10 ciekawostek o utworze "Stand By Me" Bena E. Kinga

27 października 1961 roku powstał jeden z najpopularniejszych utworów na całym świecie,"Stand By Me", pochodzący z trzeciego albumu Bena E. Kinga,"Don't Play That Song!".

1. Inspiracja

Inspiracją do napisania "Stand By Me" był utwór gospel "Stand By Me Father", autorstwa Stana Cooka i J.W. Alexandra, nagrany przez zespół The Soul Stirrers oraz hymn napisany przez Charlesa Alberta Tindleya w 1905 roku, często wykonywany podczas nabożeństw na południu Stanów Zjednoczonych.

2. Kto miał być wykonawcą?

Ben E. King z początku nie miał zamiaru nagrywać utworu. Napisał go z myślą o grupie The Drifters, z której odszedł kilka miesięcy wcześniej. Zespół odrzucił jednak propozycję wykonania piosenki. 

3. "Stand By Me" zyskało drugie życie dzięki filmowi

Utwór został wykorzystany zarówno jako inspiracja do stworzenia tytułu, jak i główny motyw muzyczny filmu "Stań przy mnie" z 1986 roku, w reżyserii Roba Reinera. W ramach promocji nagrano teledysk, w którym występuje Ben E. King oraz aktorzy River Phoenix i Will Wheaton, wcielający się w głównych bohaterów filmu, Gordona Lachanca i Chrisa Chambersa. Singiel "Stand By Me" został wydany ponownie i dzięki popularności produkcji znów znalazł się na szczycie światowych list przebojów.

4. Aż 500 różnych wersji!

Jest to jeden z najczęściej coverowanych utworów wszech czasów. Do tej pory powstało niemal 500 wersji, wśród których do najpopularniejszych należą wykonania Johna Lennona, Tracy Chapman, Otisa Reddinga i Muhammada Aliego. Dzięki temu piosenka, w swoich różnych wersjach, pojawiła się na liście Billboard Hot 100 aż 9 razy. 

5. Ben E. King uwielbiał hit "Beautiful Girls"

Sample utworu został wykorzystany w utworze "Beautiful Girls" Seana Kingstona w 2007 roku. Ben E. King w wywiadzie dla Spinner UK wymienił go jako jedną ze swoich ulubionych wersji "Stand By Me". 

6. Utwór zdobył popularność dzięki reklamie telewizyjnej

Do ogromnej popularności utworu w Europie, a zwłaszcza w Wielkiej Brytanii w latach 80., poza filmem "Stań przy mnie", przyczyniła się także popularna reklama jeansów Levi's 501.  

7. Kto jest autorem słynnej melodii?

King napisał "Stand By Me" wspólnie z duetem kompozytorsko-pisarskim, Jerrym Leiberem i Mikem Stollerem, z którym zaczął współprace po odejściu z The Drifters. To Stoller był twórcą charakterystycznej linii basu, na której opiera się utwór. 

8. Hymn kibiców

Jest to jeden z utworów wykorzystywanych podczas meczów australijskiego klubu piłkarskiego Melbourne Victory - "Stand By Me" rozbrzmiewa za każdym razem, gdy piłkarze wychodzą na murawę na początku spotkania. 

9. Jeden z najlepszy utwór ubiegłego stulecia

 W 1999 roku organizacja BMI ogłosiła, że "Stand By Me" (w oryginalnym wykonaniu Bena E. Kinga) znalazło się na 4. miejscu listy 100 najlepszych utworów XX wieku. 

10. Ukochana piosenka książęcej pary

Piosenka, w wykonaniu chóru The Kingdom Choir, została zaśpiewana na ślubie Księcia Harry'ego i Meghan Markle w 2018 roku. Podobno jest to jeden z ulubionych utworów książęcej pary.