenka została jednak ciepło przyjęta przez słuchaczy i zwiększyła popularność Abby hiszpańskojęzycznych krajach.

3. "Dancing Queen"

'Dancing Queen' to jedyny utwór Abby, który dostał się na pierwsze miejsce listy największych przebojów w Stanach Zjednoczonych. Żadnej innej piosence zespołu się to nie udało.

4. "Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)"

Utwór Madonny 'Hung Up' (2005) w linii melodycznej zawiera sampel piosenki 'Gimme! Gimme! Gimme! (A Man After Midnight)', a Benny Andersson i Bjorn Ulvaeus są uwzględnieni jako współautorzy tego przeboju. Był to drugi przypadek w historii, kiedy członkowie zespołu Abba wyrazili zgodę na samplowanie swoich utworów; wcześniej przyzwolenie dostała grupa Fugees, która użyła linii basu i syntetyzatora z 'The Name of the Game'.

5. "Fernando"

Utwór 'Fernando' został nagrany w trzech językach: szwedzkim, angielskim i hiszpańskim. Autorem oryginalnego szwedzkiego tekstu jest menedżer zespołu Abba, Stig Anderson. W piosence narrator usiłuje pocieszyć tytułowego Fernando, który stracił miłość swojego życia. Z kolei tekst angielski, który został napisany przez Bjorna Ulvaeusa, opowiada o dwóch weteranach, którzy wspominają dawną bitwę. Bjorn zdradził, że owi weterani walczyli o wolność podczas rewolucji meksykańskiej.

6. "Knowing Me, Knowing You"

Bjorn Ulvaeus wpadł na pomysł napisania piosenki 'Knowing Me, Knowing You' w okresie, gdy relacje między członkami zespołu były bardzo napięte, co znalazło odzwierciedlenie w tekście utworu. 'Jeśli dobrze pamiętam, to napisałem 'Knowing Me, Knowing You' jeszcze przed rozwodem. Pod wieloma względami rozpad mojego małżeństwa z Agnethą był spokojny, po prostu się od siebie oddaliliśmy i zdecydowaliśmy, że nadszedł czas by się rozstać. Z Bennym i Fridą było trochę gorzej. Może nie było to szczęśliwy czas, ale wciąż byliśmy kreatywni'.

7. "Take A Chance On Me"

Bjorn Ulvaeus był zapalonym biegaczem i często nucił sobie pod nosem rytm 'tck-a-ch', aby biec w równym tempie. Z czasem powstał z tego zwrot 'take a chance', do którego artysta wymyślił dalsze słowa piosenki.

8. "Waterloo"

Singiel 'Waterloo' zapewnił Abbie zwycięstwo w konkursie Eurowizji w 1974 roku. Zespół już wcześniej próbował dostać się do Eurowizji, ich propozycja z 1973 roku, utwór 'Ring Ring', nie przeszedł przez krajowe eliminacje - Melodifestivalen.

9. "The Winner Takes It All"

Bjorn Ulvaeus, który napisał słowa utworu, zaprzeczył, jakoby piosenka była opisem jego rozwodu z Agnethą Faltskog. Podkreślał, że żadne z nich nie było wtedy zwycięzcą ani przegranym. Muzyk przyznał jednak, że emocje związane z rozpadem jego małżeństwa były poniekąd inspiracją, ale na pewno nie można brać tekstu utworu dosłownie.

10. "I Have a Dream"

'I Have a Dream' to jedyny utwór Abby, w którym oprócz członków zespołu pojawiają się dodatkowi wokaliści, którzy wchodzą w skład dziecięcego chóru. Grupa przed długi czas debatowała, czy włączenie chóru to dobry pomysł. W końcu uznali jednak, że brzmi on dobrze z melodią i dodaje piosence pozytywny nastrój. Podczas koncertów Abba wykonywała ten kawałek z lokalnymi chórami dziecięcymi.