10 zaskakujących ciekawostek o Freddiem Mercurym

Wszyscy wiedzą, że Freddie Mercury był wielkim showmanem, znakomitym wokalistą zespołu Queen i genialnym muzykiem. Dzisiaj przedstawimy Wam mniej znane ciekawostki z życia tego niesamowitego człowieka!
Freddie Mercury Freddie Mercury Ilpo Musto / Rex Features/ EAST NEWS

1. Freddie Mercury był znakomitym bokserem

W szkole młody Freddie interesował się nie tylko muzyką, ale również różnymi sportami. W wieku 10 lat wygrał szkolny turniej tenisa stołowego. Grał też czasami w tenis ziemny i lubił oglądać Wimbledon oraz mecze rugby. Próbował swoich sił w krykiecie oraz biegach długodystansowych, ale ostatecznie uznał, że te dyscypliny nie są dla niego. Mógł za to biegać na krótkie dystanse, był przyzwoitym hokeistą oraz znakomitym bokserem.

Freddie Mercury, Queen Freddie Mercury, Queen EAST NEWS

2. Poczucie stylu Freddiego przerażało jego rodziców

Podczas studiów w Ealing Art College Freddie Mercury zaczął eksperymentować z modą i różnymi stylami. Nie zostało to jednak dobrze przyjęte przez jego rodziców. "Od czasu do czasu wracałem do domu w skandalicznych strojach, z paznokciami pomalowanymi na czarno, co przerażało moją mamę. Mówili mi wtedy: "O mój Boże, niech cię tylko sąsiedzi nie zobaczą. Chodź tu szybko! Wejdź tylnymi drzwiami!""

Queen Queen Queen

3. Zaprojektował logo Queen

Odbycie studiów na kierunku Sztuka i projektowanie graficzne okazało się przydatne przy projektowaniu logo dla zespołu, który Freddie Mercury założył razem z Brianem Mayem, Rogerem Taylorem i Johnem Deaconem w 1971 roku. Wokalista połączył znaki zodiaku każdego z członków grupy: dwa lwy, którymi byli John i Roger, rak Briana i dwie wróżki, które reprezentowały pannę Freddiego.

Freddie Mercury Freddie Mercury Rex Features/EAST NEWS

4. Nie potrzebował dużo snu.

Pomimo energicznego trybu życia i dużej ilości imprez i koncertów, Freddie nie potrzebował dużej ilości snu. Mógł sypiać po 2-3 godziny dziennie i taki czas był dla niego wystarczający, żeby naładować baterie. Czasami nawet krótka drzemka podczas lotu samolotem sprawiała, że był wypoczęty i gotowy do działania.

5. ... miewał jednak częste koszmary

Freddie przyznał, że często męczyły go przerażające sny, takie jak koszmar, który miał w nocy tuż przed koncertem w teatrze Rainbow w 1974 roku. Kiedy spał w hotelu Holiday Inn, przyśniło mu się, że gdy wyszedł na balkon, cały budynek nagle zaczął się walić, a on sam został przygnieciony gruzem, spod którego nie mógł się wydostać. Obudził się tamtej nocy sparaliżowany ze strachu.

6. Pokłócił się z punkowymi buntownikami

Do zajścia doszło podczas próby w studio Wessex, gdzie Queen nagrywali "News of the World". Freddie Mercury natknął się wówczas na Sida Viciousa, basistę z punkowego zespołu Sex Pistols. Pomiędzy gwiazdami doszło do potyczki słownej, podczas której Mercury nazwał Viciousa "Simon Ferocious" i zapytał, co tamten zamierza z tym zrobić.

ELTON JOHN ELTON JOHN CHRISTOPHE SIMON/AFP/East News

7. Chciał założyć zespół z Eltonem Johnem i Rodem Stewartem

Po kilku kieliszkach wina Freddie, Elton i Rod zaczęli snuć plany założenia zespołu, który nazywałby się Hair, Nose and Teeth [Włosy, nos i zęby]. Mercury powiedział, że miło było sobie tak pomarzyć, ale następnego dnia, gdy wszyscy wytrzeźwieli, Elton stwierdził, że nie będzie śpiewał z Rodem, Rod nie chciał występować z Freddiem, a sam Freddie nie zamierzał współpracować z Eltonem.

Freddie Mercury Freddie Mercury DICK WALLIS / Rex Features / EAST NEWS

8. Uwielbiał śpiewać nago

Mercury próbował zwalczać problemy ze strunami głosowymi różnymi sposobami. Jednym z nich było śpiewanie nago. Ponieważ musiał ograniczyć czerwone wino z powodu guzków w gardle, wymyślił inny sposób na rozgrzanie się przed występami. Urządzał małe próby, podczas których ćwiczył bez żadnych ubrań, gdyż, jak twierdził, dodawało to pikanterii. Mówił, że gdy próbował odwiedzać laryngologów, ci radzili, żeby jedynie odpoczywał, zrezygnował z występu albo poddał się operacji, której on nie chciał przechodzić.

9. Bał się małych samolotów

Podczas tras koncertowych Queen musieli latać po całym świecie. Mercury nie miał nie przeciwko temu, o ile nikt nie zmuszał go do siedzenia w samolotach mniejszych niż Jumbo Jet. Artysta wspominał nieszczęsny lot do Południowej Ameryki, który odbył się właśnie małym samolotem, podczas którego ściskał podłokietniki tak mocno, że aż mu zbielały palce. Wiedział jednak, że na lotnisku będą na niego czekać fotografowie i podczas wychodzenia z pokładu nie dał po sobie poznać, jaki był wstrząśnięty.

10. Był "demonem" w grze w scrabble

Podczas wywiadu z okazji wydania albumu "Innuendo" w 1991 roku, Freddie Mercury stwierdził, że jest to słowo, którego często używał podczas gry w scrabble. "Jestem demonem w scrabble" wyznał wtedy.