7 ciekawostek o utworze "Show Must Go On" Queen

14 października 1991 roku zespół Queen wydał singiel "Show Must Go On". Piosenka zamyka album "Innuendo", ostatni nagrany za życia Freddiego Mercury'ego.
Brian May Brian May ANGELA WEISS/AFP/East News

1. Kto jest autorem przeboju?

W 1987 roku u Freddiego Mercury'ego zdiagnozowano AIDS. Jego życie z ciągle postępującą chorobą stało się inspiracją do powstania utworu. Z tego powodu to właśnie Mercury jest uważany za jego twórcę. Głównym autorem jest jednak gitarzysta grupy, Brian May. Muzyk twierdzi, że piosenka pojawiła się w jego myślach zupełnie niespodziewanie. Z początku był przekonany, że jedynie przypomniał sobie znaną mu wcześniej, już istniejącą melodię.

Freddie Mercury Freddie Mercury Ilpo Musto / Rex Features/ EAST NEWS

2. Niezniszczalny Freddie

Członkowie zespołu obawiali się, że ze względu na zły stan zdrowia Mercury nie da rady zaśpiewać całego utworu, zwłaszcza wysokich dźwięków. Jednak gdy muzycy pojawili się w studiu, wokalista żartobliwie zwrócił się do Maya ze słowami "K... zrobię to, skarbie!", po czym wypił kilka shotów wódki i nagrał całą piosenkę na raz, bez przerw i dogrywek.

Brian May Brian May Keystone/Associated Press/East News

3. Klasyczna inspiracja

Przy tworzeniu piosenki Brian May wykorzystał sekwencję akordów inspirowaną najbardziej znanym utworem XVII-wiecznego niemieckiego kompozytora Johanna Pachelbela, Kanonem D-dur.

Freddie Mercury w teledysku do 'Show Must Go On' Freddie Mercury w teledysku do 'Show Must Go On' YouTube [kadr z filmu 'Queen - The Show Must Go On (Official Video)']

4. Teledysk, którego nie było

Ze względu na pogarszający się stan zdrowia wokalisty zespołu nie można było nakręcić klipu do piosenki - ostatnim, w którym pojawia się Freddy, jest ten do utworu "These Are The Days Of Our Lives". Teledysk do "Show Must Go On" stworzono z fragmentów poprzednich klipów oraz koncertów grupy z lat 1981-1991. Jego forma oraz tekst piosenki spotęgowały plotki o ciężkiej chorobie Mercury'ego, którym oficjalnie zaprzeczano. Dopiero po miesiącu muzyk publicznie przyznał, że choruje na AIDS - zmarł niecałe 24 godziny później, 24 listopada 1991 roku

Queen Queen GLOBE PRODUCTIONS / Album/EAST NEWS

5. Pogrzebowy utwór?

W ankiecie przeprowadzonej w 2005 roku przez telewizję Music Choice, w której 45 tyś. Europejczyków zadano pytanie "Jaka piosenka powinna być zagrana na Twoim pogrzebie?", najczęściej wybieranym utworem było właśnie "Show Must Go On" Queen.

ELTON JOHN ELTON JOHN CHRISTOPHE SIMON/AFP/East News

6. Nie tylko w repertuarze Queen

"Show Must Go On" to jedna z ulubionych piosenek Eltona Johna. Muzyk wielokrotnie śpiewał ją podczas swoich występów, po raz pierwszy - 20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley w Londynie, podczas koncertu ku czci Freddiego Mercury'ego, na którym wykonał ją wspólnie z pozostałymi członkami Queen i gitarzystą zespołu Black Sabbath, Tonym Iommim.

FREDDIE MERCURY FREDDIE MERCURY RICHARD YOUNG / Rex Features/EAST NEWS

7. Uśmiech mimo wszystko!

Zdaniem Jima Huttona, partnera Mercury'ego przez 6 ostatnich lat jego życia, fragmentem tekstu, który najlepiej opisuje wokalistę jest "My make-up may be flaking but my smile still stays on" ("Makijaż może się zmyć, ale mój uśmiech nie zniknie"). Zdaniem Huttona muzyk nigdy nie narzekał, nie oczekiwał współczucia, nie chciał obarczać swoim cierpieniem innych i do końca z podniesionym czołem znosił swój pogarszający się stan zdrowia.