5 filmowych scen, których nie było w scenariuszu

Każdy wie, że najlepsze aktorstwo to takie, które jest jak najbardziej naturalne. Niektórzy reżyserzy wzięli sobie tę zasadę do serca i umieścili w swoich filmach zupełnie zaimprowizowane lub przypadkowe sceny, które dziś są uznawane za kultowe.
Julia Roberts, Richard Gere Julia Roberts, Richard Gere YouTube (kadr z filmu 'Pretty Woman (1990) Trailer #1 | Movieclips Classic Trailers')

1. "Pretty Woman"

Zwiastun filmu zamyka scena, w której Edward pokazuje Vivian, granej przez Julię Roberts, pudełko z naszyjnikiem, który zamierza jej podarować. Gdy kobieta po niego sięga, on nagle zamyka pudełko, o mało nie przycinając jej palców. Ten moment został zaimprowizowany przez Richarda Gere'a, wcielającego się w rolę Edwarda, i zupełnie zaskoczył Roberts, która wybuchła śmiechem. Scena nie została wycięta ze względu na uroczą, naturalną reakcję aktorki, która świetnie pasowała do charakteru jej postaci.

'Władca Pierścieni: Dwie wieże' 'Władca Pierścieni: Dwie wieże' YouTube [kadr z filmu 'The Lord of the Rings - The Fate of Merry and Pippin (HD)']

2. "Władca Pierścieni: Dwie wieże"

W jednej ze scen Aragorn, którego zagrał Viggo Mortensen, jest przekonany, że porwani przez orków hobbici zostali razem z nimi zgładzeni przez wojska Rohanu. Kopie wtedy z całej siły w leżący na ziemi hełm, po czym z krzykiem rozpaczy upada na kolana. Choć znając tę postać możemy założyć, że śmierć hobbitów bardzo poruszyła Aragorna, to jego emocjonalna reakcja na tę wiadomość pojawiła się w filmie zupełnie przypadkowo. Kopiąc w hełm, Viggo złamał dwa palce u stopy, co sprawiło, że wydał z siebie okrzyk bólu. 

Obcy: 8. pasażer Nostromo Obcy: 8. pasażer Nostromo YouTube (kadr z filmu 'The Chestburster Scene in Alien (1979)')

3. "Obcy - ósmy pasażer Nostromo"

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych scen z filmu jest moment, gdy tytułowy obcy, ku przerażeniu pozostałych członków załogi wydostaje się z brzucha oficera Kane'a. Okazuje się, że przerażeni byli także aktorzy, którzy się w nich wcielili. Reżyser filmu, Ridley Scott, chcąc uzyskać bardzo naturalny efekt, postanowił nie mówić aktorom co się wydarzy. Nie mieli zatem pojęcia i nie byli gotowi na to, że obcy wyskoczy z ciała ich kolegi, obryzgując ich krwią, co zgodnie z założeniem wywołało prawdziwą panikę. 

'Django' 'Django' YouTube (kadr z filmu 'DJANGO UNCHAINED [2012] Scene: 'The right N*gger'/Calvin snaps.')

4. "Django"

Leonardo DiCaprio, który w filmie wciela się w postać złowieszczego Calvina Candiego, w jednej ze scen ze wściekłością uderza ręką w stół, rozbijając przy tym szklankę. Aktor niechcący skaleczył się wtedy w rękę, jednak grał dalej, sprawiając wrażenie, jakby zrobił to zupełnie celowo. W pewnym momencie wytarł nawet zakrwawioną dłoń o twarz Kerry Washington, grającej niewolnicę Candiego. Scena trafiła do końcowej wersji filmu, ponieważ zdaniem twórców idealnie pasowała do sadystycznego charakteru postaci granej przez DiCaprio. 

Lśnienie Lśnienie YouTube (kadr z filmu 'The Shining - Bat Scene (1080 HD)')

5. "Lśnienie"

Shelley Duvall, grająca w filmie żonę głównego bohatera, Wendy, bardzo źle wspomina pracę na planie, głównie przez wymagania reżysera, Stanleya Kubricka. Aktorka wspomina, że rola była dla niej niezwykle wyczerpująca pod względem psychicznych i fizycznym. Kubrick był wobec niej celowo okrutny, wyzywał ją i zamęczał ciągłymi powtórzeniami ujęć. Jedna z najbardziej znanych scen z filmu, w której Wendy broni się przed Jackiem kijem baseballowym, była powtarzana aż 127 razy, do momentu w którym aktorka rzeczywiście była tak przerażona i wyczerpana jak jej bohaterka. Po nagraniu Shelley miała niemal całkowicie zdarte gardło, poranione dłonie i była odwodniona. Nigdy jednak nie zdecydowała się złożenie pozwu przeciwko Kubrickowi, ponieważ poza planem miał być wobec niej bardzo uprzejmy.