10 musicali na Netfliksie, które musisz zobaczyć

Serwis Netfliks w swojej ofercie posiada wiele wspaniałych musicali. Przedstawiamy subiektywną listę produkcji, które warto obejrzeć!

1. "Chicago" (2002).

W 2003 roku Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przyznała "Chicago" Oskara w kategorii "Najlepszy film". Dzieło Roba Marshalla dostało jeszcze pięć statuetek i było nominowane w siedmiu innych kategoriach. Musical opowiada historię dwóch kobiet - Roxie Hart i Velmy Kelly. Obie kobity trafiły do więzienia oskarżone o zabójstwo. 

Film jest adaptacją broadwayowskiego musicalu z 1975 roku w reżyserii Boba Fosse. Historia inspirowana jest prawdziwymi wydarzeniami z 1924 roku. 

2. "Narodziny gwiazdy" (1954).

"Narodziny gwiazdy" to kultowa pozycja w historii kina. Amerykańska produkcja była nominowana do sześciu Oskarów, jednak nie zdobyła żadnej statuetki. Scenariusz do filmu bazuje na fabule produkcji o takim samym tytule z 1937 roku. 

Musical w reżyserii George'a Cukora, opowiada historię Normana Maine'a - gwiazdy Hollywood i cichego alkoholika. Mężczyzna pomaga pewniej śpiewaczce osiągnąć wielki sukces. Nieoczekiwanie, utalentowana uczennica szybko okazuje się lepsza od swojego nauczyciela, a Norman coraz częściej zaczyna sięgać po alkohol.

3. "Vivo" (2021).

"Vivo" to film animowany utrzymany w konwencji musicalu. Akcja filmu rozgrywa się w stolicy Kuby - Hawanie. Głównym bohaterem jest tytułowy Vivo. Jest małpką i wiedzie szczęśliwe życie wraz ze swoim właścicielem Andresem. Wydarzenia fabularne zmuszają Vivo do podróży w nieznane, przepełnionej przeróżną muzyką. 

Swoich głosów bohaterom udzielili: Lin-Manuel MirandaZoe SaldanaJuan de Marcos González oraz Brian Tyree Henry.

4. "Tick, Tick... Boom!" (2021).

Dramat biograficzny ukazuje postać 29-letniego Jonathana Larsona, który jest kompozytorem. Mężczyzna poświęca się w stu procentach swojej pracy. Jego największym marzeniem jest pisanie autorskich musicali. 

W rolach głównych wystąpili: Andrew Garfield, Vanessa Hudgens oraz Bradley Whitford, który wcielił się w rolę zmarłego pod koniec listopada Stephena Sondheima. Film oparty jest na musicalu o takiej samej nazwie, którego autor nazywa się Jonathan Larson (zdobywca nagrody Pulitzera oraz trzech nagród Tony, za jego musical "Rent"). 

5. "Dilwale" (2015).

Film przedstawia humorystyczną historię dwojga ludzi zakochujących się w sobie z wzajemnością. Niestety w pewnym momencie ich drogi się rozchodzą. Po wielu latach los daje bohaterom drugą szansę na wspólną przyszłość. "Dilwale" to indyjska produkcja, w reżyserii Rohita Shetty

6. "Mamma Mia!" (2008).

Jest to kolejny film będący ekranizacją musicalu o takim samym tytule. "Mamma Mia!" to kultowa produkcja w gwiazdorskiej obsadzie. W jej skład wchodzą takie nazwiska jak: Meryl StreepAmanda SeyfriedColin Firth oraz Pierce Brosnan.

Główna bohaterka - Donna - pracuje w greckim hotelu. Kobieta ma córkę, która planuje wyjść za mąż. Marzeniem jej dziecka jest to aby do ołtarzu poprowadził ją ojciec, jednak młoda dziewczyna nie wie, kto nim jest. Próbując poznać tożsamość swojego taty, zaprasza trójkę obcych mężczyzn na swoje wesele. 

7. "Pan Jangle i Świąteczna Podróż" (2020).

Jest to kolejna animacja na naszej liście. "Pan Jangle i Świąteczna Podróż" to amerykański musical w reżyserii Davida E. Talberta. Bajka skupia się na historii mężczyzny, który w przeszłości był szczęśliwym twórcą zabawek. Z upływem lat stracił on jednak radość z wykonywania swojego zawodu. Na szczęście w jego życiu pojawiła się pewna dziewczynka, która przyczyniła się do poprawy humoru znudzonego życiem bohatera. 

W amerykańskiej wersji językowej wystąpili między innymi: Forest Whitaker, Madalen MillsKeegan-Michael Key oraz Anika Noni Rose.

8. "Happy New Year" (2014).

"Happy New Year" to kolejna indyjska komedia na naszej liście. Fabuła filmu skupia się na sześcioosobowej grupie nieudaczników, którzy próbują ukraść drogocenne diamenty. Film posiada wszystkie charakterystyczne elementy dla kina spod znaku Bollywood.

9. "#WSZYSTKOGRA" (2016).

W naszym rankingu nie mogło zabraknąć polskiej produkcji. "#WSZYSTKOGRA" to musical w reżyserii Agnieszki Glińskiej. Cały film utrzymany jest w humorystycznym klimacie. 

Fabuła skupia się na życiu Gosi, granej przez Elizę Rycembel. Kobieta jest zafascynowana sztuką i poświęca jej mnóstwo czasu. Jej matka (Kinga Preis) poznaje kogoś wyjątkowego, natomiast babcia (Stanisława Celińska) skrywa pewną tajemnicę z przeszłości.

Ścieżka dźwiękowa do filmu jest bardzo bogata. W jej skład wchodzi 15 kawałków. W trakcie oglądania musicalu możecie usłyszeć takie hity jak: "Warszawa", "Ale w koło jest wesoło", "Nie dokazuj" i "Radość o poranku".

10. "Tom i Jerry: Wielka ucieczka" (1992)

Tego duetu nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Tom i Jerry świetnie wypadają również w animowanym musicalu o nazwie "Wielka ucieczka". Fabuła filmu nie odbiega od tego co kojarzycie z klasycznej animacji. Tom w dalszym ciągu poluje na odwiecznego wroga - Jerry'ego. Tym razem wydarzenia przedstawione na ekranie ubarwione są o przeróżne piosenki, co nadaje produkcji wyjątkowego klimatu.