10 najlepszych przebojów na Halloween

Tych utworów nie może zabraknąć na żadnej halloweenowej imprezie! Zobaczcie, które piosenki powinny trafić na wasze playlisty w najstraszniejszą noc w roku!

1. Rockwell "Somebody's Watching Me"

To największy przebój Rockwella, czyli Kennedy'ego Williama Gordona, wydany w 1984 roku na jego debiutanckiej płycie o tym samym tytule. Piosenka stała się popularna głównie ze względu na refren, w którym śpiewa sam Michael Jackson, przyjaciel Kennedy'ego z dzieciństwa. Przy piosence brał także udział brat Michaela, Jermaine Jackson, którego możemy usłyszeć w chórkach. 

2. Warren Zevon "Werewolves of London"

Piosenka pochodzi z trzeciego albumu artysty "Excitable Boy" z 1978 roku. Przy nagraniu wzięli udział perkusista Mick Fleetwood i basista John McVie z grupy Fleetwood Mac. Początkowo została stworzona jako żart. Pomysł Zevonowi podsunął Phil Everly z zespołu The Everly Brothers, po tym gdy obejrzał w telewizji horror z 1935 roku, pod tytułem "Wilkołak z Londynu". Warren, wraz z LeRoyem Marinellem i Waddym Wachtelem napisali utwór w zaledwie w 15 minut, nie przypuszczając, że kiedyś stanie się hitem.  

3. Annie Lennox "Love Song for a Vampire"

Utwór powstał na potrzeby filmu "Dracula" Francisa Forda Coppoli z 1992 roku. Największą popularność zdobył w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji. Teledysk do piosenki został wyreżyserowany przez Sophie Muller, która wcześniej już pracowała przy klipach Lennox. Podczas nagrań piosenkarka była w ciąży ze swoją drugą córką, Tali. 

4. Stevie Wonder "Superstition"

Piosenka została nagrana w 1972 roku na piętnasty album muzyka - "Talking Book". Opowiada o niebezpieczeństwie związanym z wiarą w przesądy, które mają wiele wspólnego z Halloween: wiara w to, że czarne koty przynoszą nieszczęście wzięła się z ich rzekomego powiązania z czarownicami i czarną magią, a najbardziej pechowy dzień w roku, czyli piątek 13-tego, od dawna jest kojarzony ze złem i śmiercią - swój udział miał w tym oczywiście kultowy horror z 1980 roku. 

5. Tori Amos "Do it Again" (org. Steely Dan)

Piosenka została nagrana przez grupę Steely Dan w 1972. Istnieje wiele koncepcji na temat tego o czym opowiada, najczęściej jednak wymienia są uzależnienie od narkotyków i hazardu, zatracenie w wyniszczającej rzeczywistości, która zapętla się, gdy nie potrafimy uczyć się na swoich błędach. Choć w oryginalnej wersji ponury przekaz utworu schodzi na drugi plan, staje się on jego głównym aspektem w mrocznej interpretacji Tori Amos, która nagrała piosenkę jako B-side albumu "From The Choirgirl Hotel" w 1998 roku. 

6. David Bowie "Scary Monsters (and super creeps)"

Piosenka została wydana w 1980 roku na czternastym albumie artysty, o tym samym tytule. Opowiada o kobiecie, która powoli traci zmysły i popada w obłęd. Inspiracją muzyczną przy jej tworzeniu była twórczość zespołu Joy Division - utwór często jest porównywany, także ze względu na temat, do ich piosenki "She's Lost Control" z 1979 roku. 

7. Rocky Horror Picture Show "Sweet Transvestite"

"Rocky Horror Picture Show" to kultowy musical, wyreżyserowany przez Jima Sharmana w 1975 roku, będący adaptacją sztuki Richarda O'Briena. Stylem nawiązuje do tanich horrorów klasy B i filmów science fiction. Opowiada o młodej parze, Bradzie i Janet, którzy łapią gumę i szukając pomocy, trafiają do tajemniczego zamku. Okazuje się, że przybili akurat na czas corocznego przedziwnego zjazdu, organizowanego przez Doktora Franka N. Furtera, w którego rolę w filmie wciela się Tim Curry. Doktor, będący transwestytą z Transseksualnej Transylwanii, wykonuje przebój "Sweet Transvestite" gdy zjawia się na swoim balu. 

8. Yeah Yeah Yeahs "Head Will Roll"

Utwór pochodzi z drugiego albumu grupy "It's Blitz" z 2009 roku. Został napisany z perspektywy Królowej Kier, postaci z książki "Alicja w Krainie Czarów" autorstwa Charlesa Lutwidge'a Dodgsona. Cechą charakterystyczną głównej antagonistki powieści była chęć skracania o głowę każdej osoby, która jej podpadła. Piosence towarzyszy teledysk, w którym możemy zobaczyć wilkołaka tańczącego w stylu Michaela Jacksona. Muzyk zmarł zaledwie cztery dni przed premierą utworu. 

9. Ray Parker Jr. "Ghostbusters"

Piosenka powstała w 1984 roku na potrzeby filmu "Pogromcy duchów". Parker dostał na jej napisanie zaledwie kilka dni i z początku nie wiedział jak nawiązać w tekście do tytułu filmu. Pewnej nocy obejrzał reklamę telewizyjną, która zainspirowała go to stworzenia piosenki przypominającej dżingiel reklamowy, która będzie idealnie pasowała do "biznesu", jaki rozkręcają bohaterowie filmu. 

10. Michael Jackson "Thriller"

Piosenka uznawana dziś za "hymn" Halloween została nagrana w 1983 roku na szósty album Jacksona, o tym samym tytule. Autor utworu, Rod Temperton, chciał napisać coś, co wpasowałoby się w zamiłowanie Jacksona do filmu. Pierwszym tytułem było "Starlight", następnie zmieniono go na nieco bardziej tajemniczy "Midnight Man" i dopiero później wybrano "Thriller", choć obawiano się, że to słowo może brzmieć fatalnie w piosence. Do roli narratora w końcowej części numeru wybrano Vincenta Price'a, aktora znanego głównie z horrorów.
Równie kultowy jak piosenka jest nagrany do niej przełomowy teledysk, będący 13-minutowym filmem, w którym zawarto wiele odniesień do klasyków kina grozy. Jego najbardziej charakterystyczną częścią jest choreografia, która do dziś uznawana jest za jedną z najlepszych w historii.