5 najlepszych piosenek z serii "Szybcy i wściekli"

"Szybcy i wściekli" to seria filmów, które towarzyszą nam od 2001 roku. W tym czasie powstało dziewięć części filmów z Vinem Dieselem w roli głównej. Każda kolejna odsłona sagi zawierała piosenkę, która była motywem przewodnim danej produkcji. Przedstawiamy Wam subiektywną listę pięciu najlepszych kawałków z serii "Szybcy i wściekli". Zobaczcie, czy pamiętacie wszystkie kultowe numery!

1. "See You Again"

"See You Again" to singiel amerykańskiego rapera Wiza Khalify oraz piosenkarza Charliego Putha. Kawałek znalazł się na ścieżce dźwiękowej do filmu "Szybcy i wściekli 7" z 2015 roku. Piosenka błyskawicznie stała się największym przebojem obu artystów i przez długi czas znajdowała się na szczycie listy przebojów "The US Billboard Hot 100" oraz "The UK Singles Chart". Obecnie "See You Again" ma ponad 5 miliardów wyświetleń w serwisie YouTube

Utwór powstał w hołdzie dla tragicznie zmarłego aktora Paula Walkera, który w 2013 roku zginął w wypadku samochodowym. Tekst piosenki opowiada o dzieciństwie mężczyzny oraz jego przyjaźni z Vinem Dieselem

2. "Danza Kunduro"

W 2010 roku portorykański artysta Don Omar wydał dwujęzyczną, dance-popową piosenkę "Danza Kunduro". Utwór został wykorzystany w piątej części sagi o nielegalnych wyścigach i również stał się ogromnym hitem. Kawałek długo utrzymywał się na pierwszym miejscu listy przebojów magazynu Billboard o nazwie "Hot Latin Tracks".

Teledysk do numeru został nagrany na karaibskiej wyspie Saint Martin. Za reżyserię odpowiedzialny był Izzie Esteban, który jest również twórcą innych teledysków do piosenek Dona Omara

3. "Tokyo Drift"

Piosenka "Tokyo Drift" pojawiła się w trzeciej części popularnej serii. Twórcami hitu jest japońska grupa hip-hopowa o nazwie Teriyaki Boyz. Zespół pochodzi z Jokohamy i w kraju kwitnącej wiśni cieszy się bardzo dużą popularnością. 

Grupa aktywnie współpracowała z twórcami "Szybkich i wściekłych". Oprócz "Tokyo Drift" w filmie został wykorzystany jeszcze jeden utwór ich autorstwa. Piosenka "L.A.R.G.E" nie zdobyła, aż tak dużej rozpoznawalności, choć pojawił się w niej sam Pharrell Williams.

4. "Blanco"

Wcześniej wspomniany Pharrell Williams to artysta, którego muzyka również często pojawiała się w filmach "Szybcy i wściekli". W czwartej części widzowie mogli usłyszeć jego kawałek nagrany z Pitbullem pt. "Blanco"

Podobnie jak w przypadku "Danza Kunduro", piosenka z czwartej części łączy ze sobą język angielski oraz hiszpański. W pewnym momencie twórcy filmów zaczęli osadzać akcję swoich produkcji w krajach Ameryki Łacińskiej i kierunek ten słychać również w soundtrackach do poszczególnych filmów. 

5. "Act a Fool"

Kawałek ten jest singlem z repertuaru amerykańskiego artysty Ludacrisa, który w filmach z serii "Szybcy i wściekli" wciela się w postać Teja Parkera. Utwór "Act a Fool" został wydany 20 maja 2003 roku i promował drugą część popularnej sagi. 

Numer nominowany był do nagrody "Grammy" w kategorii przyznawanej dla najlepszej piosenki skomponowanej na potrzeby filmu, gry komputerowej oraz programu telewizyjnego. Utwór nie odniósł tak dużego sukcesu jak inne hip-hopowe numery kojarzone z serią. W najlepszym momencie swojej popularności zajmował 32. pozycję w rankingu "The Billboard Hot 100"