10 najlepszych filmów biograficznych

Mówi się, że życie pisze najlepsze scenariusze. A dobry scenariusz nie może się zmarnować. Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was listę 10 znakomitych filmów biograficznych, których nie możecie przegapić.

1. "Lista Schindlera" reż. Steven Spielberg

Zdobywca aż siedmiu Oscarów, film "Lista Schindlera" został oparty na prawdziwej historii niemieckiego przedsiębiorcy Oskara Schindlera, który podczas II Wojny Światowej uratował ponad 1100 osób pochodzenia żydowskiego. Produkcja pokazuje nam przemianę głównego bohatera z chciwego i oportunistycznego biznesmena w gotowego do poświęceń i niesienia pomocy człowieka.  

2. "Piękny umysł" reż. Ron Howard

Nagrodzony czterema Oscarami, film "Piękny umysł" opowiada historię życia Johna Nasha, wybitnego matematyka, który cierpi z powodu schizofrenii. W rolę amerykańskiego noblisty wcielił się Russel Crowe. Film powstał na podstawie książki autorstwa Sylvii Nasar o tym samym tytule.

4. "Pianista" reż. Roman Polański

"Pianista" to historia Władysława Szpilmana, znakomitego pianisty i kompozytora. Rozpoczyna się we wrześniu 1939 roku, gdy w Polskim Radiu 28-letni Szpilman gra pod bombami nokturn cis-moll Chopina. Po wkroczeniu do Warszawy Niemcy wprowadzają restrykcje wobec ludności żydowskiej, a Szpilman wraz z rodziną zostają pozbawieni środków do życia. Po ucieczce z getta Szpilman próbuje przetrwać, ukrywając się w zniszczonych, warszawskich budynkach. W rolę Władysława Szpilmana wcielił się Adrien Brody. Film Romana Polańskiego został nagrodzony trzema Oscarami: za Najlepszą reżyserię, Najlepszy scenariusz oraz dla Najlepszego aktora.

4. "Bogowie" reż. Łukasz Palkowski

Film "Bogowie" Łukasza Palkowskiego opowiada o początkach kariery słynnego kardiochirurga Zbigniewa Religi, który w roku 1985 przeprowadził pierwszy udany zabieg przeszczepienia serca w Polsce. Aby tego dokonać, musiał złamać, panujące w tamtych czasach, zasady moralne, religijne i medyczne. W głównej roli wystąpił znakomity Tomasz Kot.

5. "Zniewolony. 12 Years a Slave" reż. Steve McQuenn

Film jest ekranizacją wspomnień Salomona Northupa, który jest wolnym, wykształconym człowiekiem, ojcem dwojga dzieci, szczęśliwym mężem i szanowanym obywatelem stanu Nowy Jork. Pewnego dnia zostaje podstępem porwany i sprzedany handlarzom niewolników. Tak rozpoczyna się trwająca 12 lat dramatyczna i niezwykła odyseja człowieka, który w obliczu niespotykanego okrucieństwa walczy nie tylko o życie, ale i o zachowanie godności. Film został nagrodzony trzema statuetkami Oscara, w tym za Najlepszy film, oraz Złotym Globem. W roli Salomona Northupa wystąpił Chiwetel Ejiofor.

6. "Wszystko za życie" reż. Sean Penn

Film "Wszystko za życie" został zainspirowany prawdziwymi wydarzeniami z życia Christophera McCandlessa (w tej roli Emile Hirsch). Pochodzący z zamożnej rodziny Christopher McCandless ma 22 lata i właśnie z wyróżnieniem ukończył studia. Wszyscy wróżą mu świetlaną przyszłość. On jednak nie chce korzystać z wygodnego życia, marzy o przygodach i bliskim kontakcie z naturą. Postanawia przejechać kontynent autostopem i przemierzyć samotnie dziką przestrzeń Alaski. W czasie swojej podróży poznaje ludzi, którzy mają wpływ na jego dalsze życie.

7. "Przerwana lekcja muzyki" reż. James Mangold

Film zrealizowany na postawie autobiograficznej powieści Susanny Kaysen opowiada historię młodej dziewczyny, która po próbie popełnienia samobójstwa, zostaje wysłana do zakładu psychiatrycznego. Na miejscu poznaje socjopatyczną Lisę, która namawia ją do buntowniczego zachowania. Grająca Lisę Angelina Jolie otrzymała Oscara dla Najlepszej aktorki drugoplanowej.

8. "Przełęcz ocalonych" reż. Mel Gibson

"Przełęcz ocalonych" opowiada historię Desmonda Thomasa Dossa (w tej roli Andrew Garfield), amerykańskiego żołnierza, który podczas II Wojny Światowej zostaje wysłany na japońską wyspę Okinawę, gdzie służy w korpusie medycznym. Desmond odmawia noszenia broni na frondzie ze względu na swoje pacyfistyczne przekonania i przynależność do Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego. Jest przez to oskarżany o tchórzostwo i naraża się swoim przełożonym. Ryzykując życiem na froncie, Desmond ratuje ponad 70 rannych żołnierzy. Film został nagrodzony dwoma Oscarami.

9. "Moja lewa stopa" reż. Jim Sheridan

Film "Moja lewa stopa" powstał na podstawie autobiograficznej książki irlandzkiego poety i malarza Christy'ego Browna, który urodził się z mózgowym porażeniem dziecięcym. Sparaliżowany Christy może ruszać tylko lewą stopą. Dzięki wsparciu rodziców, którzy nie mogą się pogodzić z niepełnosprawnością syna, chłopiec odkrywa w sobie talent malarski. Grający głównego bohatera Daniel Day-Lewis został nagrodzony Oscarem dla Najlepszego aktora pierwszoplanowego, a Brenda Fricker, która wcieliła się w matkę Christy'ego, otrzymała Oscara dla Najlepszej aktorki drugoplanowej.

10. "Jak zostać królem" reż. Tom Hooper

Nagrodzony czterema Oscarami film "Jak zostać królem" to brytyjski dramat biograficzny, który opowiada historię przyszłego króla Jerzego VI (Colin Firth). By poradzić sobie z jąkaniem, nieśmiały i zakompleksiony książę zwraca się o pomoc od Lionela Logue'a (Geoffrey Rush), australijskiego logopedy o niekonwencjonalnych metodach. Spróbuje on sprawić, by przyszły król stał się charyzmatycznym przywódcą.