5 największych solowych przebojów Freddiego Mercury'ego

Freddie Mercury przeszedł do historii jako wokalista kultowej grupy Queen, jednak ma on na swoim koncie także wiele solowych utworów. Dziś przedstawiamy wam 5 największych przebojów z jego dorobku!

1. "Time"

Utwór "Time" został nagrany przez Freddiego Mercury'ego w 1986 roku na potrzeby musicalu Dave'a Clarka pod tym samym tytułem. Na jego oficjalnej ścieżce dźwiękowej znalazła się także inna piosenka Mercury'ego - "In My Defence". "Time" zostało także wydane jako singiel i zajęło 32. miejsce na liście przebojów w Wielkiej Brytanii oraz 12. w Irlandii. W 2019 roku został wydany remiks piosenki, nazwany "Time Waits For No One", który powstał na bazie demo nagranego przez Freddiego, odnalezionego przez Clarka w 2017. 

2. "The Great Pretender"

Utwór został napisany w 1955 roku przez Bucka Rama i nagrany przez amerykański zespół The Platters. Był coverowany przez wielu artystów, między innymi przez Roya Orbisona i Dolly Parton, jednak to wersja Freddiego Mercury'ego z 1987 roku przyniosła mu największą popularność. Muzyk przyznał, że jego zdaniem piosenka bardzo trafnie oddaje to, co on sam myśli o swojej karierze i występowaniu na scenie. W teledysku do utworu Mercury parodiuje samego siebie z różnych klipów i koncertów Queen

3. "Barcelona"

"Barcelona" utwór napisany i zaśpiewany wspólnie przez Freddiego Mercury'ego i śpiewaczkę operową Montserrat Caballé, będący tytułowym singlem ich wspólnej płyty, wydanej w 1988 roku. Freddie pierwszy raz usłyszał Montserrat w operze "Un ballo in maschera" w 1983 roku i zachwycił się jej głosem. Gdy zaproponował śpiewaczce nagranie wspólnej piosenki, ona stwierdziła, że powinni stworzyć razem cały album. Piosenka "Barcelona" została napisana jako hymn Letnich Igrzysk Olimpijskich 1992 roku, mających odbyć się właśnie w Barcelonie, rodzinnym mieście Caballé. 

4. "Living On My Own"

Piosenka pojawiła się w 1985 roku na pierwszym solowym albumie Mercury'ego, "Mr. Bad Guy", później została wydana jako singiel, wraz z "My Love Is Dangerous". Inspiracją do napisania utworu stała się długoletnia fascynacja Freddiego postacią Grety Garbo, amerykańskiej aktorki szwedzkiego pochodzenia, uznawanej za jedną z najwybitniejszych gwiazd filmowych w historii - w tekście pojawia się wiele jej cytatów. W 1993 roku grupa No More Brothers wydała remiks piosenki, który trafił na pierwsze miejsce na listach przebojów w Wielkiej Brytanii, Irlandii, a także Francji, gdzie utrzymał się aż 15 tygodni. Utwór "Living On My Own" został wtedy pierwszym solowym utworem Freddiego Mercury'ego, który zajął pierwsze miejsce w notowaniach.

5. "I Was Born To Love You"

Utwór został nagrany w 1985 roku na płytę "Mr. Bad Guy". Cztery lata po śmierci Mercury'ego, zespół Queen wydał nową wersję piosenki na albumie "Made In Heaven", zmieniając jej styl z disco na rocka oraz dodając sample wokalu Freddiego z piosenek "A Kind Of Magic" i "Living On My Own". Utwór po raz pierwszy został zagrany na żywo w 2005 roku w Japonii, podczas trasy koncertowej Queen i Paula Rodgersa - "Return of the Champions Tour".