10 szalonych rzeczy, które aktorzy zrobili, żeby przygotować się do swoich ról

Niektórzy aktorzy są gotowi zrobić wszystko, aby jak najlepiej wczuć się w swoją rolę. Zobaczcie, które gwiazdy kina przygotowywały się do odegrania swoich postaci w najbardziej ekstremalny sposób!
Christian Bale Festiwal filmowy Toronto 2019 Christian Bale Festiwal filmowy Toronto 2019 Invision/Invision/East News

1. Christian Bale

Christian Bale jest znany ze swoich niezwykłych filmowych metamorfoz. Jedną z najbardziej drastycznych transformacji, jakie przeszedł jest ta do filmu "Mechanik" z 2004 roku. Aktor schudł do roli cierpiącego na bezsenność Trevora Reznika ponad 28 kilogramów. Reżyser filmu, Brad Anderson, chciał zobrazować zły stan zdrowia Trevora za pomocą luźnych ubrać i makijażu, jednak Bale postanowił przemienić się w graną przez siebie postać w 100 procentach. Przez wiele miesięcy stosował rygorystyczną dietę, podczas której w ciągu dnia jadł tylko jabłko oraz pił wodę, kawę i whisky. 

Jamie FoxxFestiwal filmowy w Palm Springs Jamie FoxxFestiwal filmowy w Palm Springs CHRIS DELMAS/AFP/East News

2. Jamie Foxx

W 2004 roku aktor zagrał Raya Charlesa w filmie biograficznym "Ray" w reżyserii Taylora Hackforda. Mimo że przed rozpoczęciem zdjęć Jamie spotkał się z Rayem osobiście i został przez niego zaakceptowany jako właściwy kandydat do roli, nadal czuł, że musi dać z siebie więcej. Aby móc jak najlepiej wcielić się w postać niewidomego muzyka, aktor zakleił sobie oczy. W wywiadzie dla magazynu "The New York Times" przyznał, że było to dla niego bardzo wymęczające i niemal przerażające doświadczenie. Całe szczęście wszystkie cierpienia wynagrodził mu Oscar w kategorii "Najlepszy aktor", którego otrzymał za rolę Charlesa.

Ashton Kutcher Impreza Museum of the Moving Image Ashton Kutcher Impreza Museum of the Moving Image Evan Agostini/Invision/AP/East News

3. Ashton Kutcher

Aby odpowiednio przygotować się do roli Steve'a Jobsa w filmie "Jobs" z 2013 roku, Ashton Kutcher przeszedł na dietę frutariańską, polegającą na jedzeniu wyłącznie owoców, którą podobno stosował sam twórca Apple. W rezultacie aktor był dwa razy hospitalizowany z powodu zapalenia trzustki, o czym opowiedziała jego żona, Mila Kunis, w programie "Hot Ones" - "To było naprawdę głupie, w pewnym momencie jadł tylko winogrona"- wspomniała aktorka. 

Leonardo DiCaprio %?wiatowa premiera filmu Dont Look UP Leonardo DiCaprio %?wiatowa premiera filmu Dont Look UP Invision/Invision/East News

4. Leonardo DiCaprio

Do roli Hugh Glassa w filmie "Zjawa" z 2015 roku Leonardo DiCaprio przygotowywał się tak, jakby już wiedział, że przyniesie mu ona jego upragnionego Oscara. W wywiadzie dla Yahoo aktor wspomniał, że mógłby spokojnie wymienić około 40 nietypowych i zupełnie dla niego nowych rzeczy, które musiał zrobić w czasie przygotowań do roli, jak i podczas zdjęć. Wśród nich znalazły się między innymi: spanie w zwłokach dzikich zwierząt, jedzenie surowego mięsa i kilkukrotne wchodzenie do zamarzniętych rzek.  

Natalie Portman Natalie Portman Cross Creek Pictures / Phoenix Pictures / Protozoa Pictures/Coll/East News

5. Natalie Portman

W 2010 roku Natalie Portman zagrała rolę Niny, nowojorskiej baletnicy, w filmie "Czarny łabędź". Początkowo Ninę miała zagrać rosyjska baletnica Diana Wiszniowa, której życie i kariera były inspiracją dla twórców filmu przy tworzeniu historii głównej bohaterki. Tancerka odmówiła jednak ze względu na inne zobowiązania i wtedy rola trafiła do Portman. Aktorka stanęła przed niezwykle trudnym zadaniem - musiała zagrać Ninę tak dobrze, jak zrobiłaby to profesjonalistka. Gwiazda schudła prawie 10 kilogramów i przez rok regularnie ćwiczyła oraz trenowała balet. Podczas jednej z prób złamała nawet żebro. Jej transformacja zaniepokoiła samego reżysera filmu, Darrena Aronofsky'ego, który przyznał później, że zaczął dbać o to, żeby aktorka nie traciła już więcej na wadze i zawsze miała na planie pełno jedzenia.

Shia LaBeouf Shia LaBeouf YouTube (kadr z filmu 'Shia LaBeouf & Kristen Stewart - Actors on Actors - Full Conversation')

6. Shia LaBeouf

Shia LaBeouf nie miał żadnych granic podczas przygotowywania się do roli Boyda Swana w dramacie wojennym "Furia" z 2014 roku. Jak wspomina jego kolega z planu, Logan Lerman, Shia samodzielnie pociął sobie twarz nożem, po tym, gdy uznał, że cięcia stworzone za pomocą charakteryzacji są za mało wiarygodne. Jakby tego było mało, aktor wyrwał sobie ząb i nie mył się przez kilka tygodni, aby jak najlepiej wczuć się w wojenny klimat. Według "The Mail on Sunday", nietypowe zachowanie aktora sprawiło, że został on przeniesiony do oddzielnego apartamentu, z daleka od pozostałych członków obsady i ekipy filmowej. 

Charlize Theron Charlize Theron Invision / Invision / East News

7. Charlize Theron

Aby jak najlepiej przygotować się do roli agentki MI6, Lorraine Broughton, w filmie "Atomic Blonde", Charlize Theron musiała przejść solidny trening. Aktorka ćwiczyła 4 godziny dziennie przez ponad 2,5 miesiąca. Podczas jednego z treningów złamała dwa zęby i musiała z tego powodu przejść poważny zabieg, zanim mogła wyjechać do Budapesztu, gdzie kręcono film. W trakcie zdjęć skręciła kolano, kilka razy obiła żebra i chorowała na grypę. Aktorka przyznała, że sceny walki sprawiły jej sporo trudności -

"Jestem skoordynowana ruchowo, bo kiedyś tańczyłam (...), ale jestem dość wysoka i jestem dziewczyną - wtedy często wygląda się przy takich scenach jak Wielki Ptak z Ulicy Sezamkowej".

Robert De Niro Robert De Niro Rex Features/East News

8. Robert De Niro

Robert De Niro wyznał w wywiadzie dla "The Hollywood Reporter", że rola boksera Jake'a LaMotty w filmie Martina Scorsese "Wściekły byk" z 1980 roku była jedną z najtrudniejszych w jego karierze. Aktor musiał do niej przytyć aż 30 kilogramów. Wspomniał też, że inspiracją dla tej metamorfozy stał się widok LaMotty we własnej osobie, gdy stracił już swoją dawną formę - "Powiedziałem 'Jezus, co się z nim stało.' I pomyślałem, że ta wizualna różnica między utraceniem dawnej formy a byciem młodym zawodnikiem jest naprawdę interesująca. Chciałem zobaczyć, czy mi uda się tak przytyć."

Meryl Streep Meryl Streep Rex Features/East News

9. Meryl Streep

Polski zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych języków - nawet osoby, które posługują się nim od dziecka, miewają z nim niemały kłopot. Mimo to Meryl Streep postanowiła nauczyć się podstaw polskiego w ramach przygotowań do swojej oscarowej roli w filmie "Wybór Zofii" z 1982 roku. Ciężka praca nie poszła na marne - Streep była bardzo chwalona za znakomity polski akcent, którego używała nawet wtedy, gdy mówiła po niemiecku. W wywiadzie w "Entertainment Tonight" przyznała, że wyszło jej to zupełnie przypadkiem - "Nauczyłam się polskiego akcentu, więc wszystko brzmiało po polsku". Stwierdziła także, że przez długi czas bała się mówić z polskim akcentem z obawy, że nie będzie on brzmiał naturalnie. 

Jared Leto &Brytyjska premiera filmu Suicide Squad Jared Leto &Brytyjska premiera filmu Suicide Squad Photoshot/REPORTER/East News

10. Jared Leto

Choć w filmie "Suicide Squad" wcielił się w postać Jokera, który raczej nie słynie z powagi, Jared Leto podszedł do tego zadania aż nazbyt poważnie. Aktor zadbał o to, by stać się psychopatą nie tylko na planie, ale także poza nim. Przed rozpoczęciem zdjęć kilka razy odwiedził szpital psychiatryczny, gdzie przez wiele godzin rozmawiał z pacjentami, nocował w więzieniu, ćwiczył swój przerażający śmiech w miejscach publicznych, a także regularnie wysyłał kolegom i koleżankom z planu nieszczególnie przyjemne prezenty. Były to między innymi prezerwatywy, martwa świnia, naboje i szczur. Ten ostatni został wysłany wraz z listem miłosnym do Margot Robbie, która w filmie wcieliła się w zakochaną w Jokerze Harley Quinn