7 przebojów inspirowanych literaturą

Jeśli lubisz słuchać muzyki i czytać książki, ta lista jest dla Ciebie!

1. "The Ghost of Tom Joad" - Bruce Springsteen

Książka: John Steinbeck "Grona gniewu"

Utwór "The Ghost of Tom Joad" pochodzi z albumu Bruce'a Springsteena o tym samym tytule, który ukazał się w 1995 roku. Postać Toma Joada, która pojawia się w nazwie i narracji piosenki, pochodzi z powieści Johna Steinbecka "Grona gniewu". Akcja książki toczy się w czasach Wielkiego kryzysu w Ameryce (1929-1933) i opowiada o rodzinie farmerów, która zostaje wysiedlona ze swojego domu w Oklahomie. Podobnie jak wielu innych ludzi, którzy stracili majątek, wyruszą oni do Kalifornii w nadziei na znalezienie pracy i ziemi.

2. "Wuthering Heights" - Kate Bush

Książka: Emily Brontë "Wichrowe wzgórza"

"Wuthering Heights" to debiutancki singiel piosenkarki Kate Bush, który ukazał się w 1978 roku i promował album "The Kick Inside". Powstał na podstawie powieści Emily Brontë "Wichrowe wzgórza". Początkowo Bush inspirowała się filmową adaptacją książki wyprodukowaną przez BBC w 1967 roku. Następnie przeczytała powieść i odkryła, że dzieli swoje urodziny z autorką.

3. "1984" - David Bowie

Książka: George Orwell "Rok 1984"

Utwór "1984" pochodzi z ósmego albumu Davida Bowiego zatytułowanego "Diamond Dogs" (1974). Bowie zamierzał umieścić go w musicalu, który byłby oparty na powieści George'a Orwella "Rok 1984". Plany te nie doszły jednak do skutku, gdyż żona zmarłego pisarza nie wyraziła zgody taki spektakl.

4. "Firework" - Katy Perry

Książka: Jack Kerouac "W drodze"

Piosenka Katy Perry, "Firework" znalazła się w trzecim albumie studyjnym artystki, "Teenage Dream" (2010). Autorami tekstu są Katy Perry i Ester Dean. Energiczny, dance-popowy utwór to inspirujący hymn o własnej wartości. Perry przyznała w wywiadzie, że inspirowała się dziełem Jacka Kerouaca "W drodze". Książka opowiada o pisarzu Salu Paradise i włóczędze Deanie Moriartym, którzy ruszają na wyprawę po Ameryce. Podróżują autostopem i jeżdżą kradzionymi samochodami, szukając przygód, narkotyków, alkoholu i wolnej miłości.

5. "Pet Sematary" - Ramones

Książka: Stephen King "Smętarz dla zwierzaków"

Singiel "Pet Sematary" pochodzi z albumu "Brain Drain" (1989) punk rockowego zespołu Ramones. Został napisany na potrzeby filmu na podstawie książki Stephena Kinga o tym samym tytule. Okazał się również wielkim radiowym hitem grupy, choć jego odbiór nie był zawsze pozytywny. Jeszcze w tym samym roku piosenka została bowiem nominowana do Złotej Maliny w kategorii Najgorszy oryginalny utwór.

6. "Ramble On" - Led Zeppelin

Książka: J.R.R. Tolkien "Władca Pierścieni" 

"Ramble On" to utwór brytyjskiego zespołu Led Zeppelin, pochodzący z ich drugiego albumu "Led Zeppelin II" (1969). Znalazł się on na liście 500 najlepszych piosenek wszech czasów magazynu Rolling Stone. W tekście piosenki znajdują się liczne nawiązania do "Władcy Pierścieni" J.R.R. Tolkiena takie jak: nazwa Mordoru, Gollum czy "The Evil One" (Sauron). 

7. "Baranek" - Kult

Książka: Adam Mickiewicz "Dziady"

Piosenka "Baranek" pochodzi z albumu Kultu "Tata Kazika" z 1993 roku, który był poświęcony twórczości tytułowego taty Kazika, Stanisława Staszewskiego. To właśnie on jest autorem tekstu utworu. Pisząc refren, wykorzystał opis Zosi z drugiej części "Dziadów" Adama Mickiewicza